PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2012 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Nowy Targ

Kultura

Kulturalna Stolica Podhala proponuje w kwietniu

Środa, 4 kwietnia 2012 r.
Autor: Barbara Pachniowska

Kulturalna Stolica Podhala proponuje w kwietniuRównonoc 20/21 marca na półkuli północnej wyznacza początek wiosny, my topimy Marzannę, Japończycy mają dzień wolny od pracy, Bułgarów odwiedza Baba Marta, różne zwyczaje towarzyszą obchodom pierwszego dnia wiosny na świecie. My, w tej wiosennej atmosferze proponujemy Państwu obejrzenie wystawy fotograficznej autorstwa Kazimierza Pańszczyka „Ptaki Kotliny Nowotarskiej”. Torfowe krainy to miejsca magiczne i niezwykłe, miejsca gdzie wiosenne mgły przedziera gardłowy gulgot cietrzewi, bębnienie bekasów i piskliwe nawoływanie czajek. To wreszcie miejsca, w których rozgrywa się nieustanna walka o przetrwanie.


Codzienne dramaty, zarówno tych dużych, jak i zupełnie małych mieszkańców okolicznych uroczysk. W głównej mierze to właśnie tu, w samym sercu obniżenia podhalańskiego, Autor rejestruje ptasie piękno, grację i niezwykłą maestrię ruchu.

W kwietniowych planach Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza na wykłady „Drogami życia” – dr hab. Magdaleny Sadlik  oraz mgr Iwony Hodorowicz „Turystyka w obszarach chronionych”. O powstaniu i działalności Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”  w czasie wieczornych spotkań w Bursie Gimnazjalnej opowie mgr Mateusz Olejnik. Warto wrócić do odległej, ponad stuletniej historii nowotarskiego „Sokoła”, przywołać fakty i ludzi, którzy swoją pracą ożywiali działania lokalnej społeczności.

Wiosennie również „Obrazami z papieru” Agnieszki Wasiak zachwycać będzie Galeria Sztuki BWA „Jatki”. Artystka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, w roku 2008 obroniła doktorat na Wydziale Grafiki i Malarstwa. O swoich eksperymentach z papierem pisze: „…wykorzystuję złudzenia optyczne, które powstają w wyniku nałożenia na siebie kilku warstw struktur oraz zmiany rytmu, napięć kierunkowych a także proporcji…”

Wśród kulturalnych propozycji nie zabraknie barwnych tanecznych występów, wokalnych interpretacji młodych wykonawców w ramach XXV. Edycji Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych „Talenty Małopolski 2012”. W wiosennej aurze nie może zabraknąć poezji, tym razem zapraszamy na poezję rosyjskich artystów słowa w wykonaniu znakomitej Magdaleny Grąziowskiej, aktorki Starego Teatru w Krakowie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.