PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

Patronat medialny WATRA

48. „Sabałowe Bajania”

Poniedziałek, 18 sierpnia 2014 r.
Autor: Maciej Stasiński

48. „Sabałowe Bajania”Protokół posiedzenia komisji oceniającej przesłuchania konkursowe odbywające się w ramach Festiwalu Folkloru Polskiego 48. „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej, które odbyły się w dniach 13 - 17 sierpnia 2014 r. oraz protokół z degustacji potraw regionalnych, która odbyła się w dniu 16 sierpnia 2014 r. jako impreza towarzysząca Festiwalowi Folkloru Polskiego 48. „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej. Komisja z zadowoleniem stwierdza, że w bieżącym roku w „Sabałowych Bajaniach” wzięło udział bardzo wielu wykonawców z obszaru całej Polski. Poziom wykonawczy w poszczególnych konkurencjach był wysoki, dobór repertuaru i charakter wykonawczy zgodny z tradycją własnego regionu. Na uwagę zasługuje udział w 48. „Sabałowych Bajaniach” wielu zdolnych instrumentalistów, którzy prezentowali grę na różnorodnych instrumentach, a zwłaszcza pasterskich. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach pojawi się więcej uczestników w konkurencjach: pytacy, drużbów i starostów weselnych.


Protokół posiedzenia komisji oceniającej przesłuchania konkursowe odbywające się w ramach Festiwalu Folkloru Polskiego 48. „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej, które odbyły się w dniach 13 - 17 sierpnia 2014 r.

Komisja w składzie:

  1. mgr Aleksandra Bogucka - etnomuzykolog

  2. dr Artur Czesak - językoznawca

  3. mgr Benedykt Kafel - etnograf

  4. mgr Dorota Majerczyk - etnolog

  5. dr hab. Stanisław Węglarz - antropolog kulturowy

    po przesłuchaniu i gruntownej ocenie - zgodnie z kryteriami określonymi w regulaminie - 185 punktów programu we wszystkich konkursach i kategoriach regulaminowych, w tym: 47 gawędziarzy (33 dorosłych, 3 młodzieżowych, 11 dziecięcych); 50 instrumentalistów (30 dorosłych, 16 młodzieżowych, 4 dziecięcych); 41 śpiewaków solistów (31 dorosłych, 6 młodzieżowych, 4 dziecięcych); 41 grup śpiewaczych (31 dorosłych, 6 młodzieżowych, 4 dziecięcych); 2 drużbów i para pytacy oraz 3 starostów weselnych z województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, lubuskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, mazowieckiego oraz podlaskiego  postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia: 

  1. Konkurs gawędziarzy

  1. Kategoria dorosłych.
  • Nagrodę Grand Prix w postaci „Bukowiańskiego Buka”, za wybitną prezentację gawędy w postaci statuetki wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 600 zł, otrzymuje Dorota Adamczyk z Szaflar;
  • cztery równorzędne pierwsze miejsca, wraz z dużymi spinkami góralskimi
    i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 500 zł, otrzymują:

- Józef Niesyt z Jasienicy wraz z dodatkową nagrodą specjalną im. prof. dr. hab. Józefa Bubaka, w postaci dyplomu dla szczególnie zasłużonego gawędziarza kultywującego gawędę swojego regionu,

- Zofia Sordyl wraz z dodatkową nagrodą specjalną im. Franciszka Hodorowicza-Sewcowego, w postaci dyplomu za interpretację oraz wyjątkowe walory poznawcze i edukacyjne zaprezentowanej gawędy,

- Janina Pawlikowska z Gliczarowa Górnego,

- Krystyna Wilczyńska z Łukowicy;

  • sześć równorzędnych drugich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 400 zł, otrzymują:

- Czesław Majewski z Mystkowa,

- Krystyna Stękała z Cichego,

- Irena Stopa z Jordanowa,

- Anna Gil z Szaflar,

- Krystyna Olszewska z Jastrzębia-Zdroju,

- Stefan Pitoniak ze Zdziaru;

  • siedem równorzędnych trzecich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł, otrzymują:

- Dominik Matys z Białki Tatrzańskiej,

- Zofia Michałek z Dobrej,

- Jadwiga Hutyra z Rycerki Dolnej,

- Józef Krzak ze Śleszowic,

- Stanisław Ptaszek z Pasierbca,

- Jan Lorek z Przyszowej,

- Emil Brzyzek z Krempach;

  • osiem równorzędnych wyróżnień w postaci dyplomów otrzymują:

- Piotr Gąsienica ze Szczawnicy,

- Bronisława Bajor z Pigan,

- Antoni Potoniec z Olszany,

- Stanisława Żurek ze Smrokowa,

- Anna Kawalec ze Smrokowa,

- Ewa Siudajewska z Bęczkowa,

- Barbara Sroczyńska z Padwi Narodowej,

- Barbara Kosobucka z Zalasu.

