PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Styczeń 2016 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Cieszyn

Wiadomości

Żegnamy śp.Kazimierza Urbasia - Kaza

Niedziela, 24 stycznia 2016 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

Żegnamy śp.Kazimierza Urbasia - Kaza21 stycznia 2016 roku odszedł od nas na zawsze wspaniały Człowiek, znakomity muzyk, prymista, założyciel kapeli „Torka”, wielki przyjaciel Podhala Kazimierz Urbaś. Urodzony w Cieszynie od wczesnych lat dziecinnych wykazywał niezwykły talent muzyczny. W 1979 roku założył studencką Grupę Folklorystyczną „Torka” , która przez pierwsze pięć lat działała przy filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Skupiała ona studentów z Beskidu Śląskiego. Od samego początku liderem „Torki” był Kazimierz „Nędza” Urbaś. Tym przezwiskiem obdarzyli Kazimierza koledzy jeszcze podczas studiów na wydziale architektury.


Z wykształcenia architekt całe swoje życie poświęcił muzyce, był nie tylko znakomitym prymistą wyróżniającym się oryginalną techniką gry na skrzypcach, ale także pomysłodawcą i organizatorem wielu wydarzeń kulturalnych w Cieszynie, m.in. imprezy kończącej karnawał pod nazwą „Pogrzeb Basów”. Swoją wiedzę przekazywał młodym adeptom muzyki, wykształcił wiele pokoleń muzykantów czyniąc to zawsze bezinteresownie. Wraz z kapelą nagrał płytę „Szeroko, daleko”, kasetę „Muzyka Karpat”, płytę „Kolędy i pastorałki”. Uczestniczył w nagraniach wielu filmów i programów telewizyjnych. Z kapelą „Torka” koncertował w kraju i poza jego granicami, m.in. w Austrii, Belgii, Bułgarii, Czechach, Francji, Holandii. Był laureatem wielu nagród, m.in. podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu nad Wisłą (1999) i Żywieckich Godów (1999), Nagrody Ondraszka w 2007 roku. W 2008 roku otrzymał nagrodę imienia ks. Leopolda Jana Szersznika w kategorii twórczości artystycznej, za twórcze dokonania w zakresie muzyki regionalnej i folklorystycznej, służące zainspirowaniu innych twórców, a przez to jej rozwojowi formalnemu w regionie i w Polsce. Za zasługi dla Kultury Ludowej został uhonorowany Nagrodą im.Oskara Kolberga, otrzymał także Nagrodę Ministra Kultury za 30 lat pracy artystycznej. Swoją muzyką przez dziesięciolecia dawał radość ludziom, zawsze życzliwy i pogodny. Cześć Jego pamięci! Niech Jego „Ho!” wraz z góralskimi nutami uniesie Go ku Najwyższemu. Uroczystości pogrzebowe śp. Kazimierza Urbasia odbędą się w Cieszynie we wtorek 26 stycznia 2016 roku o godzinie 12.00 w kościele pw. św.Marii Magdaleny na Placu Dominikańskim.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Aniołek duży IIIAniołek duży IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Lampka nocna z parzenicąLampka nocna z parzenicąLampka nocna z naniesionym na kloszu motywem ludowym (po dwóch stronach klosza) w kolorze czarnym, malowanym ręcznie. Klosz w kolorze kremowym. Podstawa lampki...
    120 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.