PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

Patronat medialny WATRA

Protokół przesłuchań konkursowych „Sabałowych Bajań”

Niedziela, 11 sierpnia 2013 r.
Autor: Wojciech Kubina

Protokół przesłuchań konkursowych „Sabałowych Bajań”Protokół posiedzenia komisji oceniającej przesłuchania konkursowe odbywające się w ramach Festiwalu Folkloru Polskiego 47. „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej, które odbyły się w dniach 7 - 11 sierpnia 2013 r.


Protokół posiedzenia komisji oceniającej przesłuchania konkursowe odbywające się w ramach Festiwalu Folkloru Polskiego 47. „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej, które odbyły się w dniach 7 - 11 sierpnia 2013 r.

 Komisja w składzie:

  1. mgr Aleksandra Bogucka - etnomuzykolog
  2. dr Artur Czesak - językoznawca
  3. mgr Benedykt Kafel - etnograf
  4. mgr Dorota Majerczyk - etnolog
  5. dr hab. Stanisław Węglarz - antropolog kulturowy

po przesłuchaniu i gruntownej ocenie - zgodnie z kryteriami określonymi w regulaminie - 188 punktów programu we wszystkich konkursach i kategoriach regulaminowych, w tym: 46 gawędziarzy (26 dorosłych, 11 młodzieżowych, 9 dziecięcych); 54 instrumentalistów (25 dorosłych, 17 młodzieżowych, 12 dziecięcych); 39 śpiewaków solistów (29 dorosłych, 6 młodzieżowych, 4 dziecięcych); 45 grup śpiewaczych (35 dorosłych, 7 młodzieżowych, 3 dziecięcych); 3 starostów weselnych oraz 1 drużbę weselnego z województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, lubuskiego, łódzkiego, wielkopolskiego oraz pomorskiego, postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia: 

  1. I. Konkurs gawędziarzy
  1. Kategoria dorosłych.
  • osiem równorzędnych pierwszych miejsc wraz z dużymi spinkami góralskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 500 zł otrzymują:

- Michał Matys z Białki Tatrzańskiej wraz z dodatkową nagrodą w postaci „Bukowiańskiego Buka” za wybitną prezentację (ufundowaną przez Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”);

- Anna Rzeszut z Baranowa Sandomierskiego wraz z dodatkową nagrodą
im. prof. dr. hab. Józefa Bubaka w postaci dyplomu, dla szczególnie zasłużonego gawędziarza kultywującego gawędę swojego regionu (ufundowaną przez Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu);

- Helena Łasut z Rajczy, wraz z pozaregulaminową nagrodą im. Franciszka Hodorowicza-Sewcowego;

- Jadwiga Trebunia-Tutka z Szaflar;
- Andrzej Adamczyk z Szaflar;
- Józefa Sordyl z Korbielowa;
- Stanisław Kurek z Koniny;
- Katarzyna Grobarczyk-Piekło z Zubrzycy Górnej.

  • siedem równorzędnych drugich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po  300 zł otrzymują:

- Józef Niesyt z Jasienicy;
- Zofia Michałek z Dobrej k. Limanowej;
- Cecylia Korban z Nidy;
- Jadwiga Hutyra z Rycerki Dolnej;
- Stefania Buda z Nosówki;
- Barbara Sroczyńska z Baranowa Sandomierskiego;
- Józef Pitoń z Kościeliska. 

  • cztery równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł otrzymują:

- Anna Gil z Szaflar;
- Krystyna Połomka z Dąbrówki Wielkopolskiej;
- Barbara Kosobucka z Zalasu;
- Helena Masłowska z Szerokiej.

  • sześć równorzędnych wyróżnień w postaci dyplomów otrzymują:

- Otylia Rusek z Szerokiej;
- Krystyna Olszewska z Szerokiej;
- Anna Krypczyk z Rybnika;
- Andrzej Rusnak z Rzepisk;
- Zbigniew Przychodzki z Szczawnicy;
- Anna Put z Poręby Spytkowskiej.

Stanisław Ptaszek z Pasierbca jako laureat pierwszego miejsca w ubiegłorocznym konkursie gawędziarzy, w tym roku – zgodnie z regulaminem – wystąpił poza konkursem.

