PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2016 1234567891011121314151617181920212223242526272829 »

Bachledówka

Kultura

„I coz nom ostało?”

Piątek, 5 lutego 2016 r.
Autor: Urząd Gminy w Czarnym Dunajcu

„I coz nom ostało?”„I coz nom ostało?” to tytuł publikacji poświęconej twórczości Bronisławy Słodyczki Pocosowej, poetki z Czerwiennego, która była także mocno związana z miejscowym oddziałem Związku Podhalan. Uroczysta promocja książki, która jest zbiorem wierszy Bronisławy Słodyczki i wspomnień o poetce, odbyła się w niedzielę 31 stycznia. Poprzedziła ją msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Bachledówce. Podczas nabożeństwa w intencji Bronisławy i jej męża Stanisława Słodyczki, oficjalnie poprzez ślubowanie przyjęto nowych członków miejscowego oddziału Związku Podhalan.


Po mszy św. złożono kwiaty, zapalono znicze i pomodlono się przy grobie Bronisławy i Stanisława Słodyczków.

Promocja książki pt. „I coz nom ostało?” opracowanej przez synową poetki Annę Słodyczkę, odbyła się w remizie OSP Czerwienne Górne. Obecnych było wiele osób m.in. mieszkańcy Czerwiennego, członkowie oddziału Związku Podhalan w Czerwiennem Górnem, dyrektorzy i nauczyciele miejscowych szkół, rodzina poetki, zaproszeni goście, przewodniczący Rady Gminy Czarny Dunajec Stanisław Gonciarczyk, skarbnik Stanisława Pilch, dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec Anna Trebunia – Wyrostek. Obecni byli także Andrzej Gąsienica – Makowski, wieloletni starosta tatrzański oraz dr Anna Mlekodaj z Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.

Wszyscy obecni mogli obejrzeć przedstawienie o życiu poetki Bronisławy Słodyczki w wykonaniu dzieci z katolickich szkół w Czerwiennem. Zaprezentowana została historia Czerwiennego przeplatana wierszami poetki.

Bronisława Słodyczka Pocoska z domu Zarycka urodziła się 2 maja 1925 w Międzyczerwiennem na Podhalu. Pochodziła z bardzo ubogiej góralskiej rodziny. W 1938 r. ukończyła IV klasę szkoły powszechnej. Marzyła o zawodzie nauczycielki, lecz bieda i obawa matki o los córki uniemożliwiły dalszą naukę. Dokształcała się sama, czytając wszystko, co wpadło jej w ręce. W czasie II wojny światowej, w wieku 16 lat została aresztowana przez Niemców, a jej matka uwięziona w „Palace” w Zakopanem. Bronisława trafiła do Skawiny do pracy w dworku szlacheckim.

Po wojnie, w wieku 30 lat Bronisława wyszła za mąż za Stanisława Słodyczkę z Ratułowa. Zamieszkali razem w Czerwiennem, w rodzinnej wsi poetki, gdzie urodziła trzech synów Józefa, Stanisława i Władysława.

Pierwszym ważnym okresem jej rozwoju społecznego i literackiego były lata od 1967 do 1973. W tym czasie przyjeżdżali na Bachledówkę Prymas Polski ks. kardynał Stefan Wyszyński i metropolita krakowski ks. kardynał Karol Wojtyła, późniejszy papież i święty Jan Paweł II. To jej wierszami witano i żegnano dostojnych gości.

W 1973 r. poetka została przyjęta w poczet członków zwyczajnych warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Pamiętnikarstwa.
W latach 1986 – 1992 Bronisława Słodyczka stała się aktywną członkinią miejscowego oddziału Związku Podhalan. Był to dla niej drugi ważny i bardzo aktywny okres życia, w którym swój poetycki dorobek zaczęła prezentować także poza Czerwiennem. W tym czasie poszerzył się także krąg poruszanych przez nią tematów.

W ostatnim okresie życia, na ile pozwalało zdrowie, angażowała się w życie Czerwiennego. Bronisława Słodyczka zmarła 20 kwietnia 1993 r. podczas operacji w zakopiańskim szpitalu.

Wiersze poetki recytowali dorośli i dzieci, uczniowie obydwu szkół w Czerwiennem oraz uczestnicy różnych konkursów recytatorskich, w tym m.in. Festiwali Papieskich „Ojca Świętego Polska światu dała” organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Białym Dunajcu.

Na zakończenie promocji książki wszyscy obecni połamali się opłatkiem.
Promocja książki Bronisławy Słodyczki zorganizowana została przez oddział Związku Podhalan w Czerwiennem Górnem i rodzinę Słodyczków Kordusiów.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.