PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

„Almanach Nowotarski” – nasza tożsamość

Piątek, 2 grudnia 2011 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikPodhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk wydało już piętnasty „Almanach Nowotarski”, rocznik poświęcony Nowemu Targowi i okolicom traktujący zarówno o dawnej, jak i całkiem nieodległej historii regionu. Promocja rocznika zgromadziła pełną salę obrad Urzędu Miasta.


- Dla mnie jest najważniejsze to, że temu wydawnictwu, rocznikowi nowotarskiemu przybywa nie tylko autorów, ale też czytelników. Jest to książka, na którą się czeka cały rok – powiedział Burmistrz Marek Fryźlewicz podczas spotkania promującego „Almanach”.

W trakcie spotkania koncertował zespół regionalny „Mode Podhale” z Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Można było też obejrzeć fragment „Opery Góralskiej” – części nowotarskiej.

- Na naszych oczach świat się zmienia. Telefonia komórkowa, internet, telewizja satelitarna, to wszystko sprawia, że odległości przestają się liczyć. Nawet takie powstało powiedzenie, że świat stał się w tej chwili globalną wioską. I tą globalizacją nawet chcą nas niektórzy politycy straszyć, mówią że przez to stracimy naszą tożsamość narodową. Owszem, tak się może zdarzyć, ale to jest możliwe tylko wówczas, kiedy sami na to pozwolimy, kiedy sami się odetniemy od korzeni – zauważył prof. Andrzej Skorupa, od wielu lat współautor „Almanachu” obecny na promocji.

Almanach redaguje zespół: Tomasz Borucki, prof. Stanisław Hodorowicz, Marcin Jagła, Adolf Szpytma i dr Stanisława Trebunia-Staszel – redaktor naczelny.

Darczyńcy Almanachu: Burmistrz i Rada Miasta, Powiat Tatrzański, poseł Andrzej Gut-Mostowy, Podhalańska Wspólnota Samorządowa, Zespół Elektrowni Wodnych w Niedzicy i Bank Zachodni WBK.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm...
    30 zł
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.