PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Kontynuatorzy świętego Franciszka

Sobota, 12 stycznia 2013 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikNagrody i wyróżnienia dla uczestników dwóch miejskich konkursów: na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową i na najpiękniejszą kartkę świąteczną zostały rozstrzygnięte we czwartek na Sali obrad Urzędu Miasta. Uczniowie biorący udział w konkursach otrzymali nagrody, a opiekunowie konkursów koordynowanych przez Urząd Miasta dostali w podzięce miejskie kalendarze.


- Ta tradycja Bożego Narodzenia, tradycja kolędowania i robienia szopek jest już bardzo stara. Wprowadził ją święty Franciszek z Asyżu i było to w wieku XIII. Od tego czasu, od ponad siedmiuset lat szopka jest jednym z ważnych elementów Bożego Narodzenia. Dlatego organizacja tych konkursów na szczeblu miejskich to sprawa ważna, bo dzięki temu możecie kontynuować to dzieło świętego Franciszka, który w swojej wyobraźni postanowił zrobić szopkę i za to wam bardzo dziękuję. Oczywiście chociaż coraz bardziej rozszerza się komunikacja elektroniczna, to w Polsce zachowała się ta tradycja wysyłania rzeczowego znaku pamięci, znaku serdeczności, życzeń w postaci świątecznej kartki – dziękował uczestnikom Burmistrz Marek Fryźlewicz. 

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 zauważył, że oprócz konkursu szopek i kartek można by również ogłosić konkurs na świąteczną bombkę. Burmistrzowi pomysł się spodobał i prawdopodobnie jeszcze w tym roku uzdolnieni plastycznie uczniowie nowotarskich szkół pochylą się również nad tymi choinkowymi ozdobami.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek mały IIAniołek mały IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł
  • Torebka filcowa XVITorebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm...
    70 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.