PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Biskup Polowy Wojska Polskiego w Nowym Targu

Wtorek, 10 maja 2011 r.
Autor: UM Nowy Targ

Biskup Polowy Wojska Polskiego w Nowym TarguW Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa gościł ks. bp Józef Guzdek – biskup polowy Wojska Polskiego, który udzielił 150 osobowej grupie młodzieży Sakramentu Bierzmowania. Biskup Józef Guzdek, pochodzący z Choczni koło Wadowic, był do jesieni 2010 r. biskupem pomocniczym Archidiecezji Krakowskiej. Jedną z ostatnich wizytowanych przez niego w Archidiecezji Krakowskiej parafii była Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu.


W uroczystości bierzmowania wzięli udział m.in. burmistrz Marek Fryźlewicz i ppłk Andrzej Bandoła – Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Targu. Ciekawostką jest fakt, iż pochodzi on i mieszka w Choczni opodal domu rodzinnego Biskupa Polowego.

Po bierzmowaniu ksiądz biskup spotkał się z kapłanami uczestniczącymi w uroczystościach, burmistrzem i komendantem WKU. Opowiedział o swoim kilkumiesięcznym (od 5-ciu miesięcy) wchodzeniu w rolę Biskupa Polowego Wojska Polskiego. Podczas tego krótkiego okresu ksiądz biskup odwiedził dwa razy naszych żołnierzy w Afganistanie – ostatnio przed Świętami Wielkanocnymi. Zapoznał się też osobiście z ponad 100 istniejącymi w Polsce parafiami wojskowymi. Mówił o zmianach dokonujących się w Wojsku Polskim, o występujących problemach, ale i o życzliwym przyjęciu go przez zwierzchnictwo MON-u, Sztab Generalny, ale przede wszystkim żołnierzy. Jako prezent od władz miasta i komendanta WKU ks. biskup otrzymał książkę Władysława Motyki pt. „Za naszom ślebode za ojcyzne miłom”, która poprzez liczne archiwalne fotografie i teksty, wśród których wiele jest źródłowych, ukazuje tradycje góralskie i górskie w Wojsku Polskim.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka VSakiewka VSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 13 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.