PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

XXXVIII Góralski Karnawał - wyniki

Poniedziałek, 15 lutego 2010 r.
Autor: Maciej Stasiński

fot. Krzysztof HaładynaW niedzielę zakończył się Góralski Karnawał 2010. W serwisie Watra szczegółowe wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Grup Kolędniczych, przeglądu par tanecznych i konkurs tańca zbójnickiego, wystawy twórczości ludowej, zawodów strzeleckich, Parady Gazdowskiej, skiringu, ski-skiringu, wyścigów kumoterek.


P r o t o k ó ł

posiedzenia Komisji Oceniającej Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych, który odbył się w dniach: 10 - 13 lutego 2010 r. w ramach XXXVIII Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej.

Komisja w składzie:

  1. mgr Aleksandra Bogucka- etnomuzykolog
  2. mgr Dorota Majerczyk- etnolog
  3. mgr Benedykt Kafel- etnograf
  4. dr Stanisław Węglarz- antropolog kulturowy

po obejrzeniu 53 grup kolędniczych w tym: 52 dorosłych oraz 1 dziecięco młodzieżowej i po dokonaniu wnikliwej oceny, postanowiła przyznać następujące nagrody
i wyróżnienia:

- cztery równorzędne pierwsze miejsca wraz z dużymi „złotymi” spinkami góralskimi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 500 zł. ufundowanymi przez Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu otrzymują następujące grupy kolędnicze:

  • „Z gwiazdą” z Mszany Górnej
  • „Herody” z Zalasowej
  • „Herody” z Podegrodzia
  • „Draby” z Lipinek

- dziesięć równorzędnych drugich miejsc wraz z dużymi „srebrnymi” spinkami góralskimi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł. otrzymują następujące grupy kolędnicze:

  • „Z Dorotą” z Suchej Beskidzkiej
  • „Z konikiem” z Gdowa
  • „Herody” ze Śmigna
  • „Szopka lalkowa” z Podegrodzia
  • „Herody” ze Stróż
  • „Pasterze” z Tokarni
  • „Kolędnicy” ze Szczyrzyca
  •  „Pasterze” z Wilkowiska
  • „Z Dorotą” z Rudnika
  • „Z gwiazdą” z Zarzecza

- osiemnaście równorzędnych trzecich miejsc wraz z dużymi ”brązowymi” spinkami góralskimi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł. otrzymują następujące grupy kolędnicze:

  • „Z gwiazdą” z Ptaszkowej
  • „Z gwiazdą” z Klęczan
  • „Z gwiazdą” z Mszalnicy
  • „Z gwiazdą” z Jurkowa
  • „Trzej królowie” z Juszczyna
  • „Z turoniem i gwiazdą” z Tenczyna
  • „Herody” z Zielonek
  • „Jukace” z Żywca-Zabłocia
  • „Mości gospodarzu” z Dąbrówki Wielkopolskiej
  • „Herody” z Sadku-Kostrzy
  • „Herody” z Pleśnej
  • „Draby” z Boguszy
  • „Szopka lalkowa” z Dobczyc
  • „Z gwiazdą” z Łososiny Górnej
  • „Herody” z Bolęcina
  • „Herody” z Nawojowej
  • „Pasterze” z Pisarzowej
  • „Bojcery” z Milówki

- czternaście równorzędnych wyróżnień w postaci dyplomów wraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 100 zł otrzymują następujące grupy kolędnicze:

  • „Fedory” z Lendaku (Słowacja)
  • „Z turoniem” z Mszalnicy
  • „Draby” z Mszalnicy
  • „Herody” z Kobylanki
  • „Herody” z Biskupic Radłowskich
  • „Herody” z Uszwi
  • „Herody” z Górna
  • „Szlachcice” z Kamesznicy
  • „Z turoniem” z Makowicy
  • „Herody” z Lipnicy Dolnej
  • „Z gwiazdą” z Dominikowic
  • „Herody” z Wiśniowej
  • „Z gwiazdą” ze Stryszawy
  • „Na szczodry wieczór” z Wólki Grodziskiej.

Grupa kolędnicza „Wyrwicisy” z Ciśca, jako laureat pierwszego miejsca w ubiegłym roku, wystąpiła poza konkursem.

Dziecięco-młodzieżowa grupa kolędnicza z Podszkla, jako nie spełniająca warunków regulaminu (§7) wystąpiła poza konkursem. Za prezentację tradycyjnej kolędy otrzymuje nagrodę rzeczową w postaci zestawu książek.

