PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Obchody Święta Niepodległości

Wtorek, 15 listopada 2011 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikMszą świętą w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i wiązankami kwiatów pod tablicą ofiar bolszewizmu wmurowaną w ratusz nowotarżanie uczcili 93. rocznicę odzyskania niepodległości. 11 listopada została też udostępniona do powszechnego zwiedzania wystawa „Miasto Nowy Targ – Jan Paweł II, przeszłość i obecność.


Burmistrz Marek Fryźlewicz w przemówieniu pod ratuszem przypomniał wydarzenia i bohaterów sprzed ponad 90 lat, którym dziś zawdzięczamy niepodległą Polskę. - Trudno dziś zrozumieć, że w Nowym Targu, który dba o swoją przeszłość, nie funkcjonuje w nazwach marszałek Piłsudski, nie funkcjonują Legiony Piłsudskiego, do których poszło ponad dwa tysiące żołnierzy z Podhala, nie funkcjonuje nazwa Bitwy Warszawskiej z 1920 roku – nawiązał do ostatnich wydarzeń na sesji Rady Miasta.

Dzień wcześniej, przedstawiciele władz miasta, powiatu oraz działających w mieście instytucji złożyli kwiaty na grobach bojowników o niepodległość spoczywających na nowotarskim cmentarzu. Wieczorem zorganizowana została uroczysta akademia w Miejskim Ośrodku Kultury. W jej trakcie Medal Zasłużonego dla Miasta Nowego Targu odebrał Wendelin Haber. Dyrektor szkoły muzycznej Stanisław Rakoczy oraz przedstawiciele Galerii „Jatki”, czyli pozostali odznaczeni byli nieobecni na uroczystościach. Akademię w MOK uświetnił występ Studia Piosenki „Septyma”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł
  • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.