PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Miasto przystępuje do budowy nowego cmentarza

Środa, 26 października 2011 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikW ciągu dwóch lat na skarpie przy Białym Dunajcu w okolicach Ronda Jana Pawła II, po południowej stronie Alei Tysiąclecia powstanie nowy cmentarz. Docelowo ma on mieć 16 ha powierzchni, choć pierwszy etap planowany jest na 4,5 ha. Dla porównania: użytkowany od dwustu lat miejski cmentarz w Nowym Targu ma około 8 ha. We wtorek w Urzędzie Miasta odbyła się konferencja prasowa na temat koncepcji nowej nowotarskiej nekropolii, która została już sporządzona.


Cmentarz będzie usytuowany między ul. Lotników, a brzegiem skarpy. Główne wejście będzie od strony północnej, gdzie zostanie wybudowana nowa droga prowadząca od ul. Lotników. Między nową drogą, a Aleją Tysiąclecia miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje tereny pod usługi, także te związane z obsługą cmentarza. Nowa droga będzie także północną granicą cmentarza, na którym w pierwszym etapie przewidziany jest dom przedpogrzebowy z salą pożegnań (w północno-wschodnim narożniku całego placu) oraz niewielki park z alejkami łączącymi się z częścią grzebalną cmentarza.

- W przyszłym roku chcemy zgromadzić całą potrzebną dokumentację łącznie z projektem i pozwoleniem na budowę – mówi Wojciech Watycha, zastępca Naczelnika Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta, który na konferencji przedstawiał całą koncepcję. Pierwszy etap będzie kosztował według wstępnych ocen opartych na analogicznych obiektach w innych miastach, około 12 mln zł brutto.

Czasu jest niewiele, ponieważ na obecnie jedynym w mieście cmentarzu przy kościele św. Anny pozostało miejsca na co najwyżej dwa lata. Przepisy dotyczące budowy nowych cmentarzy przewidują możliwość ich użytkowania dopiero po ogrodzeniu i odwodnieniu terenu. Najpilniejszy jest pierwszy etap. Następne pozostają kwestią czasu, ponieważ ten pierwszy powinien zabezpieczyć potrzeby mieszkańców miasta na co najmniej kilkadziesiąt lat. I to w drugim etapie na cmentarzu, w centralnej jego części ma powstać kaplica cmentarna. Do czasu jej wybudowania funkcje kaplicy będzie sprawował dom przedpogrzebowy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z...
    25 zł
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My...
    40 zł
  • Wisiorek "Panda"Wisiorek "Panda"Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm.
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.