PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Ludźmierz

Kultura

„Ku wolności”

Poniedziałek, 12 listopada 2012 r.
Autor: AKS

fot. Archiwum SzkołyListopadowy wieczór sprzyja zadumie i refleksji. Polacy jako naród ponieśli wielkie ofiary, by żyć w wolnej Ojczyźnie. 9 listopada 2012 r. odbyły się w Ludźmierzu uroczystości rocznicowe. Rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej. Następnie dyrektor, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Krauszowie zaprosili na spektakl „Ku wolności” (Renata Lipkowska i Celina Błaszczyk). Wzruszające sceny i pieśni przeniosły nas w czasy zaborów i dwóch wojen światowych. W czasy, gdy do walki o zachowanie polskiej tożsamości stanęli nie tylko powstańcy i żołnierze, lecz również domy rodzinne, ludzie kultury i nauki, Kościół, a nawet dzieci.


Dramatyczne wydarzenia są nie tylko przeszłością, ale i przestrogą dla przyszłych pokoleń. Ważna jest pamięć o tamtych dniach, bo naród, który zapomni swą przeszłość, skazany jest na bolesne doznania.

W organizację tego wyjątkowego wieczoru włączyła się Parafia Wniebowzięcia NMP w Ludźmierzu, chór Magnificat, Akcja Katolicka oraz Związek Podhalan Oddział w Ludźmierzu. Wśród zaproszonych gości pojawili się ks. Prałat Tadeusz Juchas wraz z księżmi i siostrami Urszulankami, vice Wójt Gminy Nowy Targ Marcin Kolasa, dr Anna Mlekodaj z Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, Aniela Kasiniak z Kuratorium Oświaty w Krakowie Delegatura Nowy Targ, Dyrektor Zespołu Ekonomiczno- Administracyjnego Szkół Gminy Nowy Targ Beata Szewczyk, Prezes Oddziału Ludźmierz Związku Podhalan Ewa Iwulska, dyrektor Gimnazjum nr 2 w Ludźmierzu Maria Ulman, dyrektor Szkoły Podstawowej w Ludźmierzu Edward Pazdur, twórcy kultury Podhala Krzysztof Kokot i Roman Dzioboń, sołtysi Ludźmierza Władysław Łapczyński, Długopola Andrzej Bobek i Krauszowa Stanisław Kalata oraz Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Nowy Targ Maria Żegleń- Krawiec. Uroczystości uświetniły poczty sztandarowe Związku Podhalan Oddział w Ludźmierzu, OSP z Ludźmierza, Krauszowa i Długopola, Gimnazjum nr 2 im. Kazimierza Przerwy Tetmajera oraz Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego z Ludźmierza. 

źródło: Archiwum Szkoły

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.