PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Ludźmierz

Kultura

Opera Góralska „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” tym razem w Ludźmierzu

Wtorek, 9 sierpnia 2011 r.
Autor: Adam Kitkowski

fot. Anna Karpiel-SembereckaWidowisko słowno-muzyczne „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” będzie można obejrzeć 12 sierpnia o godz. 19.00 w Ludźmierzu. Tym razem zaprezentowana będzie wersja plenerowa, którą śpiewacy i muzycy z Podhala, Spisza i Orawy wykonają w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym przy Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej.


- To miejsce jest szczególne, niejako symboliczne, gdyż właśnie w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym w czerwcu 1997 roku modliliśmy się z Janem Pawłem II. A w najbliższy piątek w tym miejscu odbędzie się widowisko przygotowane przez górali. Będziemy się niejako modlić do Jana Pawła II – podkreśla kustosz sanktuarium, ks. prałat Tadeusz Juchas.

Po Zakopanem i Nowym Targu jest to trzecia miejscowość, w której zaprezentowana będzie „opera góralska” o Ojcu Świętym Janie Pawle II. Występują w niej artyści - amatorzy z 37 miejscowości Podtatrza. Libretto napisał poeta regionalny z Poronina Franciszek Łojas Kośla.

Honorowy patronat nad „operą góralską” objął Jego Eminencja ks. Kardynał Stanisław Dziwisz – arcybiskup Metropolita Krakowski.

Jest to widowisko w czterech odsłonach, które reżyseruje znany animator kultury regionalnej – Józef Pitoń. W przygotowaniach do premiery (poszczególnych aktów) uczestniczyli również: Stanisława Trebunia Staszel, Anna Szczęch, Janina Wacław, Maria i Stanisław Krupowie, Małgorzata i Tomasz Słodczykowie, Stanisław Łukaszczyk Kołoc, Andrzej Stoch, Krzysztof Trebunia-Tutka, Stanisław Gąsienica Wawrytko. Wyboru muzyki, czyli „góralskich nut” dokonali Józef Pitoń i Franciszek Łojas Kośla oraz Andrzej Styrczula Maśniak, Andrzej Karpiel Replon, Tomasz Buńda, Jakub Rusiecki, Piotr Majerczyk, Adam Długopolski i Krzysztof Trebunia-Tutka. Natomiast aranżację przestrzeni wykonała Ewa Dyakowska – Berbeka, zakopiańska artystka i scenograf w Teatrze im. S. I. Witkiewicza w Zakopanem, a światło i dźwięk przygotował Marcin Słodyczka.

To artystyczne przedsięwzięcie powstało dzięki wydatnemu wsparciu samorządów gminnych, miejskich, powiatowych Powiatu Tatrzańskiego i Powiatu Nowotarskiego.

Na widowisko wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    40 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.