PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

Sabałowe Bajania zakończone

Wtorek, 17 sierpnia 2010 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaZakończyły się XLIV Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej. W części konkursowej wzięło udział 38 gawędziarzy, 57 instrumentalistów, 35 śpiewaków solistów, 47 grup śpiewaczych, 1 pytac i 3 starostów weselnych z całej Polski. W niedzielę w Domu Ludowym zwycięzcom uroczyście wręczone zostały nagrody i dyplomy.


W ramach Sabałowych Bajań odbyła sie także Ogólnopolska Wystawa Twórczości Ludowej, degustacja potraw regionalnych, zawody strzeleckie, koncerty, kiermasze i wiele innych atrakcji.

Podhalański Serwis Informacyjny WATRA, który objął XLIV Sabałowe Bajania patronatem medialnym, zaprasza do obejrzenia foto-relacji z oficjalnego zakończenia imprezy. Zamieszczamy także wyniki i protokoły z poszczegónych wydarzeń Sabałowych Bajań.


 

Protokół

posiedzenia komisji oceniającej przesłuchania konkursowe

XLIV„ Sabałowych Bajań”

w Bukowinie Tatrzańskiej, które odbyły się w dniach 12 - 14 sierpnia 2010 r.

 

Komisja w składzie:

1.mgr Aleksandra Bogucka - etnomuzykolog

2.mgr Dorota Majerczyk - etnolog

3.mgr Benedykt Kafel - etnograf

4.dr Stanisław Węglarz - antropolog kulturowy

po przesłuchaniu i gruntownej ocenie-zgodnie z kryteriami określonymi w regulaminie 181 punktów programu we wszystkich konkursach i kategoriach regulaminowych,  w tym: 38 gawędziarzy,57 instrumentalistów, 35 śpiewaków solistów, 47 grup śpiewaczych, 1 pytacy i 3 starostów weselnych z województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, wielkopolskiego postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Konkurs gawędziarzy:

A. Kategoria dorosłych.

  • trzy równorzędne pierwsze miejsca wraz z dużymi spinkami góralskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 500,-zł. otrzymują:

- Zofia Sordyl z Korbielowa

- Józef Pitoń z Kościeliska

- Stanisław Kurek z Koniny

  • cztery równorzędne drugie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300,- zł. otrzymują:

- Dorota Adamczyk z Szaflar

- Irena Stopa z Jordanowa

- Michał Matys z Białki Tatrzańskiej

- Piotr Gąsienica z Łącka

  • trzy równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200,- zł. otrzymują:

- Anna Krypczyk z Rybnika

- Barbara Kosobucka z Zalasu

- Edward Grucela z Piwnicznej

  • dziewięć wyróżnień w postaci dyplomów otrzymują:

- Stanisław Ptaszek z Pasierbca

- Zofia Michałek z Dobrej

- Barbara Sroczyńska z Baranowa Sandomierskiego

- Katarzyna Grabarczyk – Piekło z Zubrzycy Górnej

- Bożena Jędrzejczak z Dąbrówki Wielkopolskiej

- Marianna Krzyścin z Przecieszyna

- Józef Krzak z Śleszowic

- Joanna Mąka z Leśnicy

- Maria Krzysztofek z Krempach

W konkursie gawędziarzy nagrody pieniężne w kwocie do 2000 zł. zostały ufundowane przez Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

B. Kategoria młodzieżowa

  • pierwsze miejsce wraz z małą spinką góralską i nagrodą rzeczową w postaci książki Stanisławy Galicy – Górkiewicz „Krajem nieba, krajem ziemi” oraz nagrodę honorową im. Stanisława Chowańca – Suchowiana, dla wyróżniającego się młodego gawędziarza, otrzymuje:

- Andrzej Adamczyk z Szaflar

  •    drugie miejsce wraz z nagrodą rzeczową w postaci książki Jerzego Kosima „Tatry i Podhale” otrzymuje:

