PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Biskup Polowy Wojska Polskiego w Nowym Targu

Wtorek, 10 maja 2011 r.
Autor: UM Nowy Targ

Biskup Polowy Wojska Polskiego w Nowym TarguW Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa gościł ks. bp Józef Guzdek – biskup polowy Wojska Polskiego, który udzielił 150 osobowej grupie młodzieży Sakramentu Bierzmowania. Biskup Józef Guzdek, pochodzący z Choczni koło Wadowic, był do jesieni 2010 r. biskupem pomocniczym Archidiecezji Krakowskiej. Jedną z ostatnich wizytowanych przez niego w Archidiecezji Krakowskiej parafii była Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu.


W uroczystości bierzmowania wzięli udział m.in. burmistrz Marek Fryźlewicz i ppłk Andrzej Bandoła – Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Targu. Ciekawostką jest fakt, iż pochodzi on i mieszka w Choczni opodal domu rodzinnego Biskupa Polowego.

Po bierzmowaniu ksiądz biskup spotkał się z kapłanami uczestniczącymi w uroczystościach, burmistrzem i komendantem WKU. Opowiedział o swoim kilkumiesięcznym (od 5-ciu miesięcy) wchodzeniu w rolę Biskupa Polowego Wojska Polskiego. Podczas tego krótkiego okresu ksiądz biskup odwiedził dwa razy naszych żołnierzy w Afganistanie – ostatnio przed Świętami Wielkanocnymi. Zapoznał się też osobiście z ponad 100 istniejącymi w Polsce parafiami wojskowymi. Mówił o zmianach dokonujących się w Wojsku Polskim, o występujących problemach, ale i o życzliwym przyjęciu go przez zwierzchnictwo MON-u, Sztab Generalny, ale przede wszystkim żołnierzy. Jako prezent od władz miasta i komendanta WKU ks. biskup otrzymał książkę Władysława Motyki pt. „Za naszom ślebode za ojcyzne miłom”, która poprzez liczne archiwalne fotografie i teksty, wśród których wiele jest źródłowych, ukazuje tradycje góralskie i górskie w Wojsku Polskim.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.