PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2013 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Wiadomości

Otwarcie wystawy fotografii i spotkanie poświęcone Maćkowi Berbece

Czwartek, 5 września 2013 r.
Autor: Agnieszka Szymaszek - 9. Spotkania z Filmem Górskim

Otwarcie wystawy fotografii i spotkanie poświęcone Maćkowi BerbeceWernisaż wystawy zdjęć z pierwszego zimowego zdobycia Broad Peak był jednym z pierwszych punktów programu rozpoczętych wczoraj 9. Spotkań z Filmem Górskim. Po wernisażu, który miał miejsce na Placu Niepodległości, w Dworcu Tatrzańskim odbył się wieczór poświęcony Maćkowi Berbece. Na wystawę składa się zbiór zdjęć uczestników wyprawy na Broad Peak: Maćka Berbeki, Adama Bieleckiego, Karima Hayyata, Tomka Kowalskiego i Krzysztofa Wielickiego. W otwarciu wzięła udział rodzina himalaisty, przyjaciele, oraz wielu zakopiańczyków i gości. Zagrały Trebunie Tutki. Ekspozycję można oglądać do 1 października.


Po wernisażu, w Dworcu Tatrzańskim rozpoczął się wieczór poświęcony pamięci Maćka Berbeki, w którym wzięli udział jego przyjaciele, w tym artyści i himalaiści: Ryszard Szafirski - himalaista, Anna Czerwińska - himalaistka, Andrzej Dziuk - Dyrektor Teatru Witkacego, Lech Korniszewski - lekarz, himalaista; Maciej Pawlikowski - ratownik TOPR, himalaista; Arkadiusz Waloch - artysta malarz; Maciej Wojak – producent filmowy. Spotkanie prowadzili Kuba Szpilka i Maciej Krupa.

W wydarzeniu (wernisaż i spotkanie) uczestniczyła rodzina Maćka Berbeki – żona Ewa Dyakowska - Berbeka, synowie Stanisław,  Krzysztof  z żoną Agnieszką, i Jan (trzeci syn Franek był nieobecny z powodu wyjazdu), wnuki Antek i Bronuś, mama Elżbieta Berbeka oraz teściowa. W spotkaniu wziął udział także brat Maćka Jacek Berbeka z rodziną.

Maciej Berbeka – zakopiańczyk, himalaista, ratownik TOPR, przewodnik IVBV. Do jego największych osiągnięć należą: nowa droga południową ścianą Annapurny (z Bogusławem Probulskim, 1981), pierwsze zimowe wejście na Manaslu (z Ryszardem Gajewskim, 1984), pierwsze zimowe wejście na Cho Oyu południowym filarem (z Maciejem Pawlikowskim, 1985), Broad Peak do Rocky Summit zimą, Mt Everest (pierwsze polskie wejście od strony Tybetu, 1993).

9. Spotkania z Filmem Górskim odbywają się w Dworcu Tatrzańskim i Kinie Sokół. Potrwają do niedzieli.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IVSakiewka IVSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 14 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki...
    100 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.