PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Polsko-słowackie smaki

Piątek, 19 listopada 2010 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-Pawlik„Podróż kulinarna z Nowego Targu do Kieżmarku – meandry smaków pogranicza polsko-słowackiego”, taki tytuł nosi najnowsza książka wydana przez Burmistrza Miasta Nowy Targ. W czwartek wieczorem w Urzędzie Miasta odbyła się promocja połączona z degustacją potraw regionalnych.


Autorami książki są Jozefa Kuchta – organizująca od kilkudziesięciu lat konkurs potraw regionalnych w Łopusznej, Józef Kopkas – słowacki mistrz kucharski oraz Marcin Jagła, pomysłodawca przedsięwzięcia. Zawiera ona kilkadziesiąt przepisów na zupy, potrawy z kaszy, kapusty, ziemniaków, mączne i mięsne z Podhala i okolic Kieżmarku. Części tych potraw można było spróbować podczas promocji, resztę można sobie przyrządzić według zawartych w publikacji przepisów.

Przy okazji prezentowania przepisów z książki Burmistrz Marek Fryźlewicz opowiedział anegdotkę z jednego ze swoich pobytów w innym zaprzyjaźnionym z Nowym Targiem mieście – niemieckim Radevormwald. Otóż okazało się, że istnieje tam również coś na kształt naszych kół gospodyń wiejskich. Jego członkowie spotykają się co określony czas i wspólnie gotują. Nie byłoby w tym może nic dziwnego, gdyby nie fakt że jest to stowarzyszenie do którego należeć mogą wyłącznie mężczyźni, a do kuchni w trakcie gotowania nie ma prawa wejść żadna kobieta. Dopiero na degustację zapraszane są osoby z zewnątrz i to już bez względu na płeć. – Może by coś takiego urządzić u nas? – zapytał Burmistrz uczestników promocji wywołując aplauz żeńskiej części publiczności.

„Podróż kulinarna...” jest współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.