PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

„ŚWIAT KOMIKSU” W ZCE

Piątek, 3 lipca 2015 r.
Autor: Adam Kitkowski

„ŚWIAT KOMIKSU” W ZCEZakopiańskie Centrum Edukacji im. Heleny Modrzejewskiej zaprasza w swoje progi na kilka ciekawych imprez w miesiącu lipcu 2014 roku. Już w najbliższy piątek, tj. 3 lipca o godzinie 15.00 rozpoczyna się cykl spotkań zatytułowany „Wymieńmy się komiksem”. Przez kilka godzin będzie możliwość zapoznać się ze zbiorami komiksowymi zakopiańczyków i nowotarżan, którzy zaprezentują swoje kolekcje.


W tym czasie będzie można dokonać (nieodpłatnie) wymiany swoich komiksów na inne. Ta forma bibliofilska staje się coraz bardziej powszechna i dotyczy różnych wydawnictw.

Zakopiańskie Centrum Edukacji proponuje w każdy następny piątek, tj. 10, 17, 24, 30 lipca między 15.00 a 18.00 taką formę wymiany. Można również prznieść i zaprezentować swoją kolekcję i porozwawiać o najciekawszych komikasch świata.
Współczesny świat wzbogacił się o nową formę plastyczno-literacką, którą nazywamy komiksem. Gatunek zwany komiksem, który upowszechnił się na przełomie XIX i XX wieku, jest to sekwencyjna historia obrazkowa, często z dodanym tekstem, publikowana w prasie lub wydawana w formie osobnych zeszytów. Takie wydawnictwa mają miliony czytelników na całym świecie. Fimy takie jak Marvel, Dark Horse Comics, a w Polsce, np.Egmont od wielu lat proponują swoje cykliczne wydawnictwa. W Polsce w ostatnich latach sukces odnosi komiksowa wersja książki Andrzeja Sapkowskiego „Wiedźmin”, wsparta w tym roku ciekawą grą komputerową, którą opracowali polscy informatycy i graficy komputerowi.

W najbliższy piątek, na dobry początek można obejrzeć również prezentację multimedialną „Świat komiksu”, którą przedstawi Adam Kitkowski. Mamy nadzieję, że prezentacja wywoła dyskusję o roli komiksów w życiu dzieci i … dorosłych. Jeśli forma spotkań i wymiany przyjmie się, to ZCE będzie będzie ten cykl kontynuować również jesienią.

Kolejną, lipcową imprezą będzie wystawa pokonkursowa „ III Międzynarodowego Trienale Drzeworytu w Zakopanem” (exhibition The Third International Wood Engraving Triennial Zakopane 2014), której premiera odbyła się w grudniu 2014 roku w Zespole Szkół Plastycznych im. A. Kenara. Od 8 lipca do 30 sierpnia b.r. będzie można oglądać prace uczniów szkół plastycznych z Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Słowenii, Indii, Rosji i Polski. Polskę reprezentowali uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych z Zakopanego.

Natomiast w połowie miesiąca, tj. 15 lipca o godzinie 18.00 zostanie wyświetlony film dokumentalny Wojciecha Jachymiaka Prawo i przywileje pasterzy. Jest to kolejny, ciekawy film nowotarżanina, który od wielu lat opowiada obrazem o różnych aspektach życia górali tatrzańskich. Po filmie zapraszamy na opowieść bacy Piotra Kohuta i regionalisty Józefa Michałka o pasterstwie w Karpatach oraz finisaż wystawy fotograficznej Redyk Karpacki 2013. Wystawę fotograficzną można nadal oglądac w hallu ZCE.

Wstęp na wszystkie imrezy jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy gości, turystów i mieszakńców.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk...
    25 zł
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm...
    30 zł
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem...
    950 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.