PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

Trzy dni Góralskiego Karnawału za nami...

Czwartek, 9 lutego 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaTo już 40. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej! Jego historia sięga roku 1973, kiedy to z inicjatywy Józefa Koszarka znakomitego bukowiańskiego tancerza, śpiewaka i poety, a zarazem ówczesnego prezesa Domu Ludowego, przy współpracy miejscowych działaczy kultury oraz Adama Sawiny, ówczesnego kierownika referatu ds. kultury Powiatowej Rady Narodowej w Nowym Targu po raz pierwszy zorganizowano międzyregionalny, a w latach następnych Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych.


40. Góralskie Karnawał 7 lutego rozpoczęła konferencja prasowa z udziałem organizatorów jubileuszowej edycji, a także twórców pierwszej takiej imprezy w Bukowinie: Józefa Koszarka i Adama Sawiny. Opowiadali oni jak narodził się pomysły na przegląd grup kolędniczych, konkurs par tanecznych i tańca zbójnickiego oraz kumoterki, które złożyły się na wspaniałe święto folkloru kultywowane do dnia dzisiejszego.

- Na Bukowinie zawsze była  niesamowicie bogata kultura, ale ona jest bogata bogactwem ludzi i ich zamiłowaniami. 40 lat temu każdy powiat starał się mieć swoje imprezy. Bukowina zrobiła więc Karnawał. Wokół tej imprezy skupiło się wiele osób chcących upowszechniać kulturę ludową i tak jest do dzisiaj – mówił Adam Sawina.

Organizatorzy na różne sposoby podkreślają jubileuszowy charakter tegorocznego karnawału.

- Z okazji jubileuszu mamy specjalną nagrodą dla uczestników wyścigu kumoterek. Rozlosowane wśród nich zostaną prawdziwe góralskie kumoterki wykonane i przekazane przez Jana Bieńka z Bukowiny Tatrzańskiej. Sprzedajemy także wafle góralskie z wizerunkiem Domu Ludowego i jego historią. Zakup tych słodkości będzie wsparciem prac remontowych tego zabytkowego budynku – o ciekawostkach przygotowanych na 40. Jubileuszowy Góralski Karnawał mówił jego organizator Bartłomiej Koszarek.

7 lutego w Domu Ludowym odbyło się także seminarium popularno-naukowe pt.: „Góralski Karnawał we współczesnej przestrzeni kulturowej – kolędowanie, taniec, kumoterki”.

Natomiast oficjalna inauguracja Karnawału miała miejsce 8 lutego. Tradycyjnie najpierw odbył się przejazd kapel i zaproszonych gości przez Bukowinę Tatrzańską, a następnie uroczyste otwarcie imprezy na scenie Domu Ludowego. Wzięli w nim udział przedstawiciele lokalnych władz, zaproszeni parlamentarzyści oraz goszczący w Bukowinie Czesław Lang, organizator Tour de Pologne. Kolejnym punktem programu była prezentacja kapel i występy zespołów regionalnych oraz sztuka teatralna „Zatraceniec” w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej.

9 lutego rozpoczął się konkurs grup kolędniczych, tańca zbójnickiego i par tanecznych. Wśród imprez towarzyszących znalazły się ciekawe występy i przestawienia, kulig z pokazem sztucznych ogni, a także II Zimowa Wystawa Owczarków Podhalańskich, zawody strzeleckie i kumoterki. 40. Góralski Karnawał potrwa do 12 lutego. Zapraszamy do Bukowiny Tatrzańskiej!

W serwisie WATRA obszerna foto-relacja z 40. Góralskiego Karnawału autorstwa Anny karpiel-Sembereckiej, Wojciecha Kubiny i Krzysztofa Haładyny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.