PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Kultura

Trebunie-Tutki w Kościelisku

Czwartek, 9 stycznia 2014 r.
Autor: Jerzy Kosiuczenko

Trebunie-Tutki w KościeliskuJak co roku, również na zakończenie obecnego 2013 roku, 30 grudnia w Domu Ludowym w Kościelisku wystąpił Zespół Trebunie-Tutki. Tym razem świąteczny koncert zespołu zawierał nie tylko tradycyjne góralskie pastorałki i polskie kolędy w nowych aranżacjach, ale był barwnym widowiskiem muzycznym, z elementami obrzędów kolędniczych, tańców i góralskiego humoru. Zabrzmiały też nowe pastorałki autorstwa Krzysztofa Trebuni-Tutki, który wraz z zespołem kreuje charakterystyczne brzmienie swojej „nowej muzyki góralskiej” poprzez awangardowe wykorzystanie tradycyjnych elementów: oryginalnych głosów, skal, instrumentarium, sposób improwizacji.


Całości dopełniała góralska gwara i zróżnicowane, paradne stroje podhalańskie. Ciągłość rodzinnych tradycji muzycznych podkreślała obecność kolejnego pokolenia rodziny: gościnnie wystąpili: syn Ani Trebuni Wyrostek - Szymek  i syn Krzysztofa Trebuni - Tutki - Jasiek. Obaj chłopcy w czasie koncertu śpiewają, tańczą i grają na skrzypcach także biorą udział w przedstawieniu jasełek i przemarszu po sali widowiskowej z turoniem.  Zespół Trebuni – Tutków wystąpił w składzie : Krzysztof Trebunia – Tutka, Ania Trebunia Wyrostek, AndrzejWyrostek i Andrzej Polak.

Oryginalny styl zespołu Trebunie-Tutki jest doceniany za granicą,  i wkrótce po kolędowaniu w Kościelisku zespół wyruszył na koncert do Paryża.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i...
    100 zł
  • Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik z kulek agaru oraz koralików szkła Weneckiego - vintage. Obwód 50 cm.
    65 zł
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31...
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.