PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Dzieje nowotarskiej Bursy – wystawa historyczna

Piątek, 11 listopada 2011 r.
Autor: PTH O/Nowy Targ

Dzieje nowotarskiej Bursy – wystawa historycznaTowarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego, Polskie Towarzystwo Histo-ryczne Oddział w Nowym Targu, Archiwum Państwowe w Krakowie Oddział w Nowym Sączu zapraszają na otwarcie wystawy historycznej pt. Dzieje Bursy Gimnazjalnej w dokumencie i fotografii utrwalone. Cześć pierwsza 1904-1945. Wernisaż odbędzie się 11 listopada ok. godz. 12.30 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu, tuż po zakończeniu uroczystych obchodów 93. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.


Na przygotowanej w gmachu Bursy ekspozycji zostaną zaprezentowane wyniki badań naukowych, przeprowadzonych przez dwóch historyków: Roberta Kowalskiego (PTH Nowy Targ) i Łukasza Podolaka (Archiwum Państwowe w Krakowie). Wspólnie, od niemal roku realizują program badawczy, którego celem jest odtworzenie dziejów nowotarskiej Bursy Gimnazjalnej. Nie jest to zadanie proste, bowiem większość dokumentacji Towarzystwa i Bursy zaginęła lub uległa zniszczeniu. Dlatego opracowanie historii obu instytucji przypomina pracę detektywa i podobne jest do składania z pojedynczych puzzli wielobarwnego obrazu.

Autorzy podzielili wystawę na dwie części. Pierwsza z nich, obejmująca lata 1904-1945, zostanie udostępniona w dniu Święta Niepodległości. Opisuje ona genezę powstania, rozwój działalności społecznej, kulturalnej i edukacyjnej TBG, funkcjonowanie Bursy w okresie autonomii galicyjskiej i dwudziestolecia międzywojennego oraz podczas dwóch wojen światowych. Na wystawie znalazły się również informacje nt. powstania pierwszego kina świetlnego w Nowym Targu. Uzupełnieniem całości będą nieznane i w większości dotychczas nie pokazywane dokumenty i fotografie, udostępnione przez instytucje państwowe i stowarzyszenia jak i te pochodzące ze zbiorów prywatnych.

Wernisaż otwiera cykl wydarzeń kulturalnych, jakie będą towarzyszyć obchodom jubileuszu 100-lecia powstania gmachu Bursy Gimnazjalnej, których kulminacja przypadnie na jesień 2012 r. W planach jest otwarcie drugiej części ekspozycji obejmującej lata 1946-2012 oraz wydanie publikacji.

Wystawa oraz program badawczy finansowany jest przez Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego i Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu a także dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Nowego Targu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek...
    160 zł
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    25 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.