PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Prof. Hodorowicz wspominał początki PPWSZ

Wtorek, 20 września 2011 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikWspomnienie początków powstania Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu było tematem ostatniego spotkania w Spółdzielczym Domu Kultury zorganizowanego przez Podhalańską Wspólnotę Samorządową w ramach cyklu „Podróże Wspomnienia Sukces”. Głównym gościem był profesor Stanisław Hodorowicz, założyciel i rektor uczelni, która już wkrótce po dziesięciu latach działalności wkroczy w jedenasty rok akademicki.


Profesor Hodorowicz we wspomnieniach cofnął się wiele lat wstecz, do posiedzenia senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego wówczas był prorektorem. Na posiedzeniu senatu dyskutowana była kwestia umożliwienia miastom, które wówczas właśnie straciły status miast wojewódzkich – tworzenie tam uczelni. Uchwała wspierająca tą propozycję została podjęta. – I wtedy po raz pierwszy pomyślałem „dlaczego nie Podhale” – wspominał profesor. - Wprawdzie miasta wojewódzkiego tu nie było, ale było królewskie. I jakoś niedługo później na schodach Collegium Novum spotkałem burmistrza Nowego Targu Marka Fryźlewicza i dyrektora liceum Franciszka Janczego. Przyszli i chcieli poprosić żeby taka szkoła mogła rzeczywiście w Nowym Targu powstać. I tak się zaczęło.

Obecnie uczelnia kształci już na siedmiu kierunkach, w tym od rozpoczynającego się roku akademickiego – na pielęgniarstwie można uzyskać tytuł magistra. Profesorowi marzy się Akademia Podhalańska i w tym kierunku uczelnia będzie zmierzać. Ale nie tylko. Na terenie szpitala rektor Hodorowicz chciałby wybudować centrum sportowo-rekreacyjne, w tym bazę hotelową, której tak Nowemu Targowi brakuje. I przede wszystkim wykorzystując prywatne kontakty profesor Hodorowicz chciałby ściągnąć do stolicy Podhala centrum wysokich technologii, swoistą „Dolina Krzemowa”, która rozwijając przemysł półprzewodnikowy stworzyłaby nie tylko miejsca pracy, ale także przyczyniła się do rozwoju regionu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IIIKorale folkowe IIIKorale folkowe wykonane z białego tybetu i zielonej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 100 cm.
    70 zł
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem...
    950 zł
  • „Gwołtu, co sie nie robi”„Gwołtu, co sie nie robi”Płyta DVD zawiera spektakl „Gwołtu, co sie nie robi” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 2 godz. 3 min.) Amatorski Zespół Teatralny...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.