PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

"Edward Sutor – rzeźby"

Czwartek, 11 lutego 2010 r.
Autor: AKS

"Edward Sutor – rzeźby"Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego serdecznie zaprasza na nową, czasową wystawę pt. „Edward Sutor – rzeźby”. Wystawa prezentuje kilkadziesiąt rzeźb; drewnianych i kamiennych wybitnego, nowotarskiego artysty - Edwarda Sutora.


Edward Sutor (1917 – 1984) urodził się w Nowym Targu. W młodości nie przejawiał zainteresowania sztuką, zajmował się sportem; uprawiał piłkę nożną, narciarstwo, gimnastykę. Po ukończeniu nauki pracował jako fryzjer. W czasie niemieckiej okupacji został wywieziony do Niemiec na przymusowe roboty. Tam doszło do tragicznych zdarzeń, które nie są wyjaśnione do dzisiaj.
Edward Sutor powrócił do Nowego Targu w 1942 r. z ciężkimi obrażeniami głowy. Niestety długo chorował i nigdy już nie odzyskał zdrowia. Od tej pory żył w izolacji, nie nawiązywał kontaktu ze środowiskiem, ale zaczął rzeźbić w drewnie i kamieniu prymitywnymi narzędziami: rozklepanym gwoździem, nożem kuchennym. Drewno i kamienie przywoził z Gorców i z okolic Dunajca.
Rzeźby Edwarda Sutora są tajemnicze, prowokują, poruszają emocje i wzbudzają coraz większe uznanie i zainteresowanie krytyków, znawców i odbiorców sztuki.
Twórczość tego artysty zaliczana jest do nurtu sztuki surowej.

Wystawie towarzyszy katalog.

Wystawa czynna jest w Muzeum Podhalańskim, Rynek 1 – Ratusz od 1 do 28 lutego w poniedziałki od 10.00 do 18.00, wtorki – piątki od 8.00 do 16.00.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla" Obwód 64 cm. Materiały: Sukno, Cekiny, Koraliki. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm...
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.