PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Ad multos Annos! 90-te urodziny Dyrektora Jerzego Bieleckiego

Wtorek, 29 marca 2011 r.
Autor: Burmistrz Marek Fryźlewicz

Ad multos Annos! 90-te urodziny Dyrektora Jerzego Bieleckiego28 marca 2011r. 90-te urodziny obchodził Jerzy Bielecki, emerytowany Dyrektor Technikum Mechanicznego w Nowym Targu. Jest on postacią w Mieście powszechnie znaną i szanowaną, nie tylko jako nauczyciel i lubiany przez młodzież wychowawca. Jego koleje życia mogłyby wystarczyć na kilka bogatych w ważne wydarzenia i sensacyjne wręcz życiorysy.


Urodzony w 1921 roku w Słaboszowie na Kielecczyźnie. Aresztowany przez Gestapo  trafił w 1940 r. z pierwszym transportem z Tarnowa do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz I, gdzie otrzymał wytatuowany na przedramieniu Nr 243.

21 lipca 1944 roku przebrany w mundur esesmana uciekł wraz ze swoja narzeczoną – Żydówką - Cylą Cybulską Zacharowicz z obozu zagłady. Po udanej ucieczce stracili ze sobą kontakt na prawie 40 lat. Swoje obozowe losy i ucieczkę opisał w książce pt. „Kto ratuje jedno Życie” (aktualnie jest dostępna w księgarni na Rynku w Nowym Targu). Po wojnie studiował na Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie.

Osiadłszy w Nowym Targu był nauczycielem i długoletnim Dyrektorem Technikum Mechanicznego. Wielokrotnie odznaczony różnymi odznaczeniami, a wśród nich – Krzyżem Oficerskim, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oświęcimskim, a w 1985 r. otrzymał Medal „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” oraz tytuł Honorowego Obywatela Państwa Izrael, przyznawany tym, którzy podczas wojny ratowali Żydów. W 2007 roku został uhonorowany przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Został też wyróżniony przez Miasto Nowy Targ w 2001 roku Medalem za Szczególne Zasługi dla Miasta.

Szanownemu Jubilatowi w imieniu władz, samorządu i mieszkańców Miasta składam serdeczne życzenia – Ad multos Annos!

Burmistrz
Marek Fryźlewicz

Nowy Targ, dnia 28 marca 2011r.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.