Komisja z dużą satysfakcją stwierdza, że merytoryczny i artystyczny poziom tegorocznych występów konkursowych nadal utrzymywał się na wysokim poziomie. Komisja dziękuje organizatorom za duży wkład pracy włożony w przygotowanie i przeprowadzenie tegorocznego konkursu, jak zwykle w miłej atmosferze. Dziękujemy wszystkim, którzy się do tego przyczynili, a w szczególności sponsorom oraz patronom medialnym (w tym Podhalańskiemu Serwisowi Informacyjnemu „Watra”, po raz drugi transmitującemu bezpośrednio w Internecie „Góralski Karnawał”), których wykaz stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Wyrażamy również podziękowanie konferansjerom - Janinie Wacław, Stanisławowi Łukaszczykowi i Stanisławowi Sularzowi - za sprawne i dowcipne prowadzenie konkursu.


Protokół posiedzenia Komisji Artystycznej oceniającej przegląd par tanecznych i konkurs tańca zbójnickiego, który odbył się w ramach XXXVIII Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej w dniach: 11 - 13 lutego 2010 r.

Komisja w składzie:

  1. Aleksandra Bogucka
  2. Dorota Majerczyk
  3. Jan Łaś
  4. Józef Pitoń
  5. Jan Stachoń

Oceniła 51 par tanecznych, w tym 22 pary taneczne w I kategorii wiekowej, 21 par tanecznych w II kategorii wiekowej, 8 par tanecznych w III kategorii wiekowej oraz 8 grup tanecznych w konkursie tańca zbójnickiego.

W I kategorii wiekowej (16 - 21 lat) specjalnym dyplomem  wyróżniono następujące pary taneczne:

  • Mirosław Lassak z Julią Skibą –„Hamernik” z Krakowa
  • Daniel Delimata z Katarzyną Komperdą – „Pieniny” z Krościenka
  • Stanisław Król – Łęgowski z Marią Fronczystą - „Bartusie” z Zakopanego
  • Klimek Gąsienica – Ladzi z Marią Gawlak -  „Bartusie” z Zakopanego
  • Wojciech Krzeptowski z Elżbietą Łowisz – z Kościeliska
  • Mateusz Kowalczyk z Joanną Plewą – z Łopusznej
  • Jakub Głowacki z Aleksandrą Kopeć – „Hamernik” z Krakowa

W II kategorii wiekowej (22 - 40 lat) wyróżniono specjalnym dyplomem następujące pary taneczne:

  • Sławomir Lassak z Moniką Lassak – „Hamernik” z Krakowa
  • Artur Majerczak z Agatą Sobkowiak – „Pieniny” z Krościenka
  • Ryszard Świątek z Janiną Paluch-Wacław – „Bartusie” z Zakopanego
  • Zbigniew Harnik z Patrycją Chowaniec – z Bukowiny Tatrzańskiej
  • Klimek Łukaszczyk z Haliną Chyc – „Zbójnicek” z Zębu
  • Grzegorz Maciarz z Kingą Kowalczyk – z Łopusznej

W III kategorii wiekowej (powyżej 40 lat) wyróżniono specjalnym dyplomem następujące pary taneczne:

  • Józef Pitoń z Marią Koperską z Kościeliska
  • Kazimierz Lassak z Anną Lassak – „Hamernik” z Krakowa
  • Jan Gut z Moniką Blachą – „Bartusie” z Zakopanego
  • Andrzej Lassak z Barbarą Polak – z Zębu

Ponadto Komisja postanowiła wyróżnić dyplomem najlepsze tancerki:

- w kategorii I:

  • Joannę Plewę – z Łopusznej
  • Aleksandrę Kopeć – „Hamernik” z Krakowa

- w kategorii II:

  • Annę Malacinę z Poronina
  • Janinę Paluch – Wacław z Bukowiny Tatrzańskiej
  • Karolinę Musiał – „Hamernik” z Krakowa

- w kategorii III:

  • Annę Lassak – „Hamernik” z Krakowa
  • Annę Łaś – z Białki Tatrzańskiej
  • Marię Koperską – z Kościeliska

W konkursie tańca zbójnickiego wzięło udział 8 zespołów - grup tanecznych.

Nagrody regulaminowe otrzymali:

- dwa równorzędne pierwsze miejsca  wraz z ciupagą zbójnicką otrzymują:

  • Zespół „Białcanie” z Białki Tatrzańskiej
  • Zespół „Watra” z Czarnego Dunajca

- cztery równorzędne drugie miejsce wraz z ciupagą bacowską otrzymują:

  • Zespół „Bartusie” z Zakopanego
  • Zespół „Hamernik” z Krakowa
  • Zespół „Podhale” grupa spiska z Jurgowa
  • Zespół im. Ludwika Łojasa z Łopusznej

Komisja z przyjemnością stwierdza, że popis grup prezentujących taniec zbójnicki był wyrównany i w zasadzie wysoki. Z kolei popisy par tanecznych, sprawne od strony technicznej, nie wyrażały właściwego sensu tańca.

