PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Podróż kulinarna z Nowego Targu do Kieżmarku

Wtorek, 13 lipca 2010 r.
Autor: Marcin Jagła - UM Nowy Targ

Podróż kulinarna z Nowego Targu do KieżmarkuNowy Targ wspólnie ze słowackim partnerem Kieżmarkiem od listopada ubiegłego roku realizuje projekt „Nowy Targ – Kieżmark transgraniczna prezentacja kuchni regionalnej”. W ramach projektu powstanie książka kucharska, wideoprezentacja, kilkadziesiąt tysięcy ulotek, kalendarz ścienny. Miasta promują się przez prezentację potraw regionalnych. I właśnie taka prezentacja miała miejsce w Kieżmarku podczas Europejskich Targów Ludowego Rzemiosła gdzie przedstawiciele magistratu wsparci przez autorkę książki kucharskiej Józefę Kuchtę prezentowali podhalańskie przysmaki ku uciesze braci Słowaków, którzy zajadali się oscypkami, moskalami, chlebem ze smalcem, grulownikiem, bundzem. Na popitkę był swojski kompot.


Oprócz smakowania promocja opierała się na dystrybucji ulotek i folderów. Łącznie rozdano ponad tysiąc materiałów promocyjnych z unijnym oznakowaniem.

Słowacy zrewanżowali się prezentacją swojej kuchni na nowotarskim rynku podczas Festiwalu Smaku. Głównym daniem, do którego smakowania zachęcali były bryndzowe haluszki, proste w przyrządzeniu a na dodatek bardzo smaczne. Była też tradycyjna słowacka zupa z soczewicy i na deser serki. Wszystko podawane przez grupę przywdzianą w stroje regionalne. Na scenie z kolei w tym czasie odbywała się przygotowana ze swadą prezentacja kuchni pogranicza polsko-słowackiego. Były liczne konkursy, przyśpiewki w dwóch językach i nauka gotowania haluszków w wykonaniu wykwintnego kucharza Daniela Bekesza. W nagrodę za udział w konkursach były kubki promujące program unijny. O samym projekcie opowiadał Marcin Jagła - naczelnik wydziału infrastruktury społecznej i promocji, który szczególnie dziękował Antoniemu Nowakowi dyrektorowi Euroregionu "Tatry" za pomoc w realizacji kulinarnej podróży.

Prezentacja regionalnej kuchni słowackiej spotkała się z dużym zainteresowaniem smakoszy.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IIIAniołek duży IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Sakiewka VSakiewka VSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 13 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem...
    950 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.