W konkursie gawędziarzy nagrody pieniężne do wysokości 5000 zł zostały ufundowane przez Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

Nagrodę pieniężną dla Heleny Łasut ufundował Józef Hodorowicz-Sewców.

Kategoria młodzieżowa

  • dwa równorzędne pierwsze miejsca wraz z małymi spinkami góralskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł otrzymują:

- Patrycja Ogorzałek z Mszalnicy, wraz z nagrodą im. Stanisława Chowańca-Suchowiana dla młodego wyróżniającego się gawędziarza w postaci dyplomu;
- Szymon Gigoń z Zawoi.

  • cztery równorzędne drugie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 150 zł otrzymują:

- Kamil Basta z Kadczy;
- Monika Radecka z Kacwina;
- Dawid Rola z Boguszyc;
- Anna Cieśla z Rajczy.

  • pięć równorzędnych trzecich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 100 zł otrzymują:

- Andrzej Szaflarski z Szaflar;
- Jakub Siedlarz z Boguszy;
- Paweł Waras z Łopusznej;
- Jadwiga Łaś z Szaflar;
- Piotr Pyrdoł z Zabrzeży.

C.    Kategoria dziecięca

  • pierwszego miejsca nie przyznano 
  • dwa równorzędne drugie miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymują:

- Michał Zubek z Brzegów;
- Magdalena Szatanik z Rajczy. 

  • cztery równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymują:

- Marcin Dusza z Odrowąża Podhalańskiego;
- Magdalena Bukowska z Bukowiny Tatrzańskiej;
- Julia Górka z Mszalnicy;
- Łukasz Bryja z Łapsz Niżnych.

  • trzy wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:

- Karolina Fąfrowicz z Szaflar;
- Izabela Ciszek z Szaflar;
- Aleksandra Domijan z Frydmana.

II. Konkurs instrumentalistów

  1. A.  Kategoria dorosłych
  • sześć równorzędnych pierwszych miejsc wraz z dużymi spinkami góralskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 500 zł otrzymują:         

- Sylwester Fic z Łapsz Niżnych (skrzypce);
- Stanisław Wodnicki z Katowic (harmonia polska);
- Bernard Frącek ze Zbąszynia (klarnet);
- Władysław Obrzut ze Stróż (heligonka);
- Andrzej Lasak ze Skrzypnego (skrzypce);
- Józef Różyński z Bochni (heligonka).

  • dziewięć równorzędnych drugich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł otrzymują:

- Antoni Gluza ze Szczyrku (dudy, fujarka, okaryna, heligonka);
- Kazimierz Pudzisz z Klikuszowej (skrzypce);
- Bronisław Kaczor z Poręby Wielkiej (skrzypce);
- Franciszek Krzysztofiak z Koniny (skrzypce);
- Jan Kubik z Krościenka n. Dunajcem (skrzypce);
- Kazimierz Wiśniowski ze Strzyżowa ( harmonijka ustna);
- Emanuel Orlewicz z Rudołowic (cymbały);
- Andrzej Jędryczka z Przysieki (cymbały);
- Anna Mrożek z Nowego Targu (złóbcoki).

  • osiem równorzędnych trzecich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł otrzymują:

- Bogusław Wójcik z Porąbki Uszewskiej (piszczałka);
- Sławomir Kukuc z Zakopanego (skrzypce);
- Franciszek Tabaszewski z Gdańska (heligonka);
- Tadeusz Wielgus z Nowego Sącza (heligonka);
- Adam Kocerba z Działoszyc (harmonia polska);
- Jakub Guzik z Juszczyna (skrzypce);
- Andrzej Makoś z Zawoi (skrzypce);
- Michał Kossek z Bukowiny Tatrzańskiej (skrzypce).

  • dwa równorzędne wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:

- Paulina Gryglak z Łapsz Niżnych (skrzypce);
- Joanna Jezierczak z Czarnej Góry (skrzypce).

B.     Kategoria młodzieżowa

  • dwa równorzędne pierwsze miejsca wraz z małymi spinkami góralskimi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł otrzymują:

- Maria Majerczyk z Chabówki (skrzypce);
- Agnieszka Nowak z Podrzecza (klarnet, skrzypce). 