Ponadto dyplomy uczestnictwa otrzymali:

- Zofia Samul z Dębów,

- Anna Dziadkowiec z Jawiszowic,

- Cecylia Korban z Nidy,

- Karol Bator z Padwi Narodowej,

- Maria Heldt z Zembrzyc,

- Teresa Malinowska z Zacharza,

- Karol Skura z Baranowa Sandomierskiego.

W konkursie gawędziarzy nagrody pieniężne do wysokości 5 000 zł zostały ufundowane przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Nagrodę pieniężną dla Zofii Sordyl imienia swego ojca Franciszka Hodorowicza-Sewcowego, ufundował jego syn Józef Hodorowicz-Sewców. 

  1. Kategoria młodzieżowa
  • pierwsze miejsce wraz z małą spinką góralską, nagrodą specjalną im. Stanisława Chowańca-Suchowiana dla młodego wyróżniającego się gawędziarza w postaci dyplomu oraz nagrodą pieniężną w wysokości 400 zł, otrzymuje Jakub Siedlarz z Boguszy;
  • drugiego miejsca nie przyznano;
  • dwa równorzędne trzecie miejsca, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 100 zł, otrzymują:

- Aleksandra Bigos z Dursztyna,

- Jadwiga Łaś z Szaflar; 

C.    Kategoria dziecięca

  • pierwszego miejsca nie przyznano;
  • cztery równorzędne drugie miejsca, wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek, otrzymują:

- Łukasz Bryja z Łapsz Niżnych,

- Karol Bukowski z Maniów,

- Bartosz Pacyga z Krempach,

- Bartłomiej Stopka z Szaflar;

  • cztery równorzędne trzecie miejsca, wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci kompletu biżuterii, otrzymują:

- Zofia Wojtas z Jurgowa,

- Karolina Fąfrowicz z Szaflar,

- Julia Górka z Mszalnicy,

- Regina Gąsienica-Giewont z Witowa;

  • dwa wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:

- Katarzyna Mróz z Klęczan,

- Katarzyna Józefiak z Modrza.

Katarzyna Stasik z Bukowiny Tatrzańskiej nie została sklasyfikowana, gdyż wcześniej wystąpiła w grupie śpiewaczej „Mali Wiyrchowianie”. 

  1. Konkurs instrumentalistów

  1. Kategoria dorosłych

  • Nagrodę Grand Prix w postaci „Bukowiańskiego Buka”, za wybitną prezentację gry na skrzypcach, w postaci statuetki wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 600 zł, otrzymuje Ludwik Młynarczyk z Lipnicy Wielkiej na Orawie;
  • osiem równorzędnych pierwszych miejsc, wraz z dużymi spinkami góralskimi i nagrodami  pieniężnymi w wysokości po 500 zł, otrzymują:      

- Dorota Jędrzejek z Limanowej (skrzypce),

- Jakub Guzik z Juszczyna (skrzypce, heligonka),

- Marian Tabaszewski z Nowego Sącza (heligonka),

- Tadeusz Wielgus z Nowego Sącza (heligonka),

- Grzegorz Kowalczyk z Łapsz Niżnych (skrzypce),

- Jakub Rusiecki z Rabki-Zdróju (skrzypce),

- Edward Grucela z Piwnicznej-Zdróju (róg pasterski, okaryna, wrzeszczak),

- Eugeniusz Kopera z Brzysk (skrzypce);

  • dziewięć równorzędnych drugich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 400 zł, otrzymują:

- Romuald Jędraszak z Kostrzyna Wielkopolskiego (dudy wielkopolskie),

- Adam Kaiser z Przyprostyni (kozioł weselny),

- Zbigniew Przychodzki ze Szczawnicy (oktawki pienińskie),

- Maksymilian Bargiel z Lachowic (dudy),

- Wojciech Buńda z Bukowiny Tatrzańskiej (skrzypce),

- Kazimierz Wiśniowski ze Strzyżowa (harmonijka ustna),

- Antoni Gluza ze Szczyrku (dudy, okaryna, heligonka, piszczałka),

- Rafał Gluza ze Szczyrku (skrzypce, okaryna, piszczałka),

- Jan Kuchta-Ciułacz z Bukowiny Tatrzańskiej (skrzypce);

