PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

"Edward Sutor – rzeźby"

Czwartek, 11 lutego 2010 r.
Autor: AKS

"Edward Sutor – rzeźby"Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego serdecznie zaprasza na nową, czasową wystawę pt. „Edward Sutor – rzeźby”. Wystawa prezentuje kilkadziesiąt rzeźb; drewnianych i kamiennych wybitnego, nowotarskiego artysty - Edwarda Sutora.


Edward Sutor (1917 – 1984) urodził się w Nowym Targu. W młodości nie przejawiał zainteresowania sztuką, zajmował się sportem; uprawiał piłkę nożną, narciarstwo, gimnastykę. Po ukończeniu nauki pracował jako fryzjer. W czasie niemieckiej okupacji został wywieziony do Niemiec na przymusowe roboty. Tam doszło do tragicznych zdarzeń, które nie są wyjaśnione do dzisiaj.
Edward Sutor powrócił do Nowego Targu w 1942 r. z ciężkimi obrażeniami głowy. Niestety długo chorował i nigdy już nie odzyskał zdrowia. Od tej pory żył w izolacji, nie nawiązywał kontaktu ze środowiskiem, ale zaczął rzeźbić w drewnie i kamieniu prymitywnymi narzędziami: rozklepanym gwoździem, nożem kuchennym. Drewno i kamienie przywoził z Gorców i z okolic Dunajca.
Rzeźby Edwarda Sutora są tajemnicze, prowokują, poruszają emocje i wzbudzają coraz większe uznanie i zainteresowanie krytyków, znawców i odbiorców sztuki.
Twórczość tego artysty zaliczana jest do nurtu sztuki surowej.

Wystawie towarzyszy katalog.

Wystawa czynna jest w Muzeum Podhalańskim, Rynek 1 – Ratusz od 1 do 28 lutego w poniedziałki od 10.00 do 18.00, wtorki – piątki od 8.00 do 16.00.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.