  • pięć równorzędnych drugich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 150 zł otrzymują:

- Agata Korban z Dębskiej Woli (skrzypce);
- Anna Trebunia-Tutka z Zakopanego (złóbcoki);
- Mikołaj Taberski z Przyprostyni (kozioł);
- Janusz Turza z Bukowiny Tatrzańskiej (skrzypce);
- Kacper Ceremuga z Juszczyna (skrzypce).

  • pięć równorzędnych trzecich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 100 zł otrzymują:

- Iwona Waluś ze Szczyrku (okaryna, heligonka);
- Jerzy Mąka z Brzegów (skrzypce);
- Jakub Złahoda z Czarnej Góry (skrzypce);
- Anna Plucińska z Jurgowa (skrzypce);
- Kamil Bratkowski z Dursztyna (skrzypce).

  • trzy równorzędne wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:

- Wiktoria Krawczyk z Łopusznej (skrzypce);
- Przemysław Zadora z Brzegów (skrzypce);
- Tomasz Budz z Murzasichla (piszczałki).

Dwie równorzędne nagrody specjalne wraz z kwotami pieniężnymi w wysokości
po 200 zł otrzymują:

- Kacper Malisz z Męciny Małej (skrzypce) za bardzo interesującą interpretację melodii własnego regionu oraz technikę gry;
- Lidia Biały ze Świlczy (skrzypce) za technikę gry oraz interesujące opracowanie melodii własnego regionu. 

C.    Kategoria dziecięca

  • cztery równorzędne pierwsze miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymują: 

- Paweł Majerczyk z Zakopanego (dudy, złóbcoki);
- Grzegorz Dziadoń z Rzepisk (skrzypce);
- Weronika Kurowska ze Szczyrku (fujarka, okaryna, skrzypce);
- Marta Kosecka z Rojówki (skrzypce). 

  • drugiego miejsca nie przyznano 
  • cztery równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymują:

- Szymon Wyrostek z Cichego (skrzypce);
- Bartosz Kluj z Dąbrówki Wielkopolskiej (skrzypce);
- Wiktoria Sąder z Szaflar (skrzypce);
- Olga Lauba ze Zbąszynia (dudy). 

  • cztery równorzędne wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:

- Wojciech Marek ze Skawicy (heligonka);
- Artur Bratkowski z Dursztyna (skrzypce);
- Martyna Sołtys z Jurgowa (skrzypce);
- Maksymilian Tyżyk z Frydmana (skrzypce).

 III. Konkurs śpiewu solowego

  1. Kategoria dorosłych
  • dwa równorzędne pierwsze miejsca wraz z dużymi spinkami góralskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł otrzymują:

- Zofia Sordyl z Korbielowa;
- Józef Kapołka z Łapsz Niżnych.

  • siedem równorzędnych drugich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł otrzymują:

- Dorota Adamczyk z Szaflar;
- Krzysztof Ryndak z Siedliszowic;
- Emilia Czeluśniak z Wójtowej;
- Wojciech Sułkowski z Podegrodzia;
- Danuta Surmacz z Komborni;
- Anna Kaciczak z Poręby Wielkiej;

- Stefan Dydak z Rogoźnika.

  • jedenaście równorzędnych trzecich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi
    w wysokości po 100 zł otrzymują:

- Anna Dunat z Pewli Wielkiej;
- Julianna Adamek z Pewli Wielkiej;
- Marcin Cichoń z Lubatowa;
- Zofia Rogala z Tomaszowic;
- Katarzyna Kozik z Boguszyc;
- Maja Dziedzic ze Szczyrku;
- Marianna Śmiłowska z Daleszyc;
- Elżbieta Makoś z Zawoi;
- Katarzyna Sikorska z Piwnicznej-Zdroju;
- Maria Łakomiec z Leśnej;
- Krystyna Beszterda z Podrzewia.