  • osiem równorzędnych trzecich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po    300 zł, otrzymują:

- Sławomir Kurek z Wilkowiska (skrzypce),

- Patryk Rudnicki z Lipnicy Wielkiej na Orawie (piszczałka, listek),

- Andrzej Jędryczka z Przysiek (cymbały),

- Mariusz Wojtuń z Haczowa (lira korbowa),

- Jan Ryt z Suchej Beskidzkiej (dudy),

- Daniel Delimata z Hauszowej (skrzypce),

- Stanisław Skupień-Terpecki z Suchego (złóbcoki),

- Agata Korban z Dębskiej Woli (skrzypce);

  • dwa równorzędne wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:

- Adam Dziadkowiec z Gronia (złóbcoki),

- Łukasz Kontek z Wielkiej Wsi (dudy wielkopolskie);

Ponadto dyplomy uczestnictwa otrzymali:

- Przemysław Zadora z Brzegów (skrzypce),

- Wiesław Kuskowski z Ostrołęki (harmonijka ustna). 

B.     Kategoria młodzieżowa

  • dwa równorzędne pierwsze miejsca, wraz z małymi spinkami góralskimi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 400 zł, otrzymują:

- Samuel Guzik z Juszczyna (heligonka),

- Grzegorz Dziadoń (skrzypce);

  • cztery równorzędne drugie miejsca, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po
    300 zł, otrzymują:

- Łukasz Cetera z Ludźmierza (skrzypce),

- Janusz Turza z Bukowiny Tatrzańskiej (skrzypce),

- Wojciech Waksmundzki z Ostrowska (skrzypce),

- Natalia Bandyk z Łącka (skrzypce);

  • sześć równorzędnych trzecich miejsc, wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po  100 zł, otrzymują:

- Iwona Waluś ze Szczyrku (okaryna, heligonka),

- Michał Zubek z Brzegów (skrzypce),

- Szymon Haniaczyk z Lipnicy Wielkiej na Orawie (skrzypce),

- Krzysztof Kuśnierek z Kościana (dudy wielkopolskie),

- Joanna Michalczyk z Kościana (skrzypce),

- Bartłomiej Gaździak z Frydmana (skrzype);

  • cztery równorzędne wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują:

- Patryk Kaczmarczyk z Trybsza (skrzypce),

- Kacper Ceremuga z Juszczyna (skrzypce),

- Weronika Łukaszczyk z Suchego (skrzypce),

- Wojciech Marek ze Skawicy (heligonka); 

C.    Kategoria dziecięca

  • pierwsze miejsce wraz z nagrodą rzeczową w postaci książki, otrzymuje Łukasz Molenda ze Zbąszynia (sierszeńki, klarnet);
  • dwa równorzędne drugie miejsca, wraz z nagrodami rzeczowymi w postaci książek, otrzymują:

- Wiktoria Sąder z Szaflar (skrzypce),

- Jan Trebunia-Tutka z Zakopanego (skrzypce);

  • trzecie miejsce, wraz z nagrodą rzeczową w postaci książki, otrzymuje Patrycja Wójciak z Lipnicy Wielkiej na Orawie (skrzypce). 
  1. Konkurs śpiewu solowego

  1. Kategoria dorosłych
  • Nagrodę Grand Prix w postaci „Bukowiańskiego Buka” za wybitną prezentację pieśni, w postaci statuetki wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 600 zł, otrzymuje Zofia Wydro z Baranowa Sandomierskiego;
  • pięć równorzędnych pierwszych miejsc wraz z dużymi spinkami góralskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości  po 300 zł otrzymują:

- Monika Dudek z Tenczynka,

- Józefa Sordyl z Korbielowa,

- Marcin Cichoń z Lubatowej,

- Barbara Chorążek z Uherzec Mineralnych,

- Jan Kubik z Krościenka n. D. 

  • siedem równorzędnych drugich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po   200 zł otrzymują:

- Katarzyna Sikorska z Piwnicznej-Zdroju,

- Maria Dębska z Rudna,

- Anna Dunat z Jeleśni,

- Julianna Adamek z Pewli Wielkiej,

- Lidia Błachut z Łapsz Niżnych,

- Jan Majerczak ze Szczawnicy,

- Emilia Czeluśniak z Wójtowej;

  • cztery równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi
    w wysokości po 100 zł otrzymują:

- Danuta Surmacz z Korczyny,

- Urszula Cypcer ze Skoczowa,

- Martyna Żurek z Nowego Dworu,

- Maria Żebrowska z Dębskiej Woli;

  • dziesięć równorzędnych wyróżnień w postaci dyplomów otrzymują:

- Joanna Kowalczyk z Krościenka n. D.

