PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Wrześniowy bój pod Jordanowem. Fakty i mity

Środa, 22 września 2010 r.
Autor: AKS

Wrześniowy bój pod Jordanowem. Fakty i mityPolskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr Jana Bednarskiego serdecznie zapraszają na Wieczorne Spotkanie w Bursie Gimnazjalnej z historią tradycją i kulturą w tle oraz połączony z prezentacją multimedialną wykład dr Piotra Sadowskiego pt. Wrześniowy bój pod Jordanowem. Fakty i mity, które odbędzie w dniu 22 września o godz. 18.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu.


O bitwie pod Jordanowem pisano już wiele. Kojarzona jest przede wszystkim z bohaterską obroną głównej pozycji pod Wysoką, której epizody przybliżone przez dowódcę 10 Brygady Kawalerii płk. dypl. Stanisława Maczka oraz szefa sztabu mjr. Franciszka Skibińskiego utrwaliły się w powszechnej świadomości. Najnowsze badania terenowe, a także gruntowne studia zachowanych relacji oraz dokumentów polskich i niemieckich rzucają nowe światło na zmagania, które miały miejsce 1 – 2 września 1939 r. pomiędzy południową granicą a odcinkiem Jordanów – Rabka. Obecnie należy szczegółowo omówić i poddać krytycznej ocenie ugruntowane tezy o nocnym wypadzie na Spytkowice, wielogodzinnej obronie Wysokiej, czy też wyliczenia ilości czołgów zniszczonych przez kpr. Dziechciarza – tym bardziej, że dla odmiany pojawiają się również głosy krytyczne, niesłusznie dyskredytujące postawę polskich żołnierzy.

Obraz dwudniowych zmagań, oglądany z ziemi i powietrza zarówno oczami obrońców, jak i atakujących, będzie przedmiotem najbliższego, spotkania z historią w Bursie Gimnazjalnej. Prelekcja będzie ilustrowana pokazem multimedialnym zawierającym dotąd niepublikowane, unikatowe fotografie z terenu Orawy i Podhala.

Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Nowego Targu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    65 zł
  • Komplet "Droga Mleczna"Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...
    260 zł
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria...
    145 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.