PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Polsko-słowackie smaki

Piątek, 19 listopada 2010 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-Pawlik„Podróż kulinarna z Nowego Targu do Kieżmarku – meandry smaków pogranicza polsko-słowackiego”, taki tytuł nosi najnowsza książka wydana przez Burmistrza Miasta Nowy Targ. W czwartek wieczorem w Urzędzie Miasta odbyła się promocja połączona z degustacją potraw regionalnych.


Autorami książki są Jozefa Kuchta – organizująca od kilkudziesięciu lat konkurs potraw regionalnych w Łopusznej, Józef Kopkas – słowacki mistrz kucharski oraz Marcin Jagła, pomysłodawca przedsięwzięcia. Zawiera ona kilkadziesiąt przepisów na zupy, potrawy z kaszy, kapusty, ziemniaków, mączne i mięsne z Podhala i okolic Kieżmarku. Części tych potraw można było spróbować podczas promocji, resztę można sobie przyrządzić według zawartych w publikacji przepisów.

Przy okazji prezentowania przepisów z książki Burmistrz Marek Fryźlewicz opowiedział anegdotkę z jednego ze swoich pobytów w innym zaprzyjaźnionym z Nowym Targiem mieście – niemieckim Radevormwald. Otóż okazało się, że istnieje tam również coś na kształt naszych kół gospodyń wiejskich. Jego członkowie spotykają się co określony czas i wspólnie gotują. Nie byłoby w tym może nic dziwnego, gdyby nie fakt że jest to stowarzyszenie do którego należeć mogą wyłącznie mężczyźni, a do kuchni w trakcie gotowania nie ma prawa wejść żadna kobieta. Dopiero na degustację zapraszane są osoby z zewnątrz i to już bez względu na płeć. – Może by coś takiego urządzić u nas? – zapytał Burmistrz uczestników promocji wywołując aplauz żeńskiej części publiczności.

„Podróż kulinarna...” jest współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska VSpinka góralska VMetalowa spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z kistkami) 13,5 cm.
    130 zł
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł
  • Spinka góralska VISpinka góralska VIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    130 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.