PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Za wielką wodę... Emigracja zarobkowa z Galicji do USA przed I wojną światową

Piątek, 25 maja 2012 r.
Autor: PTH O/Nowy Targ

Za wielką wodę... Emigracja zarobkowa z Galicji do USA przed I wojną światową25 maja o godz. 18.00 Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej zapraszają na kolejny wykład z cykl "Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle". Jego gościem będzie dr Marcin Borys (PTH O/Tarnów), który wygłosi połączony z prezentacją multimedialną odczyt zatytułowany "Za wielką wodę... Emigracja zarobkowa z Galicji do USA przed I wojną światową".


Do nabycia będzie publikacja pt. Polska emigracja do Stanów Zjednoczonych do 1914 roku. Serdecznie zapraszamy. 

* * * 

Ubóstwo, niedobór podstawowych środków do życia, problemy z uzyskaniem zatrudnienia i brak perspektyw na przyszłość, to najczęściej podstawowe czynniki determinujące pojawienie się zjawiska emigracji zarobkowych. Zjawiska obecnego zarówno dzisiaj, jak i powszechnego w przeszłości.

Historia masowych migracji ekonomicznych z ziem polskich swoimi korzeniami sięga II połowy XIX stulecia. Początkowo z zaboru pruskiego, następnie również z rosyjskiego i z Galicji, tysiące osób decydowało się na wyjazd za granicę, aby tam szukać szans na lepsze życie. Jednym z podstawowych kierunków migracji „za chlebem”, zwłaszcza na przełomie XIX i XX w. stały się Stany Zjednoczone. Młode, szybko rozwijające się państwo przyciągało galicyjskich chłopów swoim dynamizmem, swobodnym dostępem do miejsc pracy oraz zarobkami znacznie wyższymi niż w „Starym Kraju”. Na miejscu na przybyszów czekało jednak wiele problemów. Niezrozumiały pozostawał dla nich miejscowy język, kultura, panujące zwyczaje i styl życia. Różnice kulturowe, ale również niski stopień wykształcenia oraz towarzyszące im poczucie wyobcowania utrudniały procesy asymilacyjne i powodowały zamykanie się Polaków w ramach własnej grupy etnicznej. Wykształcone w ten sposób społeczności podtrzymywały ojczystą mowę, kultywowały tradycje przodków, wydawały własną prasę, tworzyły polonijne instytucje i organizacje, odtwarzały struktury znane jeszcze z ziem polskich. Centrum życia wychodźców stawały się etniczne parafie, stanowiące ośrodki nie tylko religijne, ale również społeczne, oświatowe, kulturalne, a nawet towarzyskie.

Prezentowany referat ma na celu przybliżenie historii polskich migracji z Galicji do USA przed I wojną światową − nakreślenie ich przyczyn, przebiegu, a także skutków jakie ze sobą niosły. Autor postara się również zaprezentować różne aspekty życia dziewiętnastowiecznych emigrantów „za wielką wodą”.

Dr Marcin Borys – ur. 1982,  historyk, politolog. Wiceprezes Tarnowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Zajmuje się historią polskiej emigracji, a także dziejami Polonii amerykańskiej. Swoją pracę doktorską poświęcił historii i działalności polskich parafii rzymskokatolickich funkcjonujących w XIX-wiecznym Chicago. Autor i współredaktor publikacji naukowych i popularnonaukowych w tym książek: Polska emigracja do Stanów Zjednoczonych do 1914 roku (Toruń 2011), Współczesna polska emigracja. Stracone czy zyskane szanse? Jednostka – Rodzina – Społeczeństwo (Tarnów 2011). 

Projekt wykładów dofinansowany jest przez Urząd Miasta Nowego Targu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.