Dziękujemy wszystkim pracownikom Bukowiańskiego Centrum Kultury - na czele
z dyrektorem Bartłomiejem Koszarkiem -  za sprawną organizację i miłą atmosferę w czasie trwania imprezy.

Dziękujemy konferansjerom: Janinie Paluch Wacław Stanisławowi Łukaszczykowi i Stanisławowi Sularzowi za miłe i dowcipne prowadzenie imprezy.

 


 

Protokół z wystawy twórczości ludowej, zorganizowanej w ramach XXXVIII Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej w dniach: 10 -14 lutego 2010r.

Komisja w składzie:

  1. Waldemar Majcher – Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych;
  2. Michał Sapeta – Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego;
  3. Stanisława Wilczek – Prezes Tatrzańskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych;
  4. Benedykt Kafel – etnograf, specjalista ds. folkloru i sztuki ludowej Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu;
  5. Bartłomiej Koszarek – etnograf, Dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury.

W wystawie wzięło udział 46 twórców, którzy zaprezentowali łącznie 312 prac
 w dziedzinach: rzeźba, snycerka, haft, wyroby ze skóry, metaloplastyka, obuwie regionalne, ubrania regionalne, koronkarstwo, instrumenty muzyczne, kuśnierstwo, odlewnictwo, malarstwo na szkle, meblarstwo, ceramika.

Komisja wyraża swoją pozytywną opinię dotyczącą celowości organizowania wystaw i potrzeby ich kontynuacji w kolejnych edycjach „Góralskiego Karnawału”  i podczas innych wydarzeń kulturalnych. Komisja podkreśla bogactwo dziedzin twórczości prezentowanej na wystawie.

Ważną sprawą jest, aby wypracowane przez lata styl i forma artystyczna w poszczególnych dziedzinach twórczości, były przestrzegane i kontynuowane.

Oceniając przedstawione na wystawie wytwory ludowej sztuki plastycznej oraz artystycznego rzemiosła, zwrócono uwagę na pojawiające się przykłady pamiątkarstwa i zdobnictwa inspirowanego sztuką ludową. Zjawisko to ze swej twórczej natury pozytywne, może jednak z czasem stanowić istotne zagrożenie dla fundamentów tradycyjnej ludowej twórczości plastycznej i powodować zacieranie jej granic. W dalszej zaś perspektywie zjawisko to mogłoby zdominować tradycyjne formy i stać się negatywnym wzorem tzw. ludowej twórczości.

Szczególną rolę do odegrania w zakresie wierności tradycyjnym przekazom artystycznej twórczości ludowej mają komisarze wystaw.

Dopuszczalne - w ramach swobody twórczej - ewentualne drobne zmiany wzorów, winny mieścić się w ryzach tradycyjnej formy i stylu. Uwaga ta dotyczy wszystkich dziedzin tradycyjnej twórczości, od użytkowej począwszy, a na malarstwie skończywszy. Zasygnalizowany problem odnosi się zarówno do organizowanych konkursów, jak i wystaw z zakresu rzemiosła i sztuki ludowej, bowiem one stanowią wzór i wyznaczają kierunek dalszego rozwoju w/w twórczości.

Komisja wyraża podziękowanie dla licznych twórców biorących udział w wystawie, komisarzy wystawy: Katarzyny Bieniek i Jacka Wilczka oraz dla organizatorów za coroczne podejmowanie wysiłku w celu zaprezentowania wspaniałej twórczości z terenu regionów górskich.

 


 

Protokół z zawodów strzeleckich, zorganizowanych przez Koło LOK oraz Bukowiańskie Centrum Kultury - DOM LUDOWY w ramach - XXXVIII - Karnawału Góralskiego w Bukowinie Tatrzańskiej w dniu 14 lutego 2010r.

     Konkurencja – karabinek pneumatyczny
                         – odległość 25 m.

Indywidualnie;

Dorośli; mężczyźni:

1. Zbigniew Skawiniak Bukowina Tatrzańska 45 pkt
2. Józef Bafia Bukowina Tatrzańska 45 pkt
3. Stanisław Gracjasz Bukowina Tatrzańska 43 pkt

Dorośli; kobiety;

1. Anna Sieczka Bukowina Tatrzańska 35 pkt
2. Agata Pitoń Zakopane 33 pkt
3. Furjaszewski Korompay Katalin  Budapeszt 31 pkt

Młodzież; 13 do 18 lat.