         - Kinga Pająk z Budzowa

  • trzecie miejsce wraz z nagrodą rzeczową w postaci książki w opracowaniu Macieja Kowalczyka „Sabałowe opowieści” otrzymuje:

        - Elżbieta Makoś z Zawoi

  • - wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymuje:

 - Kamila Bryniarska z Leśnicy – Gronia

C. Kategoria dziecięca

  • pierwsze miejsce wraz nagrodą rzeczową w postaci książki
    ks. Jana Twardowskiego „Nowe patyki i patyczki” otrzymuje:

        - Wojciech Kubasiak z Suchej Beskidzkiej

  •  trzy równorzędne drugie miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci albumów „Tatry”  otrzymują:

        - Karolina Kontek z Wielkiejwsi

        - Wiktoria Sądel z Szaflar

         - Szymon Jędrzejczak z Dąbrówki Wielkopolskiej

  • dwa równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek ks. Jana Twardowskiego „Zeszyt w kratkę” otrzymują:

        - Krystyna Bizub z Krempach

        - Andrzej Szaflarski z Szaflar

  • dwa równorzędne wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:

        - Jolanta Rapacz z Wróblówki

        - Adrian Markuc z Dąbrówki Wielkopolskiej

 

Konkurs instrumentalistów

A. Kategoria dorosłych

  • cztery równorzędne pierwsze miejsca wraz z dużymi spinkami góralskimi
    i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 500,-zł. otrzymują:

        - Janusz Pilny z Leśnicy (skrzypce)

        - Antoni Gluza ze Szczyrku (piszczałki, okaryna, heligonka i dudy)

        - Piotr Haza z Zakopanego – Olczy (piszczałki, koza, złóbcoki, skrzypce)

        - Jacek Pawłowski ze Zbąszynia (skrzypce, mazanki)

  • trzy równorzędne drugie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi
    w wysokości po 300 zł. otrzymują:

        - Tadeusz Wielgus z Nowego Sącza (heligonka)

         - Martyna Żurek z Kościana (skrzypce)

         - Adam Kaiser z Przyprostyni (dudy)

  • trzy równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi
    w wysokości po 200 zł. otrzymują:

        - Stanisław Wodnicki z Katowic (harmonia polska)

        - Mieczysław Latos z Nowin (skrzypce)

        - Adam Kocerba z Działoszyc (harmonia polska)

  • czternaście równorzędnych wyróżnień w postaci dyplomów otrzymują:

- Rafał Gluza ze Szczyrku (trembita, piszczałki, skrzypce)

- Andrzej Makoś z Zawoi (skrzypce)

- Małgorzata Zapletal z Jurgowa (skrzypce)

- Michał Chyc z Zębu (skrzypce)

- Krzysztof Kuśnierek z Bonikowa (dudy)

- Bogusław Kaleta z Kielc (skrzypce)

- Jan Fąfrowicz z Szaflar (skrzypce)

- Łukasz Gromada z Ostrowska (skrzypce)

- Jan Kuchta z Bukowiny Tatrzańskiej (skrzypce)

- Wiesław Majerczak z Krościenka n/Dunajcem (skrzypce)

- Marcin Zaziąbło z Bukowiny Tatrzańskiej (skrzypce)

- Stanisław Waliczek z Białki Tatrzańskiej (skrzypce)

- Grzegorz Smoleń z Niskowej (heligonka)

- Paulina Andersz – Żok z Nowego Targu (dudy)

B. Kategoria młodzieżowa

  • cztery równorzędne pierwsze miejsca wraz z małymi spinkami góralskimi oraz nagrodami rzeczowymi w postaci książek Stanisławy Galicy – Górkiewicz „Krajem nieba, krajem ziemi” otrzymują:

- Paulina Sielicka z Podmokli Wielkich (skrzypce)

- Adam Knobel z Lasek (kozioł biały)

- Łukasz Kontek z Wielkiejwsi (dudy)

