PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

70. urodziny honorowego obywatela

Środa, 10 października 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikWystawą malarstwa Jana Kantego Pawluśkiewicza pt. „Nowy Targ – Kieżmark. Belle Art – Żel Art” oraz projekcją filmu z multimedialnego pokazu „Ściany” w 3D na fasadzie Teatru Starego w Krakowie obchodzone były 70. urodziny Mistrza. Jan Kanty Pawluśkiewicz, honorowy obywatel miasta był zachwycony imprezą zorganizowaną przez Euroregion „Tatry”.


Oczywiście nie mogło zabraknąć prezentów dla Jubilata. Burmistrz Marek Fryźlewicz wręczył mu obraz przedstawiający nowotarski Rynek autorstwa Marcina Stawickiego. Kolega z czasów dzieciństwa Michał Borzęcki sprezentował Mistrzowi obraz przedstawiający Karczmę u Borzanka. Przewodniczący Rady Euroregioniu „Tatry” Bogusław Waksmundzki wraz z dyrektorem Ośrodka Współpracy Polsko-Słowackiej Antonim Nowakiem wręczyli Janowi Kantemu Pawluśkiewiczowi statuetkę „Osobowości Euroregionu Tatry”. 

Zbiegiem okoliczności kiedy Burmistrz Fryźlewicz przemawiał do Jubilata, za oknem rozległ się nowotarski hejnał, którego nową wersję opracował na podstawie pieśni Józefa Edmunda Titza właśnie Mistrz Jan Kanty. Po wysłuchaniu hejnału Burmistrz wspominał, jak wiele negatywnych uwag zbierał za poprzednią, zgodną z oryginałem, ale smutną aranżację „Idzie Jasiek na zbój”. Po tym jak została przerobiona na skoczne trąbkowe trio przez pochodzącego z Nowego Targu kompozytora, wszelkie skargi ustały.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł
  • Bransoletka PurpurosaBransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.