PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Art-Folk Salon od piątku w „Jutrzence”

Piątek, 6 maja 2016 r.
Autor: Maciej Stasiński

Art-Folk Salon od piątku w „Jutrzence”Art-Folk Salon to tył wystawy prezentujący 25-letni dorobek pracowni grafiki prowadzonej przez Marię Podobińską-Kossowksą w Tatrzańskim Centrum Kultury „Jutrzenka” w Zakopanem. Grafiki inspirowane góralskim zdobnictwem i tatrzańską przyrodą będzie można oglądać w „Jutrzence” od piątku 6 maja. Wernisażowi zaplanowanemu na godz. 16.00 będzie towarzyszył występ Młodzieżowej Orkiestry Góralskiej „Jutrzenka” Krzysztofa Trebuni Tutki oraz Grupy Dudziarskiej „Zornica” Szymona Bafii.


Wystawa będzie składała się z dwóch części; pierwsza to realizacja projektu z sezonu 2015/2016 oraz grafikami pochodzącymi z archiwum pracowni grafiki w „Jutrzence”.

Na wystawie będzie można podziwiać linoryty inspirowane bezpośrednio karpackim drzeworytem ludowym, snycerstwem, rycinami i rysunkami z wydawnictw Muzeum Tatrzańskiego i wydawnictw Ossolineum takich jak „Pasterstwo Tatr i Podhala” Włodzimierza Antoniewicza, „Zdobienie i sprzęt ludu polskiego na Podhalu” Władysława Matlakowskiego, „Pod wierchami Tatr” Kazimierza Sayssa-Tobiczyka, a także słowackim drzeworytem ludowym i rycinami Stanisława Witkiewicza.

„Moi uczniowie z zaciekawieniem przyglądali się misternemu zdobnictwu góralskiego sprzętu domowego, form do oscypków i redykołwek, sprzętów gospodarskich i z tego czerpali inspirację, która zaowocowała niezwykłymi pracami graficznymi” – opowiadała Podobińska-Kossowska.

Dodała ona, że tworząc drzeworyty dzieci wsłuchiwały się w literaturę podhalańską i legendy tatrzańskie m.in. Kazimierza Przerwy-Tetmajera i Adama Pacha. „W pracach można obserwować inspirację przyrodą tatrzańską, pasterstwem, są także zilustrowane święta w kalendarzu rocznym z wyjątkiem świąt zimowych, które stanowią odrębny temat” – wyjaśniła Podobińska-Kossowska.

Uwagę zwiedzających wystawę przykuje gwieździsta mozaika inspirowana drzeworytem zdobiącym starodawne podhalańskie ule, powstające dawniej w pniu drzewa. „Takie zdobienie to trójkątne wzory snycerskie, które były polichromowane. Po raz pierwszy ten motyw na zajęciach w „Jutrzence” zastosował Paweł Cukier, który obecnie jest scenografem. To mozaiki tworzone zespołowo lub indywidualnie, układane z trójkątnych odbitek w formę gwiazdy” – wyjaśniła autorka wystawy.

Maria Podobińska-Kossowska jest artystką grafikiem, ilustratorką książek. Jest absolwentką Wydziału Grafiki na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 33 lat pracuje w Centrum Kultury „Jutrzenka”, a wcześniej także w filiach zakopiańskiej placówki w Kościelisku, Witowie i Dzianiszu. Pracownię grafiki w „Jutrzence” prowadzi od 1991 roku. W pracowni znajduje się XIX-wieczna, austriacka prasa drukarska, od której zaczęła się pracownia grafiki w „Jutrzence”. Później historyczny sprzęt zastąpiła amerykańska prasa do druku płaskiego i wklęsłego  przywieziona z Akademii Pedagogicznej w Krakowie, która służy uczniom „Jutrzenki” do dziś.

Wernisażowi wystawy będzie towarzyszył dzień otwartych pracowni: rzeźby, tkaniny, malarstwa i ceramiki.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Komplet "Droga Mleczna"Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...
    260 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.