PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kraków

Kultura

„Odrowązianie” z góralskimi podłazami w Krakowie

Czwartek, 19 stycznia 2012 r.
Autor: Krystyna Witek

„Odrowązianie” z góralskimi podłazami w Krakowie12 stycznia zespół góralski „Odrowązianie” z Odrowąża działający przy oddziale Związku Podhalan w Odrowążu pod kierownictwem instruktorów: Krystyny Witek i Daniela Mateja zaprezentował w hotelu Europejskim w Krakowie widowisko „Góralskie podłazy” związane ze zwyczajami Bożego Narodzenia.


Akcja dzieje się w św. Szczepana - wtedy dopuszczone były śpiewy i tańce. Przez widowisko przewija się wątek miłosny podłaźnika do jednej z córek, Jagniysi, na co początkowo gospodarze się nie godzą. W rolę gaździny, gazdy, babci, dziadka, sąsiada-gazdy z babom, córek i podłaźników oraz wszystkich postaci występujących wcieliła się odrowąska młodzież.

Widzowie zachwyceni byli spontanicznością, gwarą, śpiewem i szorstkim, góralskim humorem, który odzwierciedla starodawne podglądy i wierzenia. Aplauz wzbudził taniec w tradycyjnych filcakach, czy „amerykańskim” swetrze, wykonany w sali konferencyjnej. Była też okazja do wspólnego kolędowania wraz z widownią.

Ze względu na widzów pochodzących w całej Polski do tematu podłazów i góralskiej scenerii wprowadziła instruktor - Krystyna Witek, grająca rolę babci. „Odrowązianie” zaprezentowali tradycyjne góralskie kolędowanie, które przypadło do gustu licznej publiczności, która z pewnością zapamięta góralskie życzenia, przy okazji których zostali tradycyjnie podsuci owsem.

W Krakowie został zaprezentowany II akt Godnych Świąt, natomiast obydwa akty (I-Wigilia Bożego Narodzenia i II - dzień św. Szczepana) zostaną wystawione 4 lutego 2012r. na opłatku Związku Podhalan O/Odrowąż, na który serdecznie zapraszam.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i...
    100 zł
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm...
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.