PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Październik 2014 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Wiadomości

Nowy Targ nominowany do „katolickiego Nobla”

Czwartek, 9 października 2014 r.
Autor: Maciej Stasiński

Miasto Nowy Targ zostało nominowane do nagrody „Totus” za 2014 r. w kategorii „propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II”. Nagrody te, zwane „katolickimi Noblami” przyznaje Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Uroczystość ogłoszenia laureatów i wręczenia nagród planowana jest na sobotę 11 października o godz. 16 na Zamku Królewskim w Warszawie. O godz. 16:55 transmisję z gali rozpoczyna program 2 Telewizji Polskiej. Decyzję o nominowaniu Nowego Targu podjęła kapituła pod przewodnictwem ks. bpa Tadeusza Pieronka w składzie Aniela Dylus, Dariusz Karłowicz, Grzegorz Polak, Jacek Moskwa i Marcin Przepiszewski.


W uzasadnieniu kapituła podkreśliła aktywne podtrzymywanie więzi łączące miasto z kard. Karolem Wojtyłą, a następnie św. Janem Pawłem II oraz wielorakie inicjatywy przybliżające jego postać i upamiętniające pontyfikat.

W Nowym Targu jeszcze za życia Świętego nazwano Jego imieniem ulicę, rondo, szpital i szkołę. Kardynał wielokrotnie bywał w Mieście, co znalazło swój ślad w trzech pamiątkowych tablicach wmurowanych w wikarówkę kościoła NSPJ, willę Szarotka na Kowańcu oraz we frontową ścianę ratusza miejskiego. Burmistrz Marek Fryźlewicz napisał książkę z jego przemowami pt. „Kard. Karol Wojtyła do nowotarżan”. Jako papież św. Jan Paweł II był w Nowym Targu dwukrotnie. Raz oficjalnie  na lotnisku w 1979 r. a drugi raz nieoficjalnie – odleciał z tego samego lotniska po wizycie na Podhalu w 1997 r. Jego pierwszą pielgrzymkę do Polski upamiętnia pomnik postawiony właśnie przy lotnisku. Podczas wspomnianej wizycie na Podhalu, a dokładnie przed odprawieniem nabożeństwa różańcowego u stóp Matki Boskiej Ludźmierskiej, Ojciec Święty osobiście odebrał z rąk Burmistrza Fryźlewicza, jego Zastępcy Eugeniusza Zajączkowskiego oraz śp. Jerzego Mroczki – ówczesnego przewodniczącego Rady Miasta – dokument potwierdzający nadanie Mu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Nowego Targu.

Miasto czynnie uczestniczy w organizacji corocznych Dni Papieskich, w ratuszu powstała duża ekspozycja stała poświęcona osobie św. Jana Pawła II. Najnowsza parafia usytuowana na Równi Szaflarskiej za patrona obrała sobie właśnie Papieża – Polaka.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IVSakiewka IVSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 14 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor...
    35 zł
  • Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 6 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Spinka góralska VISpinka góralska VIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    130 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.