- Mirosław Lassak z Krakowa (skrzypce, piszczałka podwójna)

  • sześć równorzędnych drugich miejsc wraz z nagrodami rzeczowymi
    w postaci książek Jerzego Kosima „Tatry i Podhale” otrzymują:

- Edyta Pisarska z Witowa (złóbcoki)

- Przemysław Pasierb z Zawoi (skrzypce)

- Przemysław Żurek ze Stryszawy (dudy)

- Angelika Drozda z Kolesina (kozioł biały)

- Joanna Jezierczak z Czarnej Góry – Zagóry (skrzypce)

- Maciej Malinowski z Nowego Kramska (mazanki)

  • trzy równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek w opracowaniu Macieja Kowalczyka „Sabałowe opowieści” otrzymują:

         - Emanuel Orlewicz z Rudołowic (cymbały)

   - Jakub Guzik z Juszczyna (heligonka, skrzypce)

   - Adriana Złachoda z Czarnej Góry – Zagóry (skrzypce)

  • osiem równorzędnych wyróżnień w postaci dyplomów otrzymują:

- Dominika Malinowska z Nowego Kramska (kozioł biały)

- Paweł Zawadzki z Witowia (skrzypce podwiązane)

- Magdalena Dziurka z Jurgowa (skrzypce)

- Maciej Stawiarski z Piwnicznej-Zdroju (trembita, okaryna, heligonka)

- Weronika Kokocińska z Podmokli Małych (kozioł biały)

- Daniel Delimata z Krościenka n/Dunajcem (skrzypce)

- Mikołaj Taberski z Przyprostyni (kozioł biały)

- Tomasz Chlebek z Zakopanego (skrzypce)

Przemysław Barycki z Woli Murowanej nie został sklasyfikowany, gdyż nie spełnił warunków regulaminu.

C. Kategoria dziecięca

  • dwa równorzędne pierwsze  miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek ks. Jana Twardowskiego „Nowe patyki i patyczki” otrzymują:

- Samuel Guzik z Juszczyna (heligonka)

- Paweł Opyd z Siedlca (heligonka)

  • drugie miejsce wraz z  nagrodą rzeczową w postaci albumu „Tatry” otrzymuje:

- Agata Szulc ze Zbąszynia (skrzypce)

  • trzeciego miejsca nie przyznano
  • dwa równorzędne wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:

- Janusz Turza z Bukowiny Tatrzańskiej (skrzypce)

        - Bartłomiej Mrowca z Bukowiny Tatrzańskiej (skrzypce)

Konkurs śpiewu solowego

A. Kategoria dorosłych.

  •  trzy równorzędne pierwsze miejsca wraz z dużymi spinkami góralskimi
    i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300,-zł. otrzymują:

- Józefa Sordyl z Korbielowa

- Anna Dunat z Pewli Wielkiej

- Jan Kubik z Krościenka

  • cztery równorzędne drugie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi
     w wysokości po 200,-zł. otrzymują:

- Józef Kapołka z Łapsz Niżnych

- Krystyna Mochocka z Woli Jachowej

- Julia Adamek z Pewli Wielkiej

- Zofia Wydro z Baranowa Sandomierskiego

  • dwa równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 100,-zł. otrzymują:

- Maria Dębska z Rudna

- Lidia Błachut z Łapsz Niżnych

  • osiem równorzędnych wyróżnień wraz z dyplomami otrzymują:

- Artur Majerczak z Krościenka n/Dunajcem

- Danuta Waliczek z Białki Tatrzańskiej

- Małgorzata Marek z Białki Tatrzańskiej

- Krystyna Beszterda z Podrzewia

- Cecylia Korban z Nidy

- Alicja Kowalczyk z Gronkowa

- Mieczysław Połomka z Dąbrówki Wielkopolskiej

- Barbara Mrówka z Olkusza

B. Kategoria młodzieżowa

  • pierwszego i drugiego miejsca nie przyznano
  • dwa równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek w opr. Macieja Kowalczyka „Sabałowe opowieści” otrzymują:

