PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Sport

Karnawał na śniegu

Wtorek, 8 marca 2011 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

Karnawał na śnieguW minioną sobotę stowarzyszenie „Mali Śwarni” już po raz czternasty zorganizowało „Karnawał na śniegu” dla dzieci. Na stoku Zadziału najmłodsi zjeżdżali na nartach i na workach z sianem. Zabawy było przy tym co niemiara. Nad zawodami będącymi jednocześnie Memoriałem Władysława Sięki honorowy patronat objął Burmistrz Marek Fryźlewicz.


W zawodach wzięło udział ponad 90 dzieci z całego Podhala i nie tylko. Dla małych górali przewidziana była jednak bonifikata – za start w stroju regionalnym odejmowano od uzyskanego czasu 4 sekundy. Przy najlepszych czasach poniżej 30 sekund tego rodzaju bonus liczył się bardzo.

Śp. Władysław Sięka, który jest patronem zawodów, był znanym sędzią narciarskim i współzałożycielem nowotarskiej sekcji Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Był sędzią głównym pierwszego „Karnawału na śniegu” zorganizowanego pod koniec lat 90-tych jeszcze na Długiej Polanie. – Był mróz 12-13 stopni i silny północny wiatr, a on tam stał na górze, wypuszczał dzieci na start i był zdziwiony, że żadne z nich nie zrezygnowało z zawodów przy takiej pogodzie – wspomina Józef Staszel, opiekun „Małych Śwarnych”. – Kiedy mu dziękowaliśmy za jego pracę, on ze łzami w oczach powiedział, że póki będzie żył, to jeśli my nie damy rady, on sam zorganizuje takie zawody, bo są bardzo potrzebne. Niestety nie dożył następnej edycji – opowiada znany w Nowym Targu instruktor góralszczyzny, były prezes nowotarskiego oddziału Związku Podhalan.

Dla organizatorów „Karnawału” było więc oczywiste uczynić tak oddanego działacza narciarskiego patronem imprezy, której poświęcił tyle serca.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Sakiewka IVSakiewka IVSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 14 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.