PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

40 lat od utworzenia Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”

Niedziela, 6 marca 2016 r.
Autor: Maciej Stasiński

40 lat od utworzenia Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”W niedzielę 6 marca minie 40 lat od utworzenia Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”, zakopiańskiego Oddziału MNK. Zapraszamy w tym dniu na koncert fortepianowy Szymona Nehringa, finalisty i laureata Nagrody Publiczności 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Zakopane, ul. Kasprusie 19, Niedziela godz.: 16.00.


Od 7 marca można będzie oglądać w „Atmie” szkice Karola Szymanowskiego do baletu Harnasie oraz nowe tablice, dopełniające stałą ekspozycję o informacje m.in. na temat życia i twórczości kompozytora.

"Jedna rodzina: Chopin i Szymanowski. Wartości polskie". Koncert jubileuszowy na 40-lecie Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem
Wystąpi: Szymon Nehring, w programie: Fryderyk Chopin, Karol Szymanowski, słowo o muzyce: Małgorzata Janicka-Słysz
Muzeum Karola Szymanowskiego
Zakopane, ul. Kasprusie 19
Niedziela godz.: 16.00
Wstęp wolny!


Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”
Zakopane, ul. Kasprusie 19
Na skalnym Podhalu. Tatry w twórczości młodopolskich artystów z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie
27.11.2015 - 27.03.2016

Willa „Atma” to jedyne w świecie muzeum biograficzne Karola Szymanowskiego (1882-1937)
– w 1974 roku przekazano ją Muzeum Narodowemu w Krakowie, a już dwa lata później, 6 marca 1976 roku, udostępniono publiczności. W dniu 40. urodzin „Atmy”, w niedzielę 6 marca 2016 roku o godz. 16:00, MNK zaprasza na recital fortepianowy Szymona Nehringa, wyróżnionego finalisty i laureata Nagrody Publiczności 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wśród zaproszonych gości znajdą się osoby związane z czterdziestoma latami działania Muzeum.

Ukochana przez kompozytora – jak mawiał – góralska „chałupa” wciąż rozbrzmiewa muzyką. Motywem przewodnim comiesięcznych koncertów są utwory Karola Szymanowskiego, jego poprzedników oraz następców, z akcentem na muzykę polską – także tę najnowszą i komponowaną współcześnie. Najbliższy koncert organizowany przez Muzeum Narodowe w Krakowie w „Atmie” odbędzie się  21 kwietnia o godz. 18.00. Usłyszymy „Cracovia Trio”.

Wstęp wolny – serdecznie zapraszamy! 

Od 7 marca można będzie oglądać w „Atmie” szkice Karola Szymanowskiego do baletu Harnasie oraz nowe tablice, autorstwa Teresy Chylińskiej (projekt merytoryczny) i Urszuli Kusek (projekt graficzny), dopełniające stałą ekspozycję o informacje m.in. na temat życia i twórczości kompozytora.

Willa „Atma” zbudowana przez Józefa Kasprusia-Stocha powstała po 1890 roku jako typowy pensjonat, jeden z wielu wznoszonych w Zakopanem na przełomie XIX i XX wieku w celu wynajmowania letnikom.

To właśnie ówczesnym turystom zawdzięcza oryginalną nazwę, pochodzącą z sanskrytu i oznaczającą „duszę”. Karol Szymanowski od wczesnej młodości chętnie przebywał w Zakopanem, gdzie pod koniec życia osiadł na stałe, zamieszkując właśnie w „Atmie”.

W roku 1976 na parterze budynku otwarto ekspozycję poświęconą kompozytorowi, jego związkom z kulturą Podhala i Zakopanego. Większość eksponatów pochodzi z daru siostrzenicy artysty, Krystyny Dąbrowskiej. W 2013 roku „Atma” wkroczyła w nowy etap działalności po generalnym remoncie, przeprowadzonym w ramach projektu „Muzyka pod Tatrami”. Wyposażona została m.in. w multimedia i nowy fortepian.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł
  • Muzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyMuzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Henryk Krzeptowski, Józef...
    25 zł
  • Komplet "Droga Mleczna"Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...
    260 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.