PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

Wtorek, 4 września 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikTradycyjnie już pod pomnikiem Bohaterów Września w Kotlinie miały miejsce miejskie obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, w której udział wzięły władze miasta i powiatu oraz przedstawicieli działających w mieście organizacji i instytucji. Szczególnie cieszyło sporo szkolnych pocztów sztandarowych i obecność harcerzy.


- Pierwszy września jest nie tylko rocznicą wybuchu II Wojny Światowej. To symbol oporu przeciwko nienawiści, agresji i zbrodni – powiedział I Zastępca Burmistrza Eugeniusz Zajączkowski mówiąc o symbolach narodowych. – 1 września 1939 r. nasze głośne „nie” usłyszał cały świat. Nasz kraj zerwał się do nierównej i samotnej walki, w której odniósł olbrzymie, do dzisiaj odczuwalne straty. 

Burmistrz przytoczył definicję patriotyzmu podaną przez bł. Jana Pawła II w jego książce dotyczącą miłości do wszystkiego co ojczyste. To właśnie patriotyzm spowodował że ludzie złożyli najwyższą ofiarę nie poddają się zniewoleniu, skutecznie walcząc o wolność ojczyzny. – Choć nikt obecnie nie wymaga od nas poświęcania dla niej życia, rzucenia się w pożogę wojenną, nie możemy zapominać o długu zaciągniętym wobec naszych przodków, którzy dzięki tej miłości wywalczyli dla nas wolną ojczyznę. Dzisiejszy patriotyzm powinien przejawiać się szacunkiem dla godła, hymnu, języka polskiego i historii. Szacunek do języka w obecnych czasach jest szczególnie ważny. Wielu młodych ludzi często okalecza poprzez wtrącanie do niego obcych wyrazów pochodzących z innego języka. Bardzo ważnym, a często pomijanym przez ludzi czynnikiem kształtującym patriotyzm jest dbanie o wspólne mienie. Przejawem patriotyzmu jest także szanowanie polskiej kultury i tradycji, umiłowanie własnej ojczyzny i narodu, oraz szacunek dla swoich przodków – podkreślił Burmistrz Zajączkowski.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki...
    100 zł
  • Śpiewki i nuty - Trebunie TutkiŚpiewki i nuty - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. 1 Ozwodne  2:21 2 Krzesane  4:26 3 Janosikowe  5:44 4 Ozwodne zbojnickie  2:24 5 Duchowe  4:55 6...
    25 zł
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.