1. Jakub Kalata  Bukowina Tatrzańska 43 pkt
2. Łukasz Sieczka Bukowina Tatrzańska 35 pkt
3. Marek Otręba  Kraków 21 pkt

Dzieci; do lat 13

1. Kinga Klamerus  Leśnica 43 pkt
2. Stanisław Rzepka  Bukowina Tatrzańska 43 pkt
3. Dawid Skawiniak  Bukowina Tatrzańska 16 pkt

W zawodach ogółem wzięło udział 46 osób, w większości byli to przyjezdni oraz osoby z poza Bukowiny Tatrzańskiej, pocieszające jest to, że zainteresowanie tymi zawodami jest coraz większe.

Kierownik Zawodów ST. Sierż. rezerwy Stanisław Klamerus, Sędzia Główny: Plutonowy rezerwy Ryszard Marcinkowski


PARADA GAZDOWSKA 
MiejsceImię i nazwisko kumotraImię i nazwisko kumoskiImię koniaNumerAdresCzasPunktacja
IRoman KocębaAnna KocębaSando; Muszel21 2525
IIStanisław HodorowiczAnna HodorowiczMurzyn; Bambo20 24,520
IIIWojciech BuckiPaulina BuckaCejlon; Kantek19 2415
IVMaciej SieczkaKatarzyna MaciataHades;Dorator25 2312
VPaweł ZawadaMonika OrłowskaDukat; Kuba12 229
VIJanusz Cudzik, Zbigniew PolakKasia MajerczykPolar; Ziko5 206
VIIWacław CeteraDorota CeteraKarus; Kuba1 194
VIIIJózef Galica TeremulkaKrystyna Pawlikowska KantekIskra; Osóbka17 193
IXHenryk GraczykAnia RzepkaJantar; Gibek23 182
XRoman Marduła Karino; Perła14 171
 Andrzej RzepkaAnia RzepkaSiwy; Kuba24 17 
 JacekGał Kuba6 12 
 Stanisław KęsekAnna BudzCymes; Ryfka4   

PARADA KUMOTERSKA 
MiejsceImię i nazwisko kumotraImię i nazwisko kumoskiImię koniaNumerAdresCzasPunktacja
IStanisław KramarzMałgorzata KramarzPogoda13 2525
IIJan BudzIwona BudzDukat22 2420
IIIWojtek BuckiPaulina BuckaMarago18 2315
IVWojciech OrłowskiElżbieta OrłowskaDragon2 2212
VKrzysztof Król Łęgowski Lander9 229
VIAndzej DorulaJoanna DorulaLantan16 216
VIITomasz SkupieńHalina ŁaśMorgan26 204
VIIIWojciech SkupieńAnna RusnakDerwisz27 203
IXStanisław RzadkoszElżbieta Rzadkosz PulkaJanke10 192
XWiesław ChowaniecJanina ChowaniecPirat15 191
 Mietek GąsienicaJulia GąsienicaSzafir11 17 
 Piotr RzepkaNatalia KlamerusScyria7 15 
 Stanisław Rzepka Simona8 15 
 Paweł SzaflarskiMałgorzata SzaflarskaBobek3 14 

PARADA KUMOTERSKA - zręczność 
MiejsceImię i nazwisko kumotraImię i nazwisko kumoskiImię koniaNumerAdresCzasPunktacja
IJózef Galica TeremulkaKrystyna PawlikowskaIskra; Osóbka65 00;30;9125
IIAndrzej Rzepka Kuba; Misiek97 00;38;8820
IIIWojtek Bucki    00;40;6115
IVHenryk Graczyk Jantar; Gibek81 00;56;9412
VStanisław RzadkoszElżbieta RzadkoszLander; Janke50  9