- Joanna Jezierczak z Czarnej Góry,

- Barbara Jezierczak z Czarnej Góry,

- Katarzyna Kozik z Boguszyc,

- Władysław Basiorka z Cichego,

- Anna Kaciczak z Poręby Wielkiej,

- Józef Koral ze Stadeł,

- Artur Majerczak z Krościenka n. D.

- Piotr Woźniak z Rudnika,

- Krystyna Duda z Podegrodzia; 

Ponadto dyplomy uczestnictwa otrzymali:

- Józefa Domańska z Boguszyc,

- Paweł Przybyłek z Rogoźnika k. Będzina,

- Renata Pomykoł z Jastrzębia-Zdroju,

- Otylia Rusek z Jastrzębia-Zdroju. 

B.     Kategoria młodzieżowa

  • pierwszego miejsca nie przyznano;
  • dwa równorzędne drugie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 150 zł otrzymują:

- Emilia Talar z Łącka,

- Maria Błachut z Łapsz Niżnych;

  • cztery równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 100 zł otrzymują:

- Zuzanna Mirek z Juszczyna,

- Marta Matusik z Suchej Beskidzkiej,

- Maria Wyrostek z Brzegów,

- Kamila Skowyra z Brzegów; 

C.    Kategoria dziecięca
  • pierwsze miejsce wraz z nagrodą rzeczową w postaci książki otrzymuje Łukasz Myśliwiec z Frydmana,
  • drugie miejsce wraz z nagrodą rzeczową w postaci kompletu biżuterii otrzymuje Sabina Polak z Suchej Beskidzkiej,
  • trzecie miejsce wraz z nagrodą rzeczową w postaci kompletu biżuterii otrzymuje Karolina Topór-Orawiec z Zakopanego, 

Ponadto dyplom uczestnictwa otrzymała Wiktoria Olender z Podmokli Małych.

IV.             Konkurs śpiewu grupowego
  1. A.    Kategoria dorosłych
  • Nagrodę Grand Prix w postaci „Bukowiańskiego Buka” za wybitną prezentację pieśni, w postaci statuetki wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 600 zł, otrzymuje grupa śpiewacza żeńska „Dolina Popradu” z Piwnicznej-Zdroju;
  •  dwa równorzędne pierwsze miejsca wraz z dużymi spinkami góralskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 500 zł otrzymują grupy śpiewacze żeńskie:

- Siostry Paluch z Bukowiny Tatrzańskiej,

- „Młode Podhale” z Nowego Targu,

  • sześć równorzędnych drugich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 400 zł otrzymują grupy śpiewacze:

- męska „Podegrodzcy Chłopcy” z Podegrodzia

- żeńska „Gorce” z Kamienicy,

- żeńska „Wesołe Kumoszki” z Tomaszowic,

- męska Zespołu Regionalnego „Zbyrcok” z Juszczyna,

- żeńska z „Karcmy pod Stancyjom” z Bukowiny Tatrzańskiej,

- żeńska Zespołu Góralskiego „Hamernik” z Krakowa;

  • osiem równorzędnych trzecich miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł otrzymują grupy śpiewacze:

- żeńska „Zbójecko Familia” z Cichego,

- żeńska „Watra” z Czarnego Dunajca,

- żeńska „Bolęcanki” z Bolęcina,

- żeńska „Pieniny” z Krościenka n. D.

- żeńska Zespołu Śpiewaczego z Boguszyc,

- męska Zespołu „Kombornia” z Komborni,

- żeńska „Karniowianie” z Karniowic,

- żeńska „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego;

  • osiem równorzędnych wyróżnień w postaci dyplomów otrzymują grupy śpiewacze:

- żeńska Koła Gospodyń Wiejskich „Zawojanki” z Zawoi,

- żeńska Zespołu Regionalnego „Zbyrcok” z Juszczyna,

- męska „Bobrowczanie” z Bobrownik,

- żeńska Zespołu Śpiewaczego z Nowogrodu,

- żeńska „Grębowianki” z Grębowa,

- żeńska „Modrzanki” z Modrza,

- żeńska Regionalnego Zespołu Folklorystycznego „Rogozanki” z Rogoźnika k. Będzina,

- żeńska „Płocanki” z Płok;

Ponadto dyplomy uczestnictwa otrzymały grupy śpiewacze:

- żeńska „Kamienianki” z Kamienia,

- żeńska „Strzelce” ze Strzelec,

- żeńska Zespołu „Ludowiacy od Będkowa” z Będkowa,

- mieszana „Zbiyracka” z Podhala,

- żeńska „Druga Młodość” z Jastrzębia-Zdroju,

- żeńska „Klonowianki” z Klonowca. 

