PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

70. urodziny honorowego obywatela

Środa, 10 października 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikWystawą malarstwa Jana Kantego Pawluśkiewicza pt. „Nowy Targ – Kieżmark. Belle Art – Żel Art” oraz projekcją filmu z multimedialnego pokazu „Ściany” w 3D na fasadzie Teatru Starego w Krakowie obchodzone były 70. urodziny Mistrza. Jan Kanty Pawluśkiewicz, honorowy obywatel miasta był zachwycony imprezą zorganizowaną przez Euroregion „Tatry”.


Oczywiście nie mogło zabraknąć prezentów dla Jubilata. Burmistrz Marek Fryźlewicz wręczył mu obraz przedstawiający nowotarski Rynek autorstwa Marcina Stawickiego. Kolega z czasów dzieciństwa Michał Borzęcki sprezentował Mistrzowi obraz przedstawiający Karczmę u Borzanka. Przewodniczący Rady Euroregioniu „Tatry” Bogusław Waksmundzki wraz z dyrektorem Ośrodka Współpracy Polsko-Słowackiej Antonim Nowakiem wręczyli Janowi Kantemu Pawluśkiewiczowi statuetkę „Osobowości Euroregionu Tatry”. 

Zbiegiem okoliczności kiedy Burmistrz Fryźlewicz przemawiał do Jubilata, za oknem rozległ się nowotarski hejnał, którego nową wersję opracował na podstawie pieśni Józefa Edmunda Titza właśnie Mistrz Jan Kanty. Po wysłuchaniu hejnału Burmistrz wspominał, jak wiele negatywnych uwag zbierał za poprzednią, zgodną z oryginałem, ale smutną aranżację „Idzie Jasiek na zbój”. Po tym jak została przerobiona na skoczne trąbkowe trio przez pochodzącego z Nowego Targu kompozytora, wszelkie skargi ustały.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Lampka nocna z parzenicąLampka nocna z parzenicąLampka nocna z naniesionym na kloszu motywem ludowym (po dwóch stronach klosza) w kolorze czarnym, malowanym ręcznie. Klosz w kolorze kremowym. Podstawa lampki...
    120 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.