- Joanna Kowalczyk z Krościenka n/Dunajcem

- Berenika Głuch z Krakowa

  • dwa równorzędne wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:

- Jakub Król z Białkowic

- Maciej Burnus z Krościenka n/Dunajcem

C. Kategoria dziecięca

  • pierwsze miejsce wraz z nagrodą rzeczową w postaci książki
     ks. Jana Twardowskiego „Nowe patyki i patyczki” otrzymuje:

- Martyna Kasprzycka z Zakopanego

  •  dwa równorzędne drugie miejsce wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci albumów „Tatry” otrzymują:

- Urszula Łabuz z Mszany Dolnej

- Julita Kapołka z Łapsz Niżnych

  • trzecie miejsce wraz z nagrodą rzeczową w postaci książki
    ks. Jana Twardowskiego „Zeszyt w kratkę” otrzymuje:

- Aleksandra Solarska z Baranowa Sandomierskiego

Konkurs śpiewu grupowego

  1. Kategoria dorosłych
  • trzy równorzędne pierwsze miejsca wraz z dużymi spinkami góralskimi
     i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 500,-zł. otrzymują grupy śpiewacze:

- zespołu „Zbójnicek” z Zębu (męska)

- zespołu „Zbyrcok” z Juszczyna (męska)

- zespołu im. Jana Malinowskiego ze Szczawnicy (mieszana)

  • trzy równorzędne drugie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300,-zł. otrzymują grupy śpiewacze:

- „Zyngry” z Poronina, Bustryku, Zaskala i z Suchego (żeńska)

- z Bukowiny Tatrzańskiej (żeńska)

- zespołu „Hamernik” z Krakowa (żeńska)

  • trzy równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi
    w wysokości po 200,-zł otrzymują grupy śpiewacze:

- zespołu „Siedlecanki” z Siedlca (żeńska)

- zespołu „Bolęcanki” z Bolęcina (żeńska)

- zespołu „Kombornia” z Komborni (żeńska)

  • szesnaście  równorzędnych wyróżnień w postaci dyplomów otrzymują grupy śpiewacze:

- zespołu „Zbójnicek” z Zębu (żeńska)

- zespołu „Wolanecki” z Dębskiej Woli” (żeńska)

- z Łopusznej (żeńska)

- zespołu „Pomorzany” z Olkusza (męska)

- rodzinna Stawiarskich z Piwnicznej-Zdroju (mieszana)

- zespołu „Leśnianie” z Leśnej (żeńska)

- zespołu „Dąbrowszczanka” z Dąbrówki Wielkopolskiej (żeńska)

- z Gronkowa i z Zaskala (mieszana)

- zespołu „Rogozianki” z Rogoźnika k/Będzina (żeńska)

- zespołu „Studzienczonki” ze Studzionki (żeńska)

- zespołu „Smrokowianki” ze Smrokowa (żeńska)

- zespołu „Potakowianki” z Potakówki (żeńska)

- zespołu „Wójtowiacy” z Wójtowej (mieszana)

- zespołu „Płazianki” z Płazy (żeńska)

- zespołu „Nowianecki” z Nowego (żeńska)

- zespołu „Rudnianki” z Rudna (żeńska)

B. Kategoria młodzieżowa

  • trzy równorzędne pierwsze miejsca wraz z małymi spinkami góralskimi oraz nagrodami rzeczowymi w postaci książek Stanisławy Galicy – Górkiewicz „Krajem nieba, krajem ziemi” otrzymują grupy śpiewacze:

- zespołu „Brzegowianki” z Brzegów (żeńska)

- duet Anna i Katarzyna Mrożek z Nowego Targu

- duet Małgorzata Waliczek i Joanna Rabiańska z Białki Tatrzańskiej

  • trzy równorzędne drugie miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi
    w postaci książek Jerzego Kosima „Tatry i Podhale” otrzymują grupy śpiewacze:

