PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

„To se nevrátí”… ale przeżyjmy to jeszcze raz

Środa, 6 marca 2013 r.
Autor: MOK Nowy Targ

fot. Archiwum OrganizatorówKolejną edycja „Spotkań z kulturą…” tym razem z Republiką Czeską w roli głównej już za nami. Jak przebiegła impreza „To se nevrátí”? Rewelacją okazały się spotkania z ekspertami, o czym świadczyły prawdziwe tłumy na spotkaniach. Wielkie podziękowania dla naszych gości, którymi byli: p. Marek Stawski, p. Aleksander Kaczorowski, p. Filip Karoński.


Teraz już wiemy o naszej wspólnej czesko-polskiej historii i jedności językowej (tak, tak), o poetyckim spadaniu z okna, polskim czołgu wjeżdżającym w dom podczas wydarzeń w Czechach w roku 1968, czy o winnym szlaku na Morawach (polecamy winnicę Pavel Bílek - výroba a prodejvína, adres: U hřiště 692, Blatnice pod SvatýmAntonínkem) do którego będziemy wracać. Poznaliśmy także bliżej Bohumila Hrabala: choćby jego motto "Świat jest do szaleństwa piękny, nie żeby był, ale ja go takim widzę", wpływ wujka Pepina, czy pewien związek z Beatlesami. Ale przydałoby się co najmniej drugie takie spotkanie (pomyślimy!). I na koniec spotkanie autorskie z Pragą i jej spotkaniami pod ogonem, znakomitą i różnorodną architekturą, dziwnym domkiem nad Wełtawą, twórczością Davida Černego (choćby Autobus „robiący pompki”) oraz niebieskimi i czerwonymi napisami.

Wieczorne filmy (cztery bardzo różne historie i sposoby narracji) cieszyły się mocną popularnością, pomimo terminu w ciągu normalnego tygodnia pracy. Może nasze spotkanie filmowe z Jaromírem Nohavicą pomoże w jego powrocie na pierwsze miejsce na liście Radiowej Trójki? Dziękujmy także Oli Sadowicz za filmowe wprowadzenia – to ważny punkt spotkań.

A teraz liczne podziękowania i to nie jest kurtuazja. Po pierwsze podziękowania dla naszych partnerów, czyli wydawnictw i portali: CzeskieKlimaty.pl, Czuły Barbarzyńca – Księgarnia i Klub, Oficyna Wydawnicza Atut, Państwowy Instytut Wydawniczy, Wydawnictwo Afera, Wydawnictwo Bezdroża, Wydawnictwo BIS, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Fabryka Słów, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Wydawnictwo StudioEMKA, Wydawnictwo W.A.B., Wydawnictwo Wiedza Powszechna. Dali Państwo sporo radości naszym widzom (w szczególności szczęśliwcom w loterii, quizie czy konkursie „naklejkowym”), którzy mam nadzieję powrócą do Państwa (wraz ze znajomymi) w ciągu roku.

Podziękowania kierujemy także do: Ambasady Republiki Czeskiej w Warszawie i Jego Ekscelencji Ambasadora JanaSechtera – za otwartość i miłe słowa zachęty; Czeskiego Centrum w Warszawie i p. Katarzyny Bańka – za gotowość do pomocy i szybkość w kontaktach; CzechTourism- za prezenty dla przybyłej publiczności; portalu CZaPLa – dobrze wiedzieć, że jesteście dla Polaków zainteresowanych Czechami i Czechów zainteresowanych Polską; blogu Czechofil – to nie slogan, że jest tonajlepszy blog o Czechach.

Szczególne podziękowania dla Państwa, którzy odwiedzaliście Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu podczas tych czterech intensywnych dni. Do zobaczenia na kolejnych „Spotkaniach z kulturą…”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł
  • Spinka góralska ISpinka góralska IMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    170 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.