PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

„Almanach Nowotarski” – nasza tożsamość

Piątek, 2 grudnia 2011 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikPodhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk wydało już piętnasty „Almanach Nowotarski”, rocznik poświęcony Nowemu Targowi i okolicom traktujący zarówno o dawnej, jak i całkiem nieodległej historii regionu. Promocja rocznika zgromadziła pełną salę obrad Urzędu Miasta.


- Dla mnie jest najważniejsze to, że temu wydawnictwu, rocznikowi nowotarskiemu przybywa nie tylko autorów, ale też czytelników. Jest to książka, na którą się czeka cały rok – powiedział Burmistrz Marek Fryźlewicz podczas spotkania promującego „Almanach”.

W trakcie spotkania koncertował zespół regionalny „Mode Podhale” z Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Można było też obejrzeć fragment „Opery Góralskiej” – części nowotarskiej.

- Na naszych oczach świat się zmienia. Telefonia komórkowa, internet, telewizja satelitarna, to wszystko sprawia, że odległości przestają się liczyć. Nawet takie powstało powiedzenie, że świat stał się w tej chwili globalną wioską. I tą globalizacją nawet chcą nas niektórzy politycy straszyć, mówią że przez to stracimy naszą tożsamość narodową. Owszem, tak się może zdarzyć, ale to jest możliwe tylko wówczas, kiedy sami na to pozwolimy, kiedy sami się odetniemy od korzeni – zauważył prof. Andrzej Skorupa, od wielu lat współautor „Almanachu” obecny na promocji.

Almanach redaguje zespół: Tomasz Borucki, prof. Stanisław Hodorowicz, Marcin Jagła, Adolf Szpytma i dr Stanisława Trebunia-Staszel – redaktor naczelny.

Darczyńcy Almanachu: Burmistrz i Rada Miasta, Powiat Tatrzański, poseł Andrzej Gut-Mostowy, Podhalańska Wspólnota Samorządowa, Zespół Elektrowni Wodnych w Niedzicy i Bank Zachodni WBK.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.