PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Kultura

Z rodzinnych albumów dla historii miasta

Piątek, 9 marca 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikEwa Radwańska za zbiór fotografii z przełomu XIX i XX wieku, przedstawiających wielopokoleniowe mieszczańskie rodziny: Lurów, Stefańskich, Türschmidtów, Syperów i ich rodzinne powiązania sięgające Wiednia, Krakowa, Lwowa, Nowego Sącza i Warszawy otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie fotograficznym „Ocalić od zapomnienia – archiwalna fotografia z Nowego Targu do 1945 r.”. We środę wieczorem w Muzeum Podhalańskim podczas wernisażu wystawy pokonkursowej wręczone zostały nagrody i wyróżnienia.


Drugą nagrodę otrzymała Eugenia Rayska za wysokie walory artystyczne i techniczne zdjęć Stanisława Pyszkowskiego z widokami Nowego Targu i Gorców. Dwie równorzędne trzecie nagrody jury przyznało Dominikowi Aksamitowi za unikatowe, historyczne zdjęcia przedstawiające nieistniejący browar nowotarski, Młynówkę i wypożyczalnię nart oraz Pawłowi Nenko za serię pamiątkowych zdjęć z młodzieńczych wycieczek i spacerów, z utraconymi już widokami Kowańca i Samorodów nad Dunajcem.

Jury przyznało też nagrody specjalne: Irenie Tętnowskiej za dokument, jakim jest zbiór fotografii, które utrwaliły pracowników i wnętrze nowotarskiej kaflarni Edwarda Polaka, ważnego dla Nowego Targu i Podhala zakładu drobnego przemysłu, Phyllis Zych-Budce za wytrwałość, konsekwencję i pasję, jaka towarzyszy jej w poszukiwaniu nowotarskich korzeni oraz za ciekawy zestaw zdjęć z rodzinnego albumu, Małgorzacie Sawickiej za interesujące rodzinne zdjęcia portretowe i fotografię przedstawiającą dawną stację benzynową na Rynku i Hotel Herza, w którym dziś mieści się siedziba Euroregionu Tatry, oraz Danucie Marek za interesujący zbiór fotografii przedstawiający nowotarżanina Stanisława Nenko, oficera Pułku Strzelców Podhalańskich Wojska Polskiego zamordowanego w Charkowie.

- Zwróciliśmy się do państwa z prośbą o użyczanie rodzinnych zbiorów i efekty tego naszego konkursu przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Na konkurs wpłynęło 830 fotografii i są to bardzo cenne fotografie, które wiele wnoszą do historii naszego miasta – powiedziała podczas wernisażu wystawy Joanna Voit, kustosz Muzeum Podhalańskiego, które zorganizowało konkurs.

Projekt, w ramach którego ogłoszony był konkurs, był współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    80 zł
  • Zagrojcie dudzicki - Trebunie TutkiZagrojcie dudzicki - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Stanisław...
    25 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.