PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

XXII Kwesta

Niedziela, 3 listopada 2013 r.
Autor: Agata Nowakowska-Wolak

XXII KwestaW piątek, 1 listopada 2013 r., jak co roku odbyła się XXII z kolei Kwesta Zaduszkowa na Starym i Nowym cmentarzu w Zakopanem. Kwestowanie na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków w Zakopanem stało się już życzliwie przyjętą i mile widzianą tradycją. Znów – dzięki Bogu - dopisała pogoda! Prawdziwa złota jesień i lekki dobrotliwy halny usposabiał ludzi wyjątkowo serdecznie i przyjaźnie – tak, iż hojnym gestem wrzucali do skarbonek chętnie i dużo.


Dla kwestarzy był to miły czas spotkań z całym Zakopanem i z dawno niewidzianymi znajomymi z całej Polski. Wszakże wszyscy wracają do swoich „korzeni”. W każdym razie  dzień ten na zakopiańskich cmentarzach wydawał się radosny, mimo smutnego kontekstu, wydawało się, że szliśmy na miłe spotkanie z  bliskimi, z tą tylko różnicą, że nie mogliśmy im podać ręki i  serdecznie uścisnąć. Jednak wspominaliśmy ich jak najlepiej, przy grobach staliśmy skupieni w modlitwie, zadumie, zamyśleniu, przypominając sobie ich uśmiech, postać, słowa i dzieło życia. Pamiętaliśmy o tych  najlepszych ich stronach i najjaśniejszych chwilach.

Radosny nastrój tego dnia nie jest wcale nieuzasadniony z liturgicznego punktu widzenia. W końcu 1 listopada to dzień Wszystkich Świętych, a więc - jak to wielu zauważyło – wszyscy mamy wtedy święto! Pamiętajmy, że pierwotne znaczenie wyrazu święty było: odłączony, przeznaczony do lepszych, zacnych celów.  Pierwsi chrześcijanie, przyjmujący Jezusa jako Zbawiciela  wszyscy uważali się za świętych, przeznaczonych do… czystości serca i myśli. (Wystarczy poczytać listy apostolskie). 

Tym razem organizatorom udało się zintegrować wokół tej inicjatywy niemal wszystkie aktywne stowarzyszenia kulturalne i twórcze. Kwestowali  przedstawiciele: Fundacji „Zakopiańczycy”, Klubu Niezależnych, Klubu im. Hr.  Władysława Zamoyskiego, Stowarzyszeń: Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego, Miłośników Twórczości Jana Kasprowicza, i Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” i Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, Zakopiańskiego Stowarzyszenia Kulturalnego, Związku Podhalan i Związku Artystów Polskich. Dopisali, jak zwykle samorządowcy: Starosta, Burmistrzowie, Radni, Sekretarz Miasta, Naczelnik Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego, Miejski Konserwator Zabytków, Dyrektorki ważnych placówek Kulturalnych: Biblioteki Publicznej, Miejskiej Galerii Sztuki i Muzeum Tatrzańskiego (pełna lista w załączeniu).

Kwestujący angażowali się z sercem w swoją rolę i nie przepuszczali okazji, aby zachęcić do wrzucania datków. Niektórym, jak np. staroście, burmistrzom, znanemu doktorowi Podsiadło, czy pięknie prezentującym się Sokołom i znanym wszechstronnie Janowi Karpielowi-Bułecce, Krzysztofowi Trebuni–Tutce wprost nie wypadało odmówić.

Wszystkim kwestującym składamy serdeczne podziękowana za aktywny ,  ochotny, honorowy dyżur a  darczyńcom - uroczyste, staropolskie:  BÓG ZAPŁAĆ. Liczenie zebranych pieniędzy odbędzie się zaraz  po długim weekendzie. Na razie z pobieżnego szacunku wydaje się , że zebrana  kwota przekroczyła 20 tys. zł. (Dla porównania: w zeszłym roku zebrano 17 tys. , a dwa lata temu 19 tys. zł.)

W imieniu organizatora - Towarzystwa Opieki nad Zabytkami: Agata Nowakowska-Wolak

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.