PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Wiadomości

Nagroda „Świadek Historii” pośmiertnie dla Władysława Skalskiego

Wtorek, 25 września 2012 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Adam WojnarZmarły w ubiegłym roku śp. Władysław Józef Skalski, Poseł na „Sejm Kontraktowy” z ramienia „Solidarności” został wyróżniony nagrodą „Świadek Historii” przyznawaną przez krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Nagroda powstała by uhonorować tych, którym na sercu leżało budowanie szacunku dla narodowej przeszłości. W ubiegły czwartek nagrodę z rąk dyrektora oddziału Marka Lasoty odebrała Maria Skalska, wdowa po nagrodzonym.


Nagroda przyznawana jest od kilku lat, ale w tym roku po raz pierwszy była przyznawana przez krakowski IPN. Obok Władysława Skalskiego uznanego szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w poszczególnych regionach Polski oraz wspierającym działania  pionu edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej, znaleźli się również ks. kardynał Franciszek Macharski, Stanisław Malara, Paweł Perchel, Adam Roliński i ppłk. Jerzy Wesołowski. 

Jak czytamy w życiorysie Władysława Skalskiego opublikowanym przez IPN „... z  pasją poświęcał się zbieraniu materiałów i dokumentowaniu działalności NSZZ „Solidarność”, w tym zwłaszcza: prac Komisji Zakładowych NSZZ „Solidarność” i kół NSZZ „Rolników Indywidualnych” w latach 1980–1989 z obszaru Małopolski, szczególnie z Podhala, Spiszu i Orawy; (...) Jako juror uczestniczył w konkursach dla młodzieży szkolnej. Współorganizator wystaw związanych z działalnością „Solidarności” i inicjator publikacji poświęconych nurtom niepodległościowym ...”. 

Władysław Skalski jest autorem takich publikacji, jak „Solidarność Podhala” (2001), „"Solidarność" w Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego "Podhale" w Nowym Targu 1980–1981” (2005) i „Pierwsza pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski. Jan Paweł II w Nowym Targu. 8 czerwca 1979 w dokumentach Służby Bezpieczeństwa” (2008).

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki  i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane.
    75 zł
  • Grafika Folk w ramce VGrafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł
  • Aniołek duży IIAniołek duży IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.