PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Polskie parafie rzymskokatolickie w XIX-wiecznym Chicago

Piątek, 26 kwietnia 2013 r.
Autor: AKS

Polskie parafie rzymskokatolickie w XIX-wiecznym Chicago26 kwietnia o godz. 18.00 Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej zapraszają na kolejny otwarty wykład z cyklu „Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle". Jego gościem będzie dr Marcin Borsys, który wygłosi połączony z prezentacją multimedialną wykład zatytułowany „Polskie parafie rzymskokatolickie w XIX-wiecznym Chicago”.


Polacy stanowili jedną z najliczniejszych grup imigrujących do Stanów Zjednoczonych w XIX wieku. Poszukując szansy na poprawę sytuacji materialnej swojej i swoich rodzin, przybywali do kraju jakże obcego od tego jaki znali − o nieznanej kulturze i odmiennych stosunkach społecznych. Prób minimalizacji dysonansu dzielącego Stary Kraj z nową rzeczywistością starano się poszukiwać poprzez odtwarzanie w Ameryce struktur podobnych do tych jakie znano jeszcze na ziemiach polskich. Instytucjami, które w największym stopniu pomagały Polakom w odnalezieniu się w nowych warunkach były zakładane przez nich etniczne parafie. Ich działalność w warunkach panującego w USA pluralizmu kulturowego i religijnego nabierała wyjątkowego znaczenia. Przestała się ona ograniczać do zaspokajania potrzeb religijnych wiernych, ale wykraczała znacznie dalej, bowiem obejmowała również chociażby działalność charytatywną, społeczną, kulturalną oraz oświatową. Co więcej parafie były również instytucjami, od których w wyjątkowo dużym stopniu zależało podtrzymanie odrębności etnicznej polskiej grupy. Idealnym tego przykładem była sytuacja w największym skupisku ludności polskiej na terenie Stanów Zjednoczonych, a zarazem jej centrum organizacyjnym − Chicago. 

Dr Marcin Borys – ur. 1982,  historyk, politolog. Wiceprezes Tarnowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Zajmuje się historią polskiej emigracji, a także dziejami Polonii amerykańskiej. Swoją pracę doktorską poświęcił historii i działalności polskich parafii rzymskokatolickich funkcjonujących w XIX-wiecznym Chicago. Autor i współredaktor publikacji naukowych i popularnonaukowych w tym książek: Polska emigracja do Stanów Zjednoczonych do 1914 roku (Toruń 2011), Współczesna polska emigracja. Stracone czy zyskane szanse? Jednostka – Rodzina – Społeczeństwo (Tarnów 2011). 

Projekt wykładów dofinansowany jest przez Urząd Miasta Nowego Targu

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    175 zł
  • Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik z kulek turkusu /średnica 1 cm / oraz kulek agatu różowego /średnica 0,8 cm/. Obw. 46,5 cm
    85 zł
  • 100-lecie LO im. O. Balzera w Zakopanem100-lecie LO im. O. Balzera w ZakopanemDwupłytowy album DVD zawierający relacje wideo z obchodów 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego  im. O. Balzera w Zakopanem. Pierwsza płyta zawiera reportaż (30...
    25 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.