PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

132. urodziny Karola Szymanowskiego

Piątek, 3 października 2014 r.
Autor: Agnieszka Gąsienica-Giewont

132. urodziny Karola SzymanowskiegoMuzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie zaprasza na KONCERT 132. urodziny Karola Szymanowskiego. Edyta Piasecka - sopran, Mariola Cieniawa - fortepian. Piątek, 3 października 2014, 18.00.


Edyta PIASECKA-DURLAK jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie. Już na studiach zadebiutowała w Operze Krakowskiej. W 1997 roku zajęła I miejsce na „Kursie Mistrzowskim dla Śpiewaków Operowych” w Krakowie, a  rok później otrzymała nagrodę specjalną dla najlepszego głosu żeńskiego, co zaowocowało jej udziałem w koncertach z cyklu „Promocja Polskich Talentów” w Austrii. Od 1999 solistka Opery Krakowskiej; w 2003 zadebiutowała w Teatrze Wielkim w War-szawie. Rok 2005 przyniósł udział w prestiżowym „Festival delle Nazioni w Citta di Castello” we Włoszech, a także zapoczątkował wieloletnią współpracę z dyrektorem B. Kaczyńskim w ramach Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy. W 2008 artystka otrzymała nagrodę im. A. Hiolskiego. Śpiewaczka brała udział w wielu kursach mistrzowskich, współpracowała z  wiodącymi polskimi dyrygentami, występowała na scenach oper polskich i zagranicznych, koncertowała w wielu filharmoniach, uczestniczyła też w licznych prestiżowych festiwalach krajowych i zagranicznych; koncertowała w Belgii, Holandii, Niemczech, USA, Danii, Kuwejcie i we Włoszech.

Mariola CIENIAWA-PUCHAŁA ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Tadeusza Żmudzińskiego. W roku 1990 została laureatką II nagrody w V Między-narodowym Konkursie im. F. Chopina w Palmie na Majorce, rok później zajęła III miejsce w Konkursie Chopinowskim w Kolonii. Występowała na wielu polskich i międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. w Neapolu, Dusznikach, Mariańskich Łaźniach, Turynie, Pjongjangu oraz w Międzynarodowym Maratonie Pianistycznym Madryt-Bilbao. Koncertowała w Austrii, Niemczech, Belgii, Hiszpanii, Norwegii, Finlandii, Szwecji, Korei Północnej, USA, Czechach, we Włoszech i na Węgrzech. Prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2002 roku jest Dyrektorem Artystycznym Letniego Festiwalu Muzycznego w Krynicy-Zdroju. W 2008 nagrała płytę Danza Iberica, wydaną przez Grupę Twórczą Castello. W 2012 została matką chrzestną pociągu Nikifor, kursującego do Krynicy. We  wrześniu 2014 otrzymała tytuł naukowy Profesora Sztuk Muzycznych.

Małgorzata Janicka-Słysz – słowo o muzyce 

W programie:

Fryderyk Chopin (1810-1849)
Nokturn cis-moll op.posth (Lento con gran espressione)

Karol Szymanowski (1882-1937)
Z Sześciu pieśni do słów Kazimierza Tetmajera op. 2:
Daleko został cały świat
We mgłach

Fryderyk Chopin, Walc cis-moll op. 64 nr 2

Stanisław Moniuszko  (1819-1872)
Recytatyw i  romans Neali z II aktu opery Paria
Recytatyw i aria Hanny z IV aktu opery Straszny Dwór

Karol Szymanowski  
Błazen Tantris  z cyklu Maski. Trzy utwory na fortepian  op. 34

Piotr Perkowski (1901-1990)
Uty japońskie:
Szu, szu
Modły słałem z głębi duszy
O jakże dłuży mi się czas
Biedny domek
Spójrz, już kwitną astry białe

Karol Szymanowski, 2 Mazurki op. 50:  nr  1  i  13

Vincenzo Bellini (1801-1835)
Casta Diva – cavatina z I aktu opery Norma


Zapraszamy na kolejne koncerty w „Atmie” w roku 2014 – o godz. 18.00.

● 20 listopada 2014 – czwartek

Podróże po sonosferze (III):
L. van Beethoven, A. Panufnik  (w 100-lecie urodzin) 

Cracovia Trio:
Wiesław Kwaśny – skrzypce
Julian Tryczyński – wiolonczela
Jerzy Tosik-Warszawiak – fortepian 

● 11 grudnia 2014 – czwartek

Podróże po sonosferze (IV): 
J. S. Bach, F. Chopin, K. Szymanowski

Krzysztof Sadłowski – wiolonczela
Piotr Kosiński – fortepian

Wstęp na wszystkie koncerty wolny. Zapraszamy!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.