PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2013 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Wiadomości

Podpisanie umowy w sprawie wykonania Uproszczonych Planów Urządzenia Lasów

Wtorek, 7 maja 2013 r.
Autor: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu

Podpisanie umowy w sprawie wykonania Uproszczonych Planów Urządzenia Lasów6 maja w Starostwie Powiatowym w Nowym Targu została podpisana umowa na wykonanie Uproszczonych Planów Urządzenia Lasów dla lasów stanowiących własność wspólnot gruntowych. Wykonawcą planu jest Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Krakowie.


Pierwszy etap prac ma na celu objęcie pełną dokumentacją urządzeniową lasów, jak również inwentaryzację stanu lasów dla drzewostanów rozdrobnionych o powierzchniach do 10 ha, całości lasów stanowiących własność osób fizycznych oraz wspólnot gruntowych. W latach następnych taką dokumentacją będą obejmowane lasy właścicieli indywidualnych w poszczególnych gminach Powiatu Nowotarskiego. 

Realizując gospodarkę leśną zgodnie z zasadami przyjętymi w w/w planie umożliwiamy mieszkańcom Powiatu Nowotarskiego prowadzenie racjonalnej i trwale zrównoważonej gospodarki poprzez wzmacnianie przede wszystkim funkcji ochronnej lasów. Z lasu można pobrać taką ilość drewna, która nie zagraża jego trwałości oraz zapewnia ciągłość użytkowania. Maksymalna wielkość do pozyskania, ustalona w planie, jest wielkością wyważoną i nieprzekraczalną, bowiem zapewnia ona trwałe zachowanie lasów, które mają istotne znaczenie gospodarcze i społeczne. 

Właściwie zagospodarowane lasy poprzez retencję i stabilizację warunków wodnych zmniejszają zagrożenie i rozmiar szkód powodziowych, okresowe niedobory wody w leśnictwie i rolnictwie, jak również ograniczają zagrożenie pożarowe. Dzięki swoim naturalnym właściwościom odgrywają one również istotną rolę w łagodzeniu zmian klimatu a w procesie fotosyntezy pochłaniają dwutlenek węgla - główny gaz cieplarniany, produkują życiodajny tlen a poprzez oczyszczanie atmosfery i regulację klimatu poprawiają warunki zdrowotne społeczeństwa. 

Prowadzenie gospodarki leśnej na podstawie Uproszczonych Planów Urządzenia Lasu wzmocni przede wszystkim funkcje ochronne lasu, które zapewniają:

  • stabilizację obiegu wody w przyrodzie,
  • przeciwdziałanie powodziom,
  • ochronę gleb przed erozją oraz osuwiskami,
  • ochronę krajobrazu,
  • kształtowanie klimatu lokalnego i globalnego,
  • stabilizację składu atmosfery i jej oczyszczanie,
  • tworzenie warunków do zachowania potencjału biologicznego wielkiej liczby gatunków, ekosystemów i wartości genetycznych organizmów,
  • wzbogacanie różnorodności i złożoności biologicznej,
  • lepsze warunki dla zdrowia i życia ludności.

Realizacja tak kosztownego przedsięwzięcia jakim jest opracowanie Uproszczonych Planów Urządzenia Lasu oraz inwentaryzację stanu lasu na terenie Powiatu Nowotarskiego jest możliwa dzięki uczestnictwu w programie pod nazwą „Ochrona lasów Małopolski poprzez dofinansowanie opracowania uproszczonych planów urządzenia lasów dla lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa”, w ramach którego Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie współfinansuje w 50% ze środków własnych wykonanie dokumentacji urządzeniowej.

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.