PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

70. urodziny honorowego obywatela

Środa, 10 października 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikWystawą malarstwa Jana Kantego Pawluśkiewicza pt. „Nowy Targ – Kieżmark. Belle Art – Żel Art” oraz projekcją filmu z multimedialnego pokazu „Ściany” w 3D na fasadzie Teatru Starego w Krakowie obchodzone były 70. urodziny Mistrza. Jan Kanty Pawluśkiewicz, honorowy obywatel miasta był zachwycony imprezą zorganizowaną przez Euroregion „Tatry”.


Oczywiście nie mogło zabraknąć prezentów dla Jubilata. Burmistrz Marek Fryźlewicz wręczył mu obraz przedstawiający nowotarski Rynek autorstwa Marcina Stawickiego. Kolega z czasów dzieciństwa Michał Borzęcki sprezentował Mistrzowi obraz przedstawiający Karczmę u Borzanka. Przewodniczący Rady Euroregioniu „Tatry” Bogusław Waksmundzki wraz z dyrektorem Ośrodka Współpracy Polsko-Słowackiej Antonim Nowakiem wręczyli Janowi Kantemu Pawluśkiewiczowi statuetkę „Osobowości Euroregionu Tatry”. 

Zbiegiem okoliczności kiedy Burmistrz Fryźlewicz przemawiał do Jubilata, za oknem rozległ się nowotarski hejnał, którego nową wersję opracował na podstawie pieśni Józefa Edmunda Titza właśnie Mistrz Jan Kanty. Po wysłuchaniu hejnału Burmistrz wspominał, jak wiele negatywnych uwag zbierał za poprzednią, zgodną z oryginałem, ale smutną aranżację „Idzie Jasiek na zbój”. Po tym jak została przerobiona na skoczne trąbkowe trio przez pochodzącego z Nowego Targu kompozytora, wszelkie skargi ustały.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.