B.     Kategoria młodzieżowa
  • pierwsze miejsce wraz z małą spinką góralską oraz nagrodą pieniężną w wysokości 400 zł otrzymuje grupa śpiewacza żeńska „Dziywcynta z Zakopanego i Kościeliska”,
  • dwa równorzędne drugie miejsca wraz z nagrodami  pieniężnymi w wysokości po 300 zł otrzymują grupy śpiewacze:

- żeńska „Odrowążanie” z Odrowąża Podhalańskiego,

- żeńska „Niedziycanki” z Niedzicy;

  • dwa równorzędne trzecie miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł otrzymują grupy śpiewacze:

- żeńska „Kapeli Skoblicka” z Suchej Beskidzkiej,

- żeńska Zespołu Regionalnego „Zbójnik” ze Skawicy. 

Ponadto dyplom uczestnictwa otrzymała grupa śpiewacza mieszana „Sykowni” z Załucznego. 

C.    Kategoria dziecięca
  • pierwsze miejsce wraz z nagrodą rzeczową w postaci książek otrzymuje grupa śpiewacza żeńska Zespołu Regionalnego „Orawianie im. Heródka” z Lipnicy Wielkiej na Orawie,
  • drugie miejsce wraz z nagrodą rzeczową w postaci voucherów otrzymuje grupa śpiewacza żeńska Zespołu Regionalnego „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej,
  • trzeciego miejsca nie przyznano;
  • dwa równorzędne wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują grupy śpiewacze żeńskie:

- Zespołu Regionalnego „Mała Juzyna” z Zawoi,

- „Małe Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego. 

  1. Konkurs śpiewu drużbów weselnych i pytacy

  • pierwsze miejsce, wraz z dużą spinką góralską i nagrodą pieniężną w wysokości 400 zł, otrzymuje Piotr Pławecki ze Starej Wsi,
  • drugie miejsce, wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 300 zł, otrzymuje
    Dawid Ciągło z Podegrodzia,
  • trzecie miejsce, wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 200 zł, otrzymują pytace Ryszard Kuchta i Józef Budz-Miescorz z Białki Tatrzańskiej. 
  1. Konkurs na mowę starosty weselnego

  • dwa równorzędne pierwsze miejsca, wraz z dużymi spinkami góralskimi i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł, otrzymują:

- Stanisław Stasik-Krzocek z Białki Tatrzańskiej,

- Michał Matys z Białki Tatrzańskiej; 

  • drugie miejsce, wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 150 zł, otrzymuje Feliks Pleśniarski z Bukowska. 

Nagrody pieniężne dla laureatów poszczególnych konkursów do wysokości 20 000 zł, ufundowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Komisja z zadowoleniem stwierdza, że w bieżącym roku w „Sabałowych Bajaniach” wzięło udział bardzo wielu wykonawców z obszaru całej Polski. Poziom wykonawczy w poszczególnych konkurencjach był wysoki, dobór repertuaru i charakter wykonawczy zgodny z tradycją własnego regionu. Na uwagę zasługuje udział w 48. „Sabałowych Bajaniach” wielu zdolnych instrumentalistów, którzy prezentowali grę na różnorodnych instrumentach, a zwłaszcza pasterskich. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach pojawi się więcej uczestników w konkurencjach: pytacy, drużbów i starostów weselnych.

Serdecznie dziękujemy organizatorom 48. „Sabałowych Bajań”, szczególnie pracownikom Bukowiańskiego Centrum Kultury na czele z dyrektorem Bartłomiejem Koszarkiem – za  ogrom pracy, troskę okazywaną uczestnikom i wyjątkowo serdeczną atmosferę. Wyrażamy również podziękowanie konferansjerom: Janinie Paluch-Wacław, Joannie Łapce, Stanisławowi Sularzowi, Januszowi Łukaszczykowi i Piotrowi Kurucowi za atrakcyjny sposób prowadzenia imprezy. Równie serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom i darczyńcom, którzy przyczynili się do uświetnienia festiwalu. Lista sponsorów stanowi załącznik do protokołu.


