PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Październik 2014 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Nowy Targ

Wiadomości

Nowy Targ nominowany do „katolickiego Nobla”

Czwartek, 9 października 2014 r.
Autor: Maciej Stasiński

Miasto Nowy Targ zostało nominowane do nagrody „Totus” za 2014 r. w kategorii „propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II”. Nagrody te, zwane „katolickimi Noblami” przyznaje Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Uroczystość ogłoszenia laureatów i wręczenia nagród planowana jest na sobotę 11 października o godz. 16 na Zamku Królewskim w Warszawie. O godz. 16:55 transmisję z gali rozpoczyna program 2 Telewizji Polskiej. Decyzję o nominowaniu Nowego Targu podjęła kapituła pod przewodnictwem ks. bpa Tadeusza Pieronka w składzie Aniela Dylus, Dariusz Karłowicz, Grzegorz Polak, Jacek Moskwa i Marcin Przepiszewski.


W uzasadnieniu kapituła podkreśliła aktywne podtrzymywanie więzi łączące miasto z kard. Karolem Wojtyłą, a następnie św. Janem Pawłem II oraz wielorakie inicjatywy przybliżające jego postać i upamiętniające pontyfikat.

W Nowym Targu jeszcze za życia Świętego nazwano Jego imieniem ulicę, rondo, szpital i szkołę. Kardynał wielokrotnie bywał w Mieście, co znalazło swój ślad w trzech pamiątkowych tablicach wmurowanych w wikarówkę kościoła NSPJ, willę Szarotka na Kowańcu oraz we frontową ścianę ratusza miejskiego. Burmistrz Marek Fryźlewicz napisał książkę z jego przemowami pt. „Kard. Karol Wojtyła do nowotarżan”. Jako papież św. Jan Paweł II był w Nowym Targu dwukrotnie. Raz oficjalnie  na lotnisku w 1979 r. a drugi raz nieoficjalnie – odleciał z tego samego lotniska po wizycie na Podhalu w 1997 r. Jego pierwszą pielgrzymkę do Polski upamiętnia pomnik postawiony właśnie przy lotnisku. Podczas wspomnianej wizycie na Podhalu, a dokładnie przed odprawieniem nabożeństwa różańcowego u stóp Matki Boskiej Ludźmierskiej, Ojciec Święty osobiście odebrał z rąk Burmistrza Fryźlewicza, jego Zastępcy Eugeniusza Zajączkowskiego oraz śp. Jerzego Mroczki – ówczesnego przewodniczącego Rady Miasta – dokument potwierdzający nadanie Mu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Nowego Targu.

Miasto czynnie uczestniczy w organizacji corocznych Dni Papieskich, w ratuszu powstała duża ekspozycja stała poświęcona osobie św. Jana Pawła II. Najnowsza parafia usytuowana na Równi Szaflarskiej za patrona obrała sobie właśnie Papieża – Polaka.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.