PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Występ zespołu „Zergemel – Skowronek” z Ułan Ude w Rosji

Czwartek, 27 października 2011 r.
Autor: Adam Kitkowski

Występ zespołu „Zergemel – Skowronek” z Ułan Ude w Rosji27 października o godz. 19.00 w „Jasnym Pałacu” w Zakopanem, ul. Tetmajera odbędzie się niepowtarzalny występ zespołu folklorystycznego „Zergemel – Skowronek” z Ułan Ude w Rosji.


Zespół przedstawi taniec i śpiew z regionu Buriacji, położonego na Syberii Wschodniej (Zabajkale), a także polskie pieśni ludowe. Ciekawostką jest fakt, iż wśród członków dwudziestoosobowej grupy są potomkowie polskich zesłańców z okresu II wojny światowej, a grupa reprezentuje kulturalno–narodowościową autonomię Polaków w Ułan Ude. Zespół przyjechał do Polski na zaproszenie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych i Stowarzyszenia Wspólnota Polska Oddział w Krakowie. Artyści wystąpią, m. in. w Krakowie i Zakopanem. Organizatorem czwartkowego koncertu jest Tatrzański Klub Niezależnych. Wstęp wolny.

Występ jest „forpocztą” festiwalu twórczości artystycznej dzieci i młodzieży z Rosji, Słowacji i Polski, którego trzecia edycja odbędzie się w dniach 6 – 7 stycznia 2012 roku w Zakopanem. Honorowy patronat nad festiwalem objął Marszałek Województwa Małopolskiego i Konsul Ambasady Rosji w Krakowie.

Buriaci (buriac. Буряадууд, ros. Буряты) to naród mongolski, liczący około 500 tysięcy osób. Używają języka buriackiego, należącego do grupy mongolskiej języków ałtajskich, rozpowszechniony wśród nich jest także język mongolski i rosyjski. Przed 1931 rokiem używali pisma mongolskiego, w latach 1931-1939 alfabetu łacińskiego, następnie wprowadzono cyrylicę. Zamieszkują w północnej Azji, w pobliżu jeziora Bajkał – głównie w rosyjskiej Buriacji oraz w Ust-Ordyńsko-Buriackim Okręgu Autonomicznym i Agińsko-Buriackim Okręgu Autonomicznym, a także na ościennych terenach Rosji. Ogólna liczba Buriatów w Federacji Rosyjskiej wynosi około 450 tysięcy.

Po raz pierwszy nazwa "Buriaci" pojawiła się w 1240 r. w mongolskich zapiskach. W XVII wieku rozpoczęła się konsolidacja z plemionami, które pojawiły się na tym obszarze na przełomie XVI i XVII wieku, a wśród których oprócz elementów etnicznie mongolskich (Chałchasi i Ojraci) były także grupy turkijskie i tunguzkie. W tym okresie dotarli tutaj także pierwsi rosyjscy osadnicy, a od połowy XVII w. tereny po obu stronach Bajkału weszły w skład Carstwa Rosyjskiego. Pod rosyjskim panowaniem ostatecznie ukształtował się naród buriacki. Do XIX wieku Buriaci wiedli koczowniczy tryb życia, następnie przeszli do życia osiadłego. Zachodni Buriaci wyznają szamanizm, Buriaci w Kraju Zabajkalskim również lamaizm, ponadto niewielka liczba Buriatów wyznaje prawosławie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek mały IIAniołek mały IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • 100-lecie LO im. O. Balzera w Zakopanem100-lecie LO im. O. Balzera w ZakopanemDwupłytowy album DVD zawierający relacje wideo z obchodów 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego  im. O. Balzera w Zakopanem. Pierwsza płyta zawiera reportaż (30...
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.