P r o t o k ó ł  z degustacji potraw regionalnych, która odbyła się w dniu 16 sierpnia 2014 r. jako impreza towarzysząca Festiwalowi Folkloru Polskiego 48. „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej.

Komisja w składzie:

  1. Pan Andrzej Skupień – Prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce, Wicestarosta Tatrzański,
  2. Pan Stanisław Łukaszczyk – Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska,
  3. Pan Bartłomiej Koszarek – Dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury 
    „Dom Ludowy”,
  4. Pan Andrzej Pietrzyk – Prezes Związku Podhalan Oddział Bukowina Tatrzańska,
  5. Pan Andrzej Pietras – folklorysta, bukowiański aktor. 

oceniła  30    potraw przygotowanych przez gaździny i zakłady gastronomiczne. Jury stwierdza wysoki poziom regionalnych potraw, wierność tradycji w doborze składników oraz zastosowanie tradycyjnych receptur. Wszystkie potrawy należały do potraw wyjątkowo smacznych i zasługują na wyróżnienia. Komisja postanowiła przyznać wszystkim równorzędne nagrody w wysokości po 50 zł.:

  1. Heleny Madeja – za bunc;

  2. Zofii i Józefa  Czerników – smolec ze skwarkami;

  3. Grażyny Bukowskiej – za sałote z grulami i moskole z masłym cosnokowym i bockiym;

  4. Marii Budz – za kapuste na maślonce;

  5. Marii Kuchty – Pensjonat „Jutrzenka” – za sałote na kwaśnym mlyku i smolec ze skwarkami;

  6. Piekarni Tradycyjnej GS Bukowina Tatrzańska Spółka z o.o. – za chlyb pasterski, chlyb bukowiański i chlyb zytni;

  7. Anny Mrowcy – za gulaś myśliwski i kapuste biołom ze śmietanom i pomidorami;

  8. Zofii Babiarz – za kwaśnice z zioberkiym i grulami oraz tarcioki z bryndzom i skwarkami;

  9. Zofii Budz – Pensjonat „Zofijówka” – za kluski scykane z susonymi śliwkami i kluski scykane ze skwarkami;

  10. Heleny Łapki – Gospoda „U Michałków” – gałuski z kapustom i skwarkami oraz moskole z masłym cosnokowym ;

  11. Marii Cikowskiej – za  moskole z masłym i bryndzom;

  12. Józefy Kuruc – za moskole z masłym cosnokowym i bockiym;

  13. Karczmy „U Leśnego” – za zupe chrzanowom z plackiym ziymniacanym i tatar z pstrąga wyndzonego;

  14. Cukierni „Łasuch” – za kołoc z syrym i grulami, rogaliki drozdzowe z marmóladom oraz placek drozdzowy z borowkami;

  15. Danuty i Józefa Chowańców – Pokoje Gościnne „U Mikołaja” – za tarcioki ze spyrkom;

  16. Małgorzaty i Kazimierza Stachoniów – Pokoje Gościnne  „Cichy Kącik” – gulaś segedyński dziadka Mikołaja;

    Ponadto Jury postanowiło przyznać specjalne wyróżnienia dla następujących potraw: 

  • Nagrodę Prezesa Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce Andrzeja Skupnia dla Karczmy „U Leśnego” za zupe chrzanowom z plackiym ziymniacanym oraz dla Małgorzaty i Kazimierza Stachoniów  za gulaś segedyński dziadka Mikołaja. 

  • Nagrodę Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska Stanisława Łukaszczyka dla Marii Budz za kapuste na maślonce oraz dla Zofii Babiarz za kwaśnice z zioberkiym i grulami. 

  • Nagrodę Dyrektora Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” Bartłomieja Koszarka dla Anny Mrowcy za kapuste biołom ze śmietanom i pomidorami oraz dla Danuty i Józefa  Chowańców za tarcioki ze spyrkom. 

  • Nagrodę Prezesa Związku Podhalan Oddział Bukowina Tatrzańska Andrzeja Pietrzyka dla Grażyny Bukowskiej za sałote z grulami oraz dla Gospody „U Michałków” za gałuski z kapustom i skwarkami. 

  • Nagrodę Andrzeja Pietrasa dla Marii Kuchty za sałote na kwaśnym mlyku oraz dla Zofii Budz za kluski scykane z susonymi śliwkami i kluski scykane ze skwarkami.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    80 zł
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.