  • dziewięć równorzędnych wyróżnień w postaci dyplomów otrzymują:

- Artur Majerczak z Krościenka n. Dunajcem;
- Helena Gołąb z Rudołowic;
- Krystyna Mochocka z Woli Jachowej;
- Dominika Trębacz z Baranowa Sandomierskiego;
- Zofia Kordecka z Brzeska;
- Alicja Goraus z Szerokiej;
- Łucja Niemiec z Dąbrówki Wielkopolskiej;
- Wanda Piekarska z Łabędziowa;
- Maria Wiśniowska ze Strzyżowa.

B.     Kategoria młodzieżowa

  • pierwsze miejsce wraz z małą spinką góralską oraz nagrodą pieniężną w wysokości 200 zł otrzymuje:

- Dawid Bobak z Odrowąża Podhalańskiego. 

  • trzy równorzędne drugie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 150 zł otrzymują:

- Aleksandra Solarska z Baranowa Sandomierskiego;
- Dorota Węglarczyk z Krakowa;
- Agnieszka Jarząbek z Łopusznej. 

  • trzeciego miejsca nie przyznano. 
  • dwa równorzędne wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:

- Agata Szulc z Przyprostyni;
- Jakub Król z Białkowic.

C.    Kategoria dziecięca

  • dwa równorzędne pierwsze miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymują:

- Jakub Jasiński z Męciny;
- Julita Kapołka z Łapsz Niżnych.

  • dwa równorzędne drugie miejsca wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymują:

- Weronika Nowak z Moszczenicy;
- Natalia Bartol z Bukowiny Tatrzańskiej.

IV. Konkurs śpiewu grupowego

  1. Kategoria dorosłych
  • siedem równorzędnych pierwszych miejsc wraz z dużymi spinkami góralskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 400 zł otrzymują grupy śpiewacze:

- żeńska „Białcanki” z Białki Tatrzańskiej;
- żeńska „Krościencanki” z Krościenka n. Dunajcem;
- żeńska Zespołu Regionalnego „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej;
- męska Zespołu Regionalnego „Dolina Popradu” z Piwnicznej-Zdroju;
- męska „Pogórzanie” z Jastrzębi;
- mieszana Zespołu Regionalnego im. J. Malinowskiego ze Szczawnicy;
- żeńska Zespołu Regionalnego „Lipniczanie” z Lipnicy Wielkiej k. Korzennej.

  • dziewięć równorzędnych drugich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł otrzymują grupy śpiewacze:

- duet Lidia i Maria Błachut z Łapsz Niżnych;
- żeńska Zespołu Regionalnego „Pieniny” z Krościenka n. Dunajcem;
- żeńska Zespołu Regionalnego „Brzegowianie” z Brzegów;
- żeńska Koła Gospodyń Wiejskich „Zawojanki” z Zawoi;
- żeńska „Wolanecki” z Dębskiej Woli;
- żeńska z Boguszyc;
- męska „Bolęcanie” z Bolęcina;
- żeńska „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego;
- męska Zespołu Regionalnego „Zbyrcok” z Juszczyna;

  • osiem równorzędnych trzecich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po  200 zł otrzymują grupy śpiewacze:

- żeńska karczmy „Pod Stancyjom” z Bukowiny Tatrzańskiej;
- żeńska „Zbójecko Familia” z Czarnego Dunajca;
- żeńska Zespołu Regionalnego „Zbyrcok” z Juszczyna;
- żeńska z Jurgowa;
- żeńska „Lubatowianie” z Lubatowa;
- żeńska „Koninianki” z Koniny;
- żeńska „Dalmarjanki” z Daleszyc;
- żeńska z Dębicy.

  • siedem równorzędnych wyróżnień w postaci dyplomów otrzymują grupy śpiewacze:

- żeńska „Słomcanki” z Mszany Dolnej;
- żeńska „Dąbrowszczanka” z Dąbrówki Wielkopolskiej;
- żeńska „Rogozianki” z Rogoźnika k. Będzina;
- żeńska „Potakowianki” z Potakówki;
- żeńska Zespołu Regionalnego „Studzieńczanie” ze Studzionki;
- żeńska Zespołu Góralskiego „Hamernik” z Krakowa;
- żeńska Zespołu Regionalnego „Leśnianie” z Leśnej.

