PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Mieszkańcy zadecydują na co wydać miejskie pieniądze

Niedziela, 6 kwietnia 2014 r.
Autor: Paulina Wylężek UMZ

Mieszkańcy zadecydują na co wydać miejskie pieniądzeWłodarze Zakopanego wychodzą naprzeciw mieszkańcom i oddają w ich ręce 1 mln zł z budżetu miasta. Właśnie ruszyły konsultacje społeczne, dotyczące zasad pilotażowego budżetu obywatelskiego. „Twoje idee w życiu miasta”- takie hasło przyświeca całej inicjatywie. Burmistrz Janusz Majcher przyznaje, że pierwszy informacje na temat budżetu obywatelskiego pojawiły się 3 lata temu. – Wtedy wprowadził go Sopot. Z wielką uwagą obserwowaliśmy, na jakiej zasadzie to działa. Spodobała nam się idea, że mieszkańcy mają wpływ na swoje miasto i na to, co się w nim dzieje jeszcze w większym stopniu - mówi burmistrz.


Jak tłumaczy Agnieszka Sługocka, kierownik Biura Współpracy Europejskiej magistratu, Zakopane wraz z wprowadzeniem budżetu obywatelskiego wkracza na nową ścieżkę. –Takiego projektu u nas do tej pory nie było, ale z powodzeniem przyjął się w innych miastach, dlatego wierzymy, że i tu odniesie sukces - mówi Sługocka. - Teraz śmiało można powiedzieć, że jesteśmy miastem społecznym - kontynuuje.

Wprowadzenie budżetu obywatelskiego nie jest proste z punktu widzenia przepisów prawnych, dlatego Urząd Miasta dużo wcześniej rozpoczął przygotowania. – Podstawą prawną do rozpoczęcia konsultacji było przyjęcie przez Radę Miasta Zakopane uchwały 30 stycznia br. w sprawie trybu i zasad konsultacji społecznych w Zakopanem - mówi Agnieszka Sługocka.

Konsultacje społeczne potrwają do 16 kwietnia br.  Kolejny etap - zgłaszanie projektów, zacznie się 4 maja a zakończy 30 czerwca br. – Każdy może zgłosić swój pomysł. Jedynym warunkiem jest zebranie 10 podpisów pod swoją koncepcją - tłumaczy kierownik Biura Współpracy Europejskiej. - Ten 1 mln może zostać przeznaczony na infrastrukturę, kulturę, ekologię, środowisko, sport i wiele, wiele innych - dodaje.

Trzeci etap, to weryfikowanie idei złożonych przez mieszkańców pod względem formalnym. Następny, to spotkania mieszkańców, którzy będą mogli przekonywać i opowiadać o swoich pomysłach innym. Najważniejsze w tym etapie będzie głosowanie. Mieszkańcy Zakopanego będą mieli możliwość oddania swojego głosu przez internet, wysyłając formularz na adres Urzędu Miasta Zakopane lub tradycyjnie stawić się w punkcie przeznaczonym do głosowania.

Wszelkie uwagi i opinie tyczące regulaminu realizowania budżetu obywatelskiego można zgłosić do Urzędu Miasta Zakopane. Sam regulamin i wszelkie informacje związane z projektem dostępne są na stronie www.konsultacje.zakopane.eu

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł
  • Spinka góralska ISpinka góralska IMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    170 zł
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.