PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Nowotarscy i galicyjscy gimnazjaliści przed I wojną światową - życie codzienne i niecodzienne

Czwartek, 28 września 2017 r.
Autor: PTH NT

Nowotarscy i galicyjscy gimnazjaliści przed I wojną światową - życie codzienne i niecodziennePolskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu, Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu zapraszają na otwarty wykład dra hab. Tomasza Pudłockiego (Uniwersytet Jagielloński) "Nowotarscy i galicyjscy gimnazjaliści przed I wojną światową - życie codzienne i niecodzienne". 28 września  2017 r. (czwartek) godz. 17.00 w Muzeum Podhalańskim im. Cz. Pajerskiego w Nowym Targu Ratusz - Rynek 1.


Projekt „Klio – ratuszowe debaty o przeszłości” realizowany przy wsparciu finansowym: Gminy Miasto Nowy Targ.

* * *
Życie codzienne to jedna z popularniejszych form przyglądania się przeszłości. Obejmuje wiele zagadnień, które pomagają odbiorcy lepiej zrozumieć realia funkcjonowania i podejmowania decyzji w przeszłości. Autor skupi się na warunkach materialnych gimnazjalistów, wpływie budynków szkolnych i programów nauczania na efekty ich nauczania. Przyjrzy się także relacjom między światem mężczyzn- nauczycielom i uczniom oraz  postawom, które ten świat kształtował. W końcu opowie w jaki sposób społeczeństwo Galicji przed 1914 r. próbowało dyscyplinować gimnazjalistów a do jakich metod oni uciekali się, by zachować "przywileje młodości".

* * *
Dr hab. Tomasz Pudłocki, pracownik naukowy pracujący w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Specjalizuje się w społeczno-kulturowej historii Galicji. Jest autorem m.in. książki o inteligencji Przemyśla w latach 1867-1939 oraz wielu artykułów z zakresu historii kobiet w Galicji Wschodniej. W ostatnim czasie opublikował książkę nt. „Ambasadorzy idei. Wkład intelektualistów w promowanie pozytywnego wizerunku Polski w Wielkiej Brytanii w latach 1918-1939”, Kraków 2015, będącą m.in. efektem jego pobytu w USA jako stypendysty Fundacji Kościuszkowskiej w NYC (2012/2013). Członek Komisji Historii Kobiet Polskiej Akademii Nauk oraz były prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP dla najlepszych młodych uczonych.

* * *
Po wakacyjnej przewie Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu oraz Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu wznawiają cykl otwartych wykładów naukowych pod nazwą „Klio – ratuszowe debaty o przeszłości”. Odbywają się one w każdy ostatni czwartek miesiąca o godz. 17.00 w sali reprezentacyjnej nowotarskiego rausza.

Tytułowa „Klio”  muza historyków, patronuje spotkaniom i debatom poświęconym historii, kulturze i tradycji miasta oraz regionu. Jak zapewniają organizatorzy nie zabraknie również prelekcji poruszających problematykę ogólnopolską z zakresu archeologii, historii sztuki, historii wojskowości, etnografii czy etnologii. Na wykłady do Nowego Targu zostali zaproszeni pracownicy naukowi wyższych uczelni, z którymi PTH od szeregu lat współpracuje, ale również  pracownicy instytucji kultury w tym placówek muzealnych. Wykładom towarzyszą prezentacje multimedialne oraz otwarte debaty prelegentów z uczestnikami spotkań. Prelekcje w ratuszu nawiązują do organizowanych w latach ubiegłych zarówno przez PTH jak i Muzeum  cyklów spotkań mieszkańców miasta i regionu z badaczami przeszłości.
 
Projekt przygotowany przez towarzystwo historyczne, otrzymał dofinansowanie ze środków Gminy Miasto Nowy Targ w ramach konkursu na realizację zadań publicznych w zakresie kultury, sztuki i ochrony dóbr kultury.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Bransoletka PurpurosaBransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Spinka góralska IXSpinka góralska IXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    290 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.