PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Dyrektor Kniotek w ogniu pytań

Wtorek, 23 marca 2010 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

Ostatnia sesja Rady Miasta Nowego Targu i zatwierdzenie nowych taryf opłat za wodę i ścieki były okazją do wzięcia dyrektora Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w krzyżowy ogień pytań. Nawet nie o powód samych niewielkich podwyżek, ale o poważne różnice w cenach odbioru ścieków w gminach ościennych, przede wszystkim w tych, które za pośrednictwem Podhalańskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego są obsługiwane przez nowotarską oczyszczalnię ścieków.Jednym z pytań, na które dyrektor nie potrafił odpowiedzieć, było to o różnice w cenie odbioru ścieków bytowych i pozostałych – innych niż bytowe. - Jest jakaś zróżnicowana grupa, nie wiem od czego zależy, rozumiem że od kosztów oczyszczania, ale PPK ich nie ponosi – powiedział dyrektor. Najdotkliwiej tą różnicę odczuwają dostawcy ścieków na terenie gminy Biały Dunajec, gdzie za metr sześcienny od gospodarstw domowych pobierane jest 10.32 zł, a od innych dostawców 13.34 zł. Tymczasem rola PPK sprowadza się do transportu tych ścieków do nowotarskiej kanalizacji miejskiej. Podobna sytuacja jest też w Szaflarach, Poroninie i w gminie Nowy Targ (odbiorcy z Ludźmierza). Trudno więc wytłumaczyć dlaczego przedsiębiorcy z tych czterech gmin bez protestu godzą się na wyższe koszty odbioru ścieków, niż pozostali mieszkańcy.

Co ciekawe, w Nowym Targu odbiorcy również są różnicowani na gospodarstwa domowe i na dostawców ścieków przemysłowych, ale tu różnica wynika ze zwiększonego ładunku zanieczyszczeń zawartych w ściekach z tej drugiej kategorii. Nietrudno sobie wyobrazić poziom zanieczyszczeń w wodzie spuszczanej po kąpieli dziecka, a na przykład z myjni samochodowej, tudzież z ubojni, czy zakładu kuśnierskiego. Ci ostatni płacą wysokie stawki, ale też i produkują najbardziej uciążliwe ścieki, których neutralizacja niesie za sobą znacząco wyższe koszty oczyszczania ścieków i zagospodarowania osadów. Ścieki bytowe natomiast są w Nowym Targu dość tanie – 6.86 zł za metr sześcienny, przy czym po dopłacie z miejskiego budżetu mieszkaniec płaci tylko 5.55 zł. Z tym że tak naprawdę oczyszczanie tych ścieków nie nastręcza trudności technologicznych nowotarskiemu MZWiK.

Samo Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne płaci MZWiK hurtowo średnio 2 zł za metr sześcienny dostarczonych ścieków. Są to ścieki połączone z wodami dopływającymi do nieszczelnej sieci kanalizacyjnej – gruntowe, opadowe itp. Nawet ta cena jest przedmiotem sporu, ponieważ według MZWiK powinno to być średnio ok. 3 zł. PPK płaci zaliczki według swoich wyliczeń, ponieważ sprawa o kalkulację cen jest jeszcze w sądzie. – Czy to znaczy, że PPK płaci za ścieki ile chce? – pytał retorycznie podczas sesji radny Andrzej Fryźlewicz. – Właściwie tak. Nie wiem dlaczego mieszkańcy Nowego Targu nie mogą sobie tak płacić ile chcą – odpowiedział dyrektor Kniotek zaznaczając, że osobna sprawa, o zapłatę, też już toczy się przed sądem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk...
    25 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł
  • Spinka góralska VSpinka góralska VMetalowa spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z kistkami) 13,5 cm.
    130 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.