PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Kultura

Tradycyjne granie zespołu „Trebunie-Tutki” w Kościelisku

Poniedziałek, 2 stycznia 2012 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Adam KitkowskiJak co roku, bodaj dziesiąty raz, wystąpił w Domu Ludowym w Kościelisku zespół folkowy „Trebunie-Tutki” z Białego Dunajca. Ta grupa ma swoich wielbicieli, którzy korzystają z każdej okazji, by tę znaną grupę folkową usłyszeć na żywo.


30 grudnia zespół zagrał bardzo ciekawy koncert. Krzysztof Trebunia-Tutka, lider zespołu, umiejętnie łączy dawną muzykę góralską z nowym, współczesnymi trendami muzycznymi. Publiczność doceniła zarówno „cytaty” muzyczne i literackie, np. Mazurek Chopina czy Złoty Róg z dramatu Wesele, jak też tradycyjne kolędy, śpiewane w całej Polsce, np. Chwała na wysokości. I właśnie druga część koncertu była przypomnieniem tradycji kolędowania – z gwiazdą, z turoniem. Tym razem „niespodzianką” był najmłodszy z Trebuniów – Jaś, syn Krzysztofa. Kilka utworów zaśpiewała również Hania Wyrostek, siostra lidera zespołu.

Zespół w swoim dorobku ma nagranych 30 płyt CD, liczne „specjalne” występy, jak chociażby ostatnio Legenda Tatr w Filharmonii Łódzkiej z tamtejszą orkiestrą i chórem oraz ciekawe pomysły muzyczne – czy to z muzykami reggae czy muzykami jazzowymi.

W ostatniej części koncertu usłyszeliśmy znane utwory, prezentowane w radiu czy telewizji, np. Jo Cłek Wolny. Licznie zgromadzona publiczność prosiła o bisy. Oczywiście zespół dwukrotnie tę prośbę spełnił.

Trzeba również podkreślić profesjonalizm członków zespołu oraz ciekawe, swobodne prowadzenie koncertu przez jego lidera (to się dzisiaj coraz rzadziej zdarza).

W najbliższym czasie zespół koncertuje w Toruniu (6 stycznia 2012), a w następnych dniach w Łodzi i Warszawie, by 26 stycznia znów wystąpić pod Giewontem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    80 zł
  • Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik dla dziewczynek ze nieregularnego kwarcu różowego oraz koralików vintage - Lampwork / szklane ozdobne. Obwód 46 cm. 
    50 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.