PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2015 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Czarny Dunajec

Wiadomości

97. rocznica odzyskania niepodległości

Środa, 11 listopada 2015 r.
Autor: Urząd Gminy Czarny Dunajec

97. rocznica odzyskania niepodległościWładze Gminy Czarny Dunajec wraz z mieszkańcami wzięły udział w uroczystościach upamiętniających 97. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Tegoroczne obchody odbyły się w Czarnym Dunajcu. Rozpoczęła je msza św. za Ojczyznę odprawiona przez proboszcza parafii Trójcy Przenajświętszej w Czarnym Dunajcu ks. Krzysztofa Kocota. Okolicznościową homilię wygłosił ks. ks. Przemysław Cios, wikariusz z parafii NMP Królowej Polski w Miętustwie. Nabożeństwo uświetniła Orkiestra Dęta OSP w Czarnym Dunajcu.


Po nabożeństwie na płycie Rynku odbył się Apel Poległych przygotowany przez 1. Podhalańską Drużynę Harcerzy "Orły" Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w Miętustwie.  W ten sposób oddano cześć bohaterom tamtych czasów, którzy oddali swoje życie w walce o niepodległość naszej Ojczyzny – Polski.
Pod tablicą pamiątkową legionistów z Czarnego Dunajca złożone zostały kwiaty i zapalone symboliczne znicze przez Wójta Gminy Czarny Dunajec Józefa Babicza, Przewodniczącego Rady Gminy Czarny Dunajec Stanisława Gonciarczyka, Skarbnik Gminy Stanisławę Pilch i Sekretarza Gminy Michała Jarończyka.
Jeszcze przed mszą św. delegacja władz Gminy Czarny Dunajec złożyła kwiaty pod Pomnikami Powstańców Chochołowskich w Chochołowie i Ofiar II Wojny Światowej w Odrowążu.

Jak co roku, w ramach obchodów Święta Niepodległości odbył się Koncert Laureatów Powiatowego Konkursu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej im. Feliksa Gwiżdża, który został rozegrany w poniedziałek 9 listopada 2015 r. w Odrowążu.

Marta Cieplińska - Korwel - przewodnicząca jury ogłosiła wyniki, a Wójt Gminy Czarny Dunajec Józef Babicz w obecności Komendanta Placówki Straży Granicznej w Zakopanem mjr SG Wiesława Górskiego, Skarbnik Gminy Stanisławy Pilch, Przewodniczącego Rady Gminy Stanisława Gonciarczyka i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Odrowążu Iwony Florczyk wręczył laureatom nagrody.

Podczas Koncertu Laureatów III Powiatowego Konkursu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej im. Feliksa Gwiżdża na sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji
Gminy Czarny Dunajec wystąpili:
- Zespół wokalny z Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Felicjanek w Zakopanem - „Ułani ułani”
- Katarzyna Słodyczka i Jędrzej Gąsienica – Walczak z z Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Felicjanek w Zakopanem - „Ułan i panienka”
- Magdalena Styrczula z Zespołu Szkół Podstawowej i Gimnazjum w Ratułowie - „Rozszumiały się wierzby płaczące”
- Karolina Łowisz i Małgorzata Gałusza ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Cichem - „Rapsod o Pułkowniku Kuli – Lisie”
- Zespół wokalny ze Szkoły Podstawowej w Odrowążu - „Mój dom”, „Pieśń Kroniki”
- Kinga Czyrnek i Edyta Limanówka ze Studia Piosenki „Septyma” działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu - „Sanitariuszka Małgorzatka”
- Julia Kaczmarczyk z Muzykarni w Rabce – Zdroju - „Mury”
- Jakub Majek z Zespołu Szkół Podstawowej i Gimnazjum w Ratułowie - „Nadzieja”
- Maja Bobrowska i Maria Hornik ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Nowym Targu - „Po partyzancie dziewczyna płacze”
- Urszula Szwab - Muzykarnia z Rabki-Zdroju - „Mała dziewczynka z AK”.
Gminne obchody 97. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zorganizowane zostały przez Wójta Gminy Czarny Dunajec Józefa Babicza, Radę Gminy Czarny Dunajec, Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec oraz Szkołę Podstawową im. św. Jana Kantego w Odrowążu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    350 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.