PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

„To se nevrátí”… ale przeżyjmy to jeszcze raz

Środa, 6 marca 2013 r.
Autor: MOK Nowy Targ

fot. Archiwum OrganizatorówKolejną edycja „Spotkań z kulturą…” tym razem z Republiką Czeską w roli głównej już za nami. Jak przebiegła impreza „To se nevrátí”? Rewelacją okazały się spotkania z ekspertami, o czym świadczyły prawdziwe tłumy na spotkaniach. Wielkie podziękowania dla naszych gości, którymi byli: p. Marek Stawski, p. Aleksander Kaczorowski, p. Filip Karoński.


Teraz już wiemy o naszej wspólnej czesko-polskiej historii i jedności językowej (tak, tak), o poetyckim spadaniu z okna, polskim czołgu wjeżdżającym w dom podczas wydarzeń w Czechach w roku 1968, czy o winnym szlaku na Morawach (polecamy winnicę Pavel Bílek - výroba a prodejvína, adres: U hřiště 692, Blatnice pod SvatýmAntonínkem) do którego będziemy wracać. Poznaliśmy także bliżej Bohumila Hrabala: choćby jego motto "Świat jest do szaleństwa piękny, nie żeby był, ale ja go takim widzę", wpływ wujka Pepina, czy pewien związek z Beatlesami. Ale przydałoby się co najmniej drugie takie spotkanie (pomyślimy!). I na koniec spotkanie autorskie z Pragą i jej spotkaniami pod ogonem, znakomitą i różnorodną architekturą, dziwnym domkiem nad Wełtawą, twórczością Davida Černego (choćby Autobus „robiący pompki”) oraz niebieskimi i czerwonymi napisami.

Wieczorne filmy (cztery bardzo różne historie i sposoby narracji) cieszyły się mocną popularnością, pomimo terminu w ciągu normalnego tygodnia pracy. Może nasze spotkanie filmowe z Jaromírem Nohavicą pomoże w jego powrocie na pierwsze miejsce na liście Radiowej Trójki? Dziękujmy także Oli Sadowicz za filmowe wprowadzenia – to ważny punkt spotkań.

A teraz liczne podziękowania i to nie jest kurtuazja. Po pierwsze podziękowania dla naszych partnerów, czyli wydawnictw i portali: CzeskieKlimaty.pl, Czuły Barbarzyńca – Księgarnia i Klub, Oficyna Wydawnicza Atut, Państwowy Instytut Wydawniczy, Wydawnictwo Afera, Wydawnictwo Bezdroża, Wydawnictwo BIS, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Fabryka Słów, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Wydawnictwo StudioEMKA, Wydawnictwo W.A.B., Wydawnictwo Wiedza Powszechna. Dali Państwo sporo radości naszym widzom (w szczególności szczęśliwcom w loterii, quizie czy konkursie „naklejkowym”), którzy mam nadzieję powrócą do Państwa (wraz ze znajomymi) w ciągu roku.

Podziękowania kierujemy także do: Ambasady Republiki Czeskiej w Warszawie i Jego Ekscelencji Ambasadora JanaSechtera – za otwartość i miłe słowa zachęty; Czeskiego Centrum w Warszawie i p. Katarzyny Bańka – za gotowość do pomocy i szybkość w kontaktach; CzechTourism- za prezenty dla przybyłej publiczności; portalu CZaPLa – dobrze wiedzieć, że jesteście dla Polaków zainteresowanych Czechami i Czechów zainteresowanych Polską; blogu Czechofil – to nie slogan, że jest tonajlepszy blog o Czechach.

Szczególne podziękowania dla Państwa, którzy odwiedzaliście Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu podczas tych czterech intensywnych dni. Do zobaczenia na kolejnych „Spotkaniach z kulturą…”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki...
    100 zł
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    350 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.