PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Spotkanie z autorem książki "Śmierć frajerom"

Sobota, 27 czerwca 2015 r.
Autor: Monika Stanisławska Pitoń

Spotkanie z autorem książki "Śmierć frajerom"25 czerwca 2015, KsiążKawiarnia Rezerwat w Nowym Targu, ciepły, leniwy wieczór u progu wakacji, kameralne grono przyjaciół książek i dobra kawa. Goście spotkania przenieśli się w czasy Polski przedwojennej - do Krakowa, Zakopanego, na Śląsk i przede wszystkim do Warszawy, w której mieszały się różne kultury, takiej Warszawy, o której niektórzy słyszeli w opowieściach dziadków, a która już nie istnieje. Stało się tak dzięki specjalnemu gościowi tego wieczoru - Grzegorzowi Kalinowskiemu, autorowi książki „Śmierć frajerom”.


Opowieść to łotrzykowska, kryminalna na wyraźnie nakreślonym tle historycznym, w czym na pewno pomogła miłość autora do historii, zwłaszcza historii rodzinnego miasta.

Co by było gdyby bohaterowie powieści Niziurskiego, Bahdaja czy Szklarskiego dorośli? Czy wsiedliby w tramwaj i zaciągnęliby się do wojska? Czy wiedliby spokojne rodzinne życie a może staliby się polskimi odpowiednikami Ala Capone, królami kasiarzy w stylu bohatera „Halo Szpicbródka”, fachowcami od mokrej roboty? Wyobraźnia Grzegorza Kalinowskiego poprowadziła nas w rewiry ciemnych interesów przedwojennej stolicy.

Rzeka spirytusu płynąca ulicą Ząbkowską, Władysław Broniewski zdobywający na wojnie z bolszewikami Virtuti Militari, czy porwanie tramwaju którym szturmowano Kijów – co się zdarzyło naprawdę, a co jest fikcją literacką - opowiadał Grzegorz Kalinowski, pisarz, dziennikarz i historyk. O tym, że Grzegorz Kalinowski jest także dziennikarzem sportowym przypomniało pojawienie się Jana Urbana, byłej gwiazdy Górnika Zabrze i hiszpańskiej Osasuny, oraz trenera który wraz Legią zdobył dwa mistrzostwa i dwa Puchary Polski.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki...
    100 zł
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.