PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Polsko-słowackie smaki

Piątek, 19 listopada 2010 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-Pawlik„Podróż kulinarna z Nowego Targu do Kieżmarku – meandry smaków pogranicza polsko-słowackiego”, taki tytuł nosi najnowsza książka wydana przez Burmistrza Miasta Nowy Targ. W czwartek wieczorem w Urzędzie Miasta odbyła się promocja połączona z degustacją potraw regionalnych.


Autorami książki są Jozefa Kuchta – organizująca od kilkudziesięciu lat konkurs potraw regionalnych w Łopusznej, Józef Kopkas – słowacki mistrz kucharski oraz Marcin Jagła, pomysłodawca przedsięwzięcia. Zawiera ona kilkadziesiąt przepisów na zupy, potrawy z kaszy, kapusty, ziemniaków, mączne i mięsne z Podhala i okolic Kieżmarku. Części tych potraw można było spróbować podczas promocji, resztę można sobie przyrządzić według zawartych w publikacji przepisów.

Przy okazji prezentowania przepisów z książki Burmistrz Marek Fryźlewicz opowiedział anegdotkę z jednego ze swoich pobytów w innym zaprzyjaźnionym z Nowym Targiem mieście – niemieckim Radevormwald. Otóż okazało się, że istnieje tam również coś na kształt naszych kół gospodyń wiejskich. Jego członkowie spotykają się co określony czas i wspólnie gotują. Nie byłoby w tym może nic dziwnego, gdyby nie fakt że jest to stowarzyszenie do którego należeć mogą wyłącznie mężczyźni, a do kuchni w trakcie gotowania nie ma prawa wejść żadna kobieta. Dopiero na degustację zapraszane są osoby z zewnątrz i to już bez względu na płeć. – Może by coś takiego urządzić u nas? – zapytał Burmistrz uczestników promocji wywołując aplauz żeńskiej części publiczności.

„Podróż kulinarna...” jest współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek średni IVAniołek średni IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Komplet "Droga Mleczna"Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...
    260 zł
  • Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik z kulek agaru oraz koralików szkła Weneckiego - vintage. Obwód 50 cm.
    65 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.