- zespołu „Bystrzynie” z Nowego Bystrego (żeńska)

- duet Edyta Miętus i Ewelina Wąsik z Leśnicy – Gronia

- zespołu „Skrzypnianie” ze Skrzypnego (żeńska)

  • trzy równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek w opr. Macieja Kowalczyka „Sabałowe opowieści” otrzymują:

- z Boguszyc (żeńska)

- z Odrowąża Podhalańskiego (żeńska)

- zespołu „Działoszanki” z Działoszyc (żeńska)

  • wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymuje grupa śpiewacza:

- zespołu „Kiczora” z Lendaku (żeńska)

Grupy śpiewaczej zespołu „Pieniny” z Krościenka n/Dunajcem nie sklasyfikowano ze względu za niezgodny z regulaminem powtórny występ w grupie śpiewaczej Joanny Kowalczyk.

C. Kategoria dziecięca

  • trzy równorzędne pierwsze miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek ks. Jana Twardowskiego „Nowe patyki i patyczki” otrzymują grupy śpiewacze:

- z Krempach (dziewczęca)

- zespołu „Mała Juzyna” z Zawoi (dziewczęca)

- zespołu „Mała Ziemia Suska” z Suchej Beskidzkiej (dziewczęca)

  • dwa równorzędne drugie miejsce wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci albumów „Tatry” otrzymują:

- duet dziewcząt z Odrowąża Podhalańskiego

- zespołu „Mali Skrzypnianie” ze Skrzypnego (dziewczęca)

  • trzecie miejsce wraz z nagrodą rzeczową w postaci książki ks. Jana Twardowskiego „Zeszyt w kratkę” otrzymuje grupa śpiewacza:

- zespołu „Mali Miętusianie” z Miętustwa (dziewczęca)

V. Konkurs Śpiewu Pytacy i Drużbów Weselnych

  • pierwszego miejsca nie przyznano
  • drugie miejsce wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 200 zł. otrzymują:

- Mieczysław Rzadkosz i Andrzej Haza z Poronina

VI. Konkurs na mowę starosty weselnego

  • pierwszego miejsca nie przyznano
  • drugie miejsce wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 200 zł otrzymuje:

- Ryszard Świątek z Poronina - Stasikówki

  • dwa równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 100,-zł. otrzymują:

         - Kazimierz Lassak z Krakowa

    - Jan Wojnar z Zakopanego

Komisja z satysfakcją stwierdza, że sugerowane od kilku lat zmniejszenie ilości uczestników, nie wpłynęło ujemnie na poziom prezentacji artystycznych tegorocznych „Sabałowych Bajań”. Ze szczególnym zadowoleniem odnotowujemy dużą ilość instrumentalistów w kategorii młodzieżowej, natomiast ze smutkiem zauważamy, że zmniejszyła się ilość młodych gawędziarzy. Niepokój również budzi bardzo mała ilość uczestników konkursów: śpiewu drużbów weselnych i pytacy oraz mowy starosty weselnego, co może świadczyć o zanikaniu żywej do niedawna tradycji. Serdecznie dziękujemy organizatorom XLIV Sabałowych Bajań, szczególnie pracownikom Bukowiańskiego Centrum Kultury na czele z Dyrektorem Bartłomiejem Koszarkiem - za ogrom pracy, troskę okazywaną uczestnikom i wyjątkowo serdeczną atmosferę. Wyrażamy również podziękowanie konferansjerom: Stanisławowi Łukaszczykowi - Kołocowi, Stanisławowi Sularzowi za atrakcyjny sposób prowadzenia imprezy, akustykom za dobre nagłośnienie. Równie serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom i darczyńcom, którzy przyczynili się do uświetnienia imprezy.

Bukowina Tatrzańska, 14 sierpnia 2010 r.

Na tym protokół zakończono i podpisano.


