PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Przypominamy o zakazie kąpieli

Środa, 1 czerwca 2011 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikOstatnie upalne dni sprawiają, że w wolnym czasie szukamy ochłody w zbiornikach wodnych. Jednak wypoczynek nad wodą winien odbywać się z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa, których naruszanie grozi najgorszą z możliwych konsekwencji. Tylko w ubiegłym roku na terenie miasta miały miejsce dwa przypadki śmierci w wyniku utonięcia, a bliskie śmierci było kilku innych łamiących zakaz kąpieli.


Nie dalej jak w poniedziałek dwóch pracowników Urzędu Miasta Nowego Targu interweniowało na progu wodnym w pobliżu lodowiska, gdzie ku uciesze kolegów kąpał się jeden z kadetów szkoły średniej. Młodzi ludzie zrobili sobie biwak tuż przy... znaku „zakaz kąpieli” i byli wyraźnie zdumieni, że ktoś zwraca im uwagę na łamanie przepisów.

Burmistrz Miasta Marek Fryźlewicz przypomina zatem, że wg rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawniających sporty wodne, zakazami kąpieli powinny być ujęte obszary wodne, na których kąpiel jest niebezpieczna, a w szczególności położone przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach, jak również szlaki żeglowne oraz wody o silnym zanieczyszczeniu i wirach. Dotyczy to również progów wodnych regulujących potoki Czarny i Biały Dunajec na terenie miasta Nowego Targu.

Znowelizowana ustawa Prawo Wodne przewiduje, że to samorząd zobowiązany jest do wyznaczenia kąpielisk na swoim terenie. W biegu Dunajców jest to niemożliwe. Prezes Małopolskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Grzegorz Skwarek przytacza tutaj inny zapis wspomnianego rozporządzenia, że kąpieliska wolno organizować tylko w miejscach, gdzie prędkość przepływu wody nie przekracza jednego metra na sekundę. Niestety obydwa potoki mają bystrzejszy nurt, w związku z czym obowiązuje na nich zakaz kąpieli.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł
  • Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.