Przyznano również dodatkowe nagrody rzeczowe:

- grupie śpiewaczej „Białcanki” z Białki Tatrzańskiej, vouchery ufundowane przez Studio Urody „Estetica”;

- grupie śpiewaczej „Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej, bony konsumpcyjne ufundowane przez karczmę „Szarotka”.

Ponadto dyplomy uczestnictwa otrzymali:

- męska Zespołu Regionalnego „Pomorzany” z Olkusza;
- mieszana Zespołu Regionalnego „Wójtowiacy” z Wójtowej;
- żeńska Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Rajczańska” z Rajczy;
- mieszana z zespołu „Druga Młodość” z Szerokiej. 

B.     Kategoria młodzieżowa
  • pierwszego miejsca nie przyznano. 
  • drugie miejsce wraz z nagrodą  pieniężną w wysokości 150 zł otrzymuje grupa śpiewacza:

- żeńska Zespołu Regionalnego „Zbójnik” z Zawoi. 

  • trzy równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 100 zł otrzymują grupy śpiewacze:

- żeńska Zespołu Regionalnego „Młodzi Lubatowianie” z Dukli;
- żeńska Zespołu Regionalnego „Mali Gronkowianie” z Gronkowa;
- żeńska Zespołu Gminnego „Watra” z Czarnego Dunajca. 

  • trzy równorzędne wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują grupy śpiewacze:

- żeńska Zespołu Regionalnego „Odrowążanie” z Odrowąża Podhalańskiego;
- żeńska Zespołu Regionalnego „Mali Rudnianie” z Rudna;
- żeńska „Fiyrloki” z Łącka.

C.    Kategoria dziecięca

  • pierwsze miejsce wraz z nagrodą rzeczową w postaci korali otrzymuje grupa śpiewacza:

- dziewczęca Zespołu Regionalnego „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej.

  • drugie miejsce wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek otrzymuje grupa śpiewacza:

- dziewczęca Zespołu Regionalnego „Mali Miętusianie” z Miętustwa.

  • trzeciego miejsca nie przyznano
  • wyróżnienie w postaci dyplomu otrzymuje:

- duet dziewczęcy z Brzegów.

V. Konkurs śpiewu drużbów weselnych i pytacy

  • pierwsze miejsce wraz z dużą spinką góralską i nagrodą pieniężną w wysokości 400 zł otrzymuje:

- drużba Józef Tokarczyk z Mordarki.

VI. Konkurs na mowę starosty weselnego

  • pierwsze miejsce wraz z dużą spinką góralską i nagrodą pieniężną w wysokości 200 zł otrzymuje

- Stanisław Źrałka z Piwnicznej-Zdroju.

  • dwa równorzędne drugie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 150  zł otrzymują:

- Stanisław Bachleda z Bukowiny Tatrzańskiej;
- Mieczysław Połomka z Dąbrówki Wielkopolskiej.

Komisja z zadowoleniem stwierdza, że w bieżącym roku w „Sabałowych Bajaniach” wzięło udział bardzo wielu wykonawców z obszaru całej Polski. Poziom wykonawczy w poszczególnych konkurencjach był wysoki, dobór repertuaru i charakter wykonawczy zgodny z tradycją własnego regionu. Na uwagę zasługuje udział w 47. „Sabałowych Bajaniach” wielu zdolnych dziecięcych wykonawców, którzy stanowią gwarancję kontynuacji przekazu rodzimej tradycji. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach pojawi się więcej uczestników w konkurencjach: pytacy, drużbów i starostów weselnych.

Serdecznie dziękujemy organizatorom 47. „Sabałowych Bajań”, szczególnie pracownikom Bukowiańskiego Centrum Kultury na czele z dyrektorem Bartłomiejem Koszarkiem – za ogrom pracy, troskę okazywaną uczestnikom i wyjątkowo serdeczną atmosferę. Wyrażamy również podziękowanie konferansjerom: Janinie Paluch-Wacław, Stanisławowi Sularzowi
i Januszowi Łukaszczykowi za atrakcyjny sposób prowadzenia imprezy. Równie serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom i darczyńcom, którzy przyczynili się do uświetnienia festiwalu. Lista sponsorów stanowi załącznik do protokołu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół...
    35 zł
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31...
    60 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.