PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Jabłonka

Kultura

I Światowy Zjazd Orawian

Sobota, 21 lipca 2012 r.
Autor: AKS

fot. Jan Ciepliński19 lipca w Jabłonce rozpoczął się I Światowy Zjazd Orawian. Potrwa on do niedzieli. Pierwszego dnia odbył się orawski przemarsz spod Urzędu Gminy do kościoła w Jabłonce, gdzie Mszę św. koncelebrował ks. bp Jan Szkodoń. Następnie odbył się koncert organowy w wykonaniu Andrzeja Łuki. Kolejnym punktem programu było uroczyste otwarcie i poświęcenie Orawskiego Centrum Zdrowia w Jabłonce oraz odsłonięcie obelisku przed Urzędem Gminy upamiętniającego I Światowy Zjazd Orawian.


Odbył się także koncert orkiestr dętych. Wieczorem w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce po powitaniu gości i przemówieniach okolicznościowych zaprezentowano widowisko pt. „Co mnie tak dzierzy przy Tobie Orawo” - część I.
 
W piątek rano odbyły się warsztaty w Muzeum-Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej i w Babiogórskim Parku Narodowym w Zawoi. Następnie otwarto I Kiermasz Sztuki na Orawie. Kolejnymi punktami programu w Orawskim Centrum Kultury była konferencja „ORAWA BLIŻEJ ŚWIATA - ŚWIAT BLIŻEJ ORAWY”, orawskie posiady „Czas wspomnień” oraz koncert „Orawscy artyści dla Orawy”.
 
Cele zjazdu to: 
- Integracja Orawian, tych żyjących na Orawie i rozrzuconych po całym świecie.
- Ugruntowanie orawskiej tożsamości, opartej na głębokiej katolickiej wierze, tradycji i przywiązaniu do orawskich zwyczajów.
- Promocja Orawy jako krainy o bogatej tradycji, kulturze i historii.
- Przekonanie, że Orawa może łączyć, a nie dzielić.
- Tworzenie wizerunku Orawy jako miejsca ciekawego, pięknego, atrakcyjnego turystycznie.
- Przyciągnięcie na Orawę środowisk emigracyjnych.
- Ukazanie Orawy jako krainy pogranicza, gdzie stykało się kilka etnicznie różnych kultur, krainy tolerancyjnej, otwartej na innych, wpisującej się w ideę Unii Europejskiej „Jedności w różnorodności”.
Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Sakiewka IVSakiewka IVSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 14 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.