PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Przypominamy o zakazie kąpieli

Środa, 1 czerwca 2011 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikOstatnie upalne dni sprawiają, że w wolnym czasie szukamy ochłody w zbiornikach wodnych. Jednak wypoczynek nad wodą winien odbywać się z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa, których naruszanie grozi najgorszą z możliwych konsekwencji. Tylko w ubiegłym roku na terenie miasta miały miejsce dwa przypadki śmierci w wyniku utonięcia, a bliskie śmierci było kilku innych łamiących zakaz kąpieli.


Nie dalej jak w poniedziałek dwóch pracowników Urzędu Miasta Nowego Targu interweniowało na progu wodnym w pobliżu lodowiska, gdzie ku uciesze kolegów kąpał się jeden z kadetów szkoły średniej. Młodzi ludzie zrobili sobie biwak tuż przy... znaku „zakaz kąpieli” i byli wyraźnie zdumieni, że ktoś zwraca im uwagę na łamanie przepisów.

Burmistrz Miasta Marek Fryźlewicz przypomina zatem, że wg rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawniających sporty wodne, zakazami kąpieli powinny być ujęte obszary wodne, na których kąpiel jest niebezpieczna, a w szczególności położone przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach, jak również szlaki żeglowne oraz wody o silnym zanieczyszczeniu i wirach. Dotyczy to również progów wodnych regulujących potoki Czarny i Biały Dunajec na terenie miasta Nowego Targu.

Znowelizowana ustawa Prawo Wodne przewiduje, że to samorząd zobowiązany jest do wyznaczenia kąpielisk na swoim terenie. W biegu Dunajców jest to niemożliwe. Prezes Małopolskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Grzegorz Skwarek przytacza tutaj inny zapis wspomnianego rozporządzenia, że kąpieliska wolno organizować tylko w miejscach, gdzie prędkość przepływu wody nie przekracza jednego metra na sekundę. Niestety obydwa potoki mają bystrzejszy nurt, w związku z czym obowiązuje na nich zakaz kąpieli.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm...
    60 zł
  • Spinka góralska IIISpinka góralska IIIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem błogosławionego Jana Pawła II w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z...
    170 zł
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.