PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728 »

Nowy Targ

Wiadomości

Poseł Andrzej Gut Mostowy interweniuje w sprawie kontraktu dla nowotarskiego szpitala

Czwartek, 10 lutego 2011 r.
Autor: AKS

fot. Archiwum szpitalaPoseł Andrzej Gut Mostowy skierował do Dyrektor Wojewódzkiego Oddziału NFZ Barbary Bulanowskiej pismo w sprawie braku kontraktu dla Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w zakresie badań preluksacyjnych i chirurgii dziecięcej umożliwiających badanie USG bioderek u dzieci do 1 roku życia.


Poniżej publikujemy treść pisma nadesłana do naszej redakcji przez Biuro Poselskie Andrzeja Guta-Mostowego:

Pani
Barbara Bulanowska
Dyrektor Wojewódzkiego
Oddziału NFZ

Moje wielkie zaniepokojenie wzbudziła informacja o braku kontraktu dla
Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w zakresie badań preluksacyjnych i chirurgii dziecięcej umożliwiających badanie USG bioderek u dzieci do 1 roku życia. Jest to sytuacja tym bardziej poważna, ponieważ z doniesień medialnych wynika, iż najbliższa placówka umożliwiająca bezpłatne badania w tym zakresie znajduje się w Gorlicach lub Wiśniowej. Uważam, że brak
możliwości wykonania takiego badania w szpitalu posiadającym najbardziej obłożony na Podhalu oddział ginekologiczny i noworodkowy jest działaniem nieprzemyślanym i godzącym w podstawowe konstytucyjne prawa pacjentów.
W roku ubiegłym szpital nowotarski wykonywał takie badanie w ramach działającego oddziału chirurgii dziecięcej, a drzwi gabinetu otwierały się od rana do późnych godzin popołudniowych. W bieżącym roku mimo tego, iż szpital zgłosił do konkursu ogłoszonego przez NFZ na oddział chirurgii dziecięcej oraz poradnię preluksacyjną nie otrzymał środków na
prowadzenie żadnego z nich.
Trudno sobie wyobrazić praktycznie całodzienną podróż matki wraz z kilkumiesięcznym maluchem środkami komunikacji publicznej do odległych o kilkadziesiąt kilometrów Gorlic czy mało znanej mieszkańcom Podhala Wiśniowej. Tym bardziej, iż istnieje poważny problem z bezpośrednim połączeniem do tych miejscowości. A przecież takie badania musi mieć wykonane co najmniej 2-krotnie każdy niemowlak. W wielu przypadkach badanie takie wykonywane musi być dużo częściej.
Dlatego zwracam się do Pani Dyrektor z apelem o ponowną wnikliwą analizę tego poważnego problemu i przekazanie środków finansowych umożliwiających wykonywanie badania USG bioderek u niemowlaków do 1 roku życia.

Z poważaniem,
Andrzej Gut-Mostowy


W związku z przedstawioną w powyższym piśmie sytuacją otrzymaliśmy informację, że oprócz ośrodka w Gorlicach i Wiśniowej również Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny w Zakopanem mieszczący się przy ulicy Balzera 15 wykonuje badania USG bioderek u dzieci w ramach kontraktu z NFZ. Badania wykonywane są we wszystkie środy.

-Nieścisłością jest więc zdanie, że na Podhalu jedynie Gorlice i Wiśniowa mają umowę z NFZ na prowadzenie Poradni Preluksacyjnej. Na szczęście spora liczba mieszkańców doskonale to wie, widać to po znacznie zwiększonej ilości przyjmowanych chorych w ostatnich tygodniach - wyjaśnia lek. Tomasz Potaczek z Uniwersyteckiego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego w Zakopanem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    25 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.