SKI - SKIRING 
MiejsceImię i nazwisko narciarzaImię i nazwisko jeźdźcaImię koniaNumerAdresCzasPunktacja
IStanisław Rzadkosz Pulka Szafran8 00;46;6025
IIZbigniew Skwarek Foster16 00;48;5520
IIIAndrzej ReplanAndrzej SkupieńLantan29 00;49;8915
IVMarcin DziubanJacek DziubanKarino11 00;50;9212
VJoanna RapaczMałgorzata SkupieńFirst Touch17 00;51;149
VIStanisław Rzadkosz Pulka Nepal7 00;52;106
VIIJacek DziubanMarcin DziubanWigor10 00;54;284
VIIIJan HandzelDamian SkupieńJurata9 00;54;673
IXBartek Stachoń Gibek12 00;56;092
XAndrzej SkupieńAndrzej ReplanSułtan30 00;56;171
 Agata Duta Nowin20 00;56;72 
 Józef GalicaMichał RusnakJagoda25 00;56;84 
 Stanisław BobakWojciech BuckiMarago27 00;58;39 
 Jan CzernikMaciej CzernikRubin32 01;01;18 
 Stanisław Rzadkosz PulkaJózef Galica TeremulkaSzafir24 01;01;78 
 Bartek ChowaniecJan KuchtaGenton36 01;02;75 
 Elżbieta OrłowskaWojciech OrłowskiDragon15 01;22;74 
 Bartek Stachoń Kajtek13 01;59;68 
 MaŁgorzata SzaflarskaPaweł SzaflarskiGibek 218 02;26;33 
 Andrzej Nędza ChotarskiStanisław GałAktor1   
 Stanisław GałAndrzej Nędza ChotarskiGratis3   
 Stanisław GałAndrzej Nędza ChotarskiDagar22   
 Wiesław Chowaniec Pirat23   
 Wojciech BuckiStanisław BobakDolnik26   
 Stanisław BobakWojciech BuckiCejlon28   

SKIRING 
MiejsceImię i nazwisko narciarzaImię koniaNumerAdresCzasPunktacja
IMałgorzata SkupieńFirst Touch17 00;45;8525
IIStanisław Rzadkosz PulkaNepal8 00;47;8720
IIIStanisław Rzadkosz PulkaSzafran7 00;48;0315
IVStanisław GałGratis3 00;48;1112
VJacek DziubanKarino11 00;48;819
VIAndrzej Nędza ChotarskiDagar22 00;49;486
VIIAndrzej Nędza ChotarskiAktor1 00;49;764
VIIIJózef Galica TeremulkaPirat23 00;50;083
IXBartek StachońGibek12 00;50;622
XAndrzej SkupieńLantan29 00;50;701
 Stanisłwa BobakDolnik26 00;51;05 
 Andrzej SkupieńSułtan30 00;51;73 
 Bartek StachońKajtek13 00;55;39 
 Józef GalicaJagoda 25 00;57;75 
 Jan KuchtaGenton36 01;05;26 
 Zbigniew SkwarekFoster16 dysk 
 Józef GalicaJurata9   
 Marcin DziubanWigor10   
 Paweł SzaflarskiGibek 218   
 Józef Galica TeremulkaSzafir24   
 Piotr KoszarekKuba34   
 Maciej CzernilkSiwy35   

WYŚCIG KUMOTEREK 
MiejsceImię i nazwisko kumotraImię i nazwisko kumoskiImię koniaNumerAdresCzasPunktacja
IJacek DziubanMałgorzta SkupieńFirst Touch17 00;53;0025
IIBartłomiej CzernikAgata GalicaDrybin31 00;56;7220
IIIStanisław Rzadkosz Pulka Nepal8 00;56;7715
IVStanisław GałJoanna GałGratis3 00;58;2912
VDamian SkupieńJoanna RapaczJurata9 00;58;779
VIStanisłwa BobakAnna BobakDolnik26 00;58;836
VIIStanisław Rzadkosz Pulka Szafran7 01;01;114
VIIIKrzysztof BudzrzeńskiMałgorzata BudrzeńskaKaszton19 01;01;633
IXPaweł SzaflarskiMałgorzata SzaflarskaGibek 218 01;02;342
XJacek DziubanAnna BobakKarino11 01;03;471
 Bartek Stachoń Gibek12 01;04;69 
 Wojciech BuckiPaulina BuckaMarago27 01;07;48 
 Piotr RzepkaMałgorzata BudrzeńskaScyria21 01;07;58 
 Paweł SzaflarskiMałgorzata SzaflarskaBobek18 01;15;47 
 Bartek Stachoń Kajtek13 01;17;51 
 Wojciech OrłowskiEla OrłowskaDragon 15 01;19;80 
 Marcin DziubanAnna BobakWigor10   
 Józef Galica TeremulkaAnna RusnakSzafir24   
 Wojciech BuckiPaulina BuckaCejlon28   
 Jan Czernik Rubin32   
 Jan KuchtaStanisława BobakGenton36   

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł
  • Flakon szklany VFlakon szklany VOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: Obwód ok. 30 cm. Wysokość: 9,5 cm.
    50 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm...
    30 zł

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.