 

Protokół

z Ogólnopolskiej Wystawy Twórczości Ludowej, zorganizowanej podczas
 XLIV Sabałowych Bajań w Bukowinie Tatrzańskiej.

w dniach: 11 -15 sierpnia 2010r.

Komisja w składzie:
1. Waldemar Majcher – Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych
2. Benedykt Kafel – etnograf, specjalista ds. folkloru i sztuki ludowej Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu
3. Stanisława Wilczek – Prezes Tatrzańskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych
4. Bartłomiej Koszarek – etnograf, Dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury.


W wystawie wzięło udział 37 twórców, którzy zaprezentowali łącznie 235 prac w dziedzinach: rzeźba, snycerka, haft, wyroby ze skóry, metaloplastyka, kowalstwo artystyczne, ubrania regionalne, koronkarstwo, instrumenty muzyczne, kuśnierstwo, odlewnictwo, malarstwo na szkle, meblarstwo, ceramika, plastyka obrzędowa.
Komisja w dalszym ciągu podkreśla celowość organizowania wystaw i potrzebę ich kontynuacji w kolejnych edycjach „Sabałowych Bajań” i „Góralskiego Karnawału” oraz podczas innych wydarzeń kulturalnych organizowanych przez
„Dom Ludowy”.
Komisja przekazuje wyrazy uznania organizatorom bieżącej wystawy za determinację wprowadzenia w życie uwag komisji oceniającej wystawę zorganizowaną w ramach „Góralskiego Karnawału” 2010r. Jest to ważne ze względu na wzorotwórczy charakter wystawy, gdzie ukazywanie właściwych form tradycyjnej twórczości plastycznej winno przyświecać kolejnym ich organizatorom. Cennym byłoby, żeby w każdej dziedzinie ludowej plastyki oprócz wzorów popularno–komercyjnych, eksponowane były dzieła twórców wybitnych, stanowiących odniesienie twórcze dla młodych wykonawców.
Uczestnikami wystawy byli wyłącznie członkowie Stowarzyszenia Twórców Ludowych, co było gwarantem zachowania dziedzictwa kulturowego regionu, jaki twórcy reprezentowali.
Komisja wyraża podziękowanie dla komisarzy wystawy: Katarzyny Bieniek i Jacka Wilczka, którzy zadbali o dobór prac i poziom wystawy oraz dla licznych twórców prezentujących twórczość swoich regionów.
Przede wszystkim zaś dziękujemy Prezesowi Tatrzańskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz całemu Zarządowi, za współorganizację wystawy.

Na tym protokół zakończono i podpisano.


 

 P r o t o k ó ł

z degustacji potraw regionalnych która odbyła się w dniu 15 sierpnia 2010 r.

jako impreza towarzysząca XLIV Sabałowym Bajaniom w Bukowinie Tatrzańskiej.

 

Komisja w składzie:

  1. Stanisław Jaskułka
  2. Ryszard Rabeszko
  3. Anna Lassak
  4. Waldemar Majcher

Oceniła 39 potraw przygotowanych przez gaździny i zakłady gastronomiczne. Jury stwierdza wysoki poziom regionalnych potraw, wierność tradycji w doborze składników oraz zastosowanie tradycyjnych receptur Wszystkie potrawy należały do potraw wyjątkowo smacznych i zasługują na wyróżnienia. Komisja postanowiła przyznać równorzędne nagrody w wysokości po 50,-zł. dla:

  • Marii Bukowskiej - za grochówke z grulami i kapuste na maślonce
  • Grażynie Bukowskiej- za sałote z grulami, moskole z masłem czosnkowym i boczkiem
  • Marii Kuchta „Jutrzenka”- za hałuski masonce i smolec ze skwarkami
  • Gospoda „U Michałków”- za płonący kociołek
  • Piekarni G.S. „Samopomoc Chłopska” w Bukowinie Tatrzańskiej- za chlyb pasterski
  • Cukierni „Łasuch” - za kołoc z syrym i grulami, babke z borówkami
    i rogaliki z marmuladom
  • Heleny Madeja - za ser owcy i zyntyce
  • Zofii Budz- Pensjonat „Zofijówka”- za kluski scykane ze śliwkami i kluski scykane mascone
  • Marii Cikowskiej za moskole z bryndzom i masłem
  • Marii Kuruc – za sernik warzony i fizoły z grulami
  • Józefy Kuruc – za sałote, moskole z bryndzom i tarcioki
  • Zofii Babiarz – za kwaśnice z żeberkiem i fizoły z pyncokiem na maślonce
  • Anny Mrowcy – Górnik – za gulaś myśliwski, kapuste biołom z pomidorami i boczkiem
  • Heleny Majerczyk- Pensjonat „Agata”- za moskole na maśle i chrust
  • Zofii Chowaniec- Karcma „Pod Miedzom” – za żurek z białom kiełbasom i jajkiem
  • Małgorzaty Bieniek - Pensjonat „Pod Smrekami”- za hałuski masonce ze skwarkami
  • Marii Rozmus- za kwaśnice z żeberkiem
  • Józefa Chowańca – za kwaśnice na kazimierskom mode
  • Kazimierza Stachonia - za gulaś segedyński
  • Janiny Hodorowicz – Solus – za kapuste na słodko
  • Zofii Czernik – za hałuski masonce
  • Dominiki i Salvatore Lucchino – za pomidory i kapary
  • Stanisława Kozika – za śliwowice

Protokół z zawodów strzeleckich,

zorganizowanych przez Koło LOK oraz 

Bukowiańskie Centrum Kultury - DOM LUDOWY

w ramach XLIV Sabałowych Bajań

w Bukowinie Tatrzańskiej w dniu 15 sierpnia 2010r.

Zawody zostały rozegrane w czterech konkurencjach, a to:
-      dorośli
- kobiety
- młodzież
- dzieci

Strzelanie odbywało się z karabinka pneumatycznego, w pozycji leżącej na odległość 25 metrów.

W poszczególnych konkurencjach zwyciężyli:

 

                            Dorośli; mężczyźni:

 1. Karol Gruszka  Chochołów 46 pkt

2. Jan Kalata    Bukowina Tatrzańska 46 pkt

3. Józef Sarna   Czarna Góra 46 pkt

                              Dorośli; kobiety;

     1. Renata Miśkowiec   Ząb       46 pkt

2. Agnieszka Klamerus     Bukowina Tatrzańska    43 pkt

 3. Barbara Bafia             Bukowina Tatrzańska    41 pkt

                              Młodzież;

1, Kamil Łukaszczyk      Bukowina Tatrzańska                   46 pkt

2. Daniel Łukaszczyk         Bukowina Tatrzańska              46 pkt

3. Jakub Kalata                Bukowina Tatrzańska              42 pkt

 

                                 Dzieci:

 

  1. Dawid Skawiniak  Bukowina Tatrzańska               43 pkt


Osoby te uhonorowane zostały pamiątkowymi dyplomami oraz otrzymały okazjonalne puchary z pamiątkowym opisem zajętego miejsca i miejsca zawodów.

Udział w zawodach wzięło udział: 37 osób, tym razem w przeważającej większości byli to przybysze z innych miejscowości oraz  goście, którzy przebywali na wypoczynku w naszych stronach, natomiast bardzo mało było uczestników z Bukowiny Tatrzańskiej, może jedną z przyczyn była psująca się pogoda, a obawa przed zmoczeniem i burzą spowodowała małą frekwencję na tych zawodach.

 

   Kierownik zawodów                                       Sędzia Główny

  sierżant rezerwy                                          plutonowy rezerwy

  Józef Bafia                                              Zbigniew Skawiniak

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XVIITorebka filcowa XVIITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 28 cm Wysokość ok. 28 cm Wysokość z rączkami ok. 92 cm...
    80 zł
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Wisiorek "Panda"Wisiorek "